2024. december 22., vasárnap
KAPCSOLÓDÓ KOMMENTÁR

Legnagyobb kincsünk az egészség

HETI KÖRKÉRDÉSÜNK
Mit tesz egészsége megőrzése érdekében?

Igyekszem egészségesen táplálkozni – 25%
Odafigyelek a szükséges testmozgásra – 19%
Étrend-kiegészítőket, vitaminokat szedek – 21%
Rendszeresen járok orvosi vizsgálatokra – 13%
Egészségmegőrző témákban tájékozódom – 4%
Sajnos nem érkezem effélével foglalkozni – 18%

Az egészségre vágyunk, de sokszor megelégszünk csak az illúziójával. A társadalmi közvélekedés szerint a legnagyobb kincsünk az egészségünk, mert mit ér a pénz, a vagyon és a jólét, ha beteg az ember, akkor képtelen az anyagiakat a mindennapi életében élvezni és a saját boldogulására felhasználni. Annak ellenére, hogy ezzel szinte mindenki tisztában van, mégis csak kevesen tesznek azért, hogy hosszú távon is megóvják az egészségüket. A pénzhajhászás, a rohanó világ diktálta élettempó, az állandó stressz és a fáradság, a munkahelyi és mindenféle más kötelezettségeink mellett kevés időnk jut magunkra, így az egészségünkre is. A többség keveset mozog, a munkában túlhajtja magát, alig pihen, mindemellett egészségtelenül táplálkozik, és nem jár orvosi szűrővizsgálatokra sem. Többnyire orvoshoz már csak akkor megyünk, ha baj van. A közvélekedés szerint, különben is felesleges kísérteni a sorsot, mert ha elmegyünk egy-egy egészségügyi szűrővizsgálatra, akkor biztosan találnak valami rendellenességet, és akkor baj lesz.

Mit teszünk az egészségünk megőrzése érdekében? Sokan semmit sem tesznek, mert szerintük a pénz fontosabb, mint az egészség a vágyaik és az álmaik beteljesítéséhez. Ezért nem érkeznek efféle dolgokkal foglalkozni, mint az egészség. Ebben a kezükre játszik a profitorientált pénzhajhász világ és a fogyasztói társadalom, amely azt az illúziót kelti, ha pénzed van, akkor mindened megvan, hiszen mindent megvásárolhatsz és élvezheted az életet éjjel-nappal. Ez részben talán igaz is, ha az illető egészsége nem megy rá az élvezetbeteljesítésre szolgáló pénz megszerzésére. Ha mégis, akkor is jól jön a pénz, mert utána meg kell a műtétekre és gyógykezelésekre, bár, valljuk be, hogy ez nem a legnagyobb élvezet. Szerencsére elég sokan vannak olyanok is, akik törekszenek az egészséges életmódra és az egészségük megőrzésére, amíg nem késő. Egyesek az egészséges táplálkozásra figyelnek, vagy a szükséges testmozgásra. Mások az egészségük megőrzése érdekében étrend-kiegészítőket és vitaminokat szednek, eljárnak orvosi vizsgálatokra vagy egészségmegőrző témákban tájékozódnak. Szerintem ez a helyes irány, ha mindezt összefogva, együtt és kitartóan végzik, nemcsak pótcselekvésként tesznek ezt-azt egy-egy fellángolás alkalmával vagy betegség hatására.

Az egészséges életmód napjainkra megkerülhetetlenné vált az egészség megőrzésénél, a betegség megelőzésénél. Az egészséges életmódot sokan az egészséges táplálkozással azonosítják, de sokkal többről szól. Az egészséges életmód azt jelenti, hogy egy-egy személy tudatosan úgy éli az életét, hogy az fizikailag, mentálisan és lelkileg is szolgálja a saját testi-lelki egészségét. Az egészséges életmód feltételezi, hogy jól működik az illető szervezete, a szervei, a szervrendszerei megfelelően ellátják a feladataikat a hormonrendszertől az emésztésig. Nem küzd pszichés problémákkal, lelki téren is rendben van az élete, és többnyire jól érzi magát a bőrében.

A szakemberek szerint ehhez több tényező együttes összehangolása szükséges az ember életében. Fontos az egészséges táplálkozás, amely során tápanyagokban gazdag élelmiszert fogyasztunk, mert ez jelenti az üzemanyagot a szervezet számára a működéshez. Ezért lényeges, hogy minél több magas tápanyagtartalmú ételt fogyasszunk, ugyanakkor kerüljük az ultrafeldolgozott élelmet, kezdve a cukros italoktól a konzerveken át a mirelit termékekig.

Elengedhetetlen a minőségi pihenés, aminek legalább akkora jelentősége van, mint a táplálkozásnak. A megfelelő idejű, mély alvás nélkül a testünk nem tud jól működni, és ez előbb-utóbb hatással lesz a hormonrendszerünkre, mentális állapotunkra és jó néhány funkcióra a szervezetünkben. Megkerülhetetlen a megfelelő mennyiségű és típusú mozgás is. Mindannyian tudjuk, hogy mozogni egészséges, de az sem mindegy, hogy mit és mennyit edzünk. A mozgás testileg-lelkileg jót tesz, de ha túlzásba visszük, akkor hatalmas stresszt jelent a testünknek, ami további egészségügyi problémákat okozhat. Nagyon fontos a stresszkezelés is. A stressz ugyanis sokszor közrejátszik az egészség megromlásában, mivel sok téren negatív hatással van szervezetünk működésére.

Folyamatosan jelen van az életünkben, elkerülni nem lehet. Ezért a stresszkezelésre érdemes olyan technikákat, módszereket tanulnunk, amelyek segítségével a lehető legjobban tudjuk kezelni a stresszes helyzeteket. Végül, de nem utolsósorban a mentális egészségünk is elengedhetetlen, hiszen pszichés állapotunk hatással van testünk működésére, és fordítva. Hiába táplálkozunk jól és mozgunk eleget, ha esetleg évek óta hordozott lelki és mentális problémáink vannak.

Ezeket a problémákat érdemes mielőbb megoldani, akár szakember segítségét is kérve. Természetesen nem egyszerű mindenre és mindig odafigyelni az életünkben. Viszont kis lépésekben haladva, minden apró változtatás fontos lehet az egészségünk megőrzése érdekében.
 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Pixabay