2025. február 21., péntek
KOMMENTÁR

Ki lesz a következő?

Négy nap alatt 50 személyt vettek őrizetbe, a rendőrség további három személy után nyomoz, akik szökésben vannak, és 58 bűnvádi feljelentést nyújtottak be, összesen 111 embert vontak eljárás alá – ez a belgrádi Felsőbb Ügyészség múlt heti mérlege Nenad Stefanović, az említett ügyészség főügyészének beszámolója alapján. Szerbia-szerte elkezdődött ugyanis az ügyészség nagyszabású korrupcióellenes akciója, amelynek célkeresztjében magas beosztásban levő politikusok és hozzájuk közel álló üzletemberek állnak.

A statisztika és az elindított ütemrend ellenére mégis valahogy hiányérzete van az embernek. Egyrészt azért, mert ezt a nagyszabású akciót az államfő, Aleksandar Vučić jelentette be, hangsúlyozva, az illetékes intézményeknek szabad kezük van az eljárások során. Éppen a „zöld fény” miatt én szélesebb körben ismert emberek előállítására számítottam.

Milorad Grčić neve ugyanis talán még meglepetés sem volt, hiszen az utóbbi években gyakran felbukkant, különösen miután 2021 decemberében a Nikola Tesla Hőerőműben történt meghibásodás-sorozat az összeomlás szélére sodorta az országot, és megingatta a legnagyobb párt népszerűségét. Ő volt akkor a Szerbiai Villanygazdaság igazgatója. Rövid időn belül, 2022 januárjában le is mondatták. Na de azért a bejelentett felelősségvállalással várnia kellett (három évet), a politika ugyanis a Szerb Haladó Párt obrenovaci községi bizottságának elnöki posztjával „büntette” meg, majd Obrenovac polgármesterének segédje lett addig, amíg tavaly júniusban átvehette ezt a tisztséget.

Grčić segítőtársaként állították elő Aleksandar Papić vállalkozót is, aki többek között annak a cégnek a tulajdonosa, amely a gyanú szerint testre szabott versenypályázattal végezte el a villanygazdaság által meghirdetett munkákat. Papić neve sem ismeretlen az elmúlt évek botrányait követők között, hiszen Nebojša Stefanović, volt védelmi és belügyminiszter esküvői komája, akit a hétrendbeli gyilkossággal vádolt Veljko Belivuk és Marko Miljković letartóztatását követően kihallgattak. Miljković ugyanis a bíróságon azt vallotta, hogy a drága karóráját éppen (az étterem és szállodatulajdonos) Papićtól kapta. Ezt az üzletember cáfolta, ám szembesítésre a bíróságon eddig nem került sor.

A gyanúsítottak között van továbbá Vladimir Vrbaški vállalkozó, akivel szemben már korábban is volt feljelentés, 2021-ben például külföldön okirat hamisítás miatt állt bíróság előtt, 2023-tól pedig Szerbiában eljárás indult ellene többek között az árutartalékokkal való manipuláció miatt. Több mezőgazdasági óriás leépítésével is kapcsolatba hozták. Sőt az ő neve is felmerül a Belivuk és bűnszervezete kapcsán elindított nyomozati anyagokban.

Nyilván olyan személyek ezek, akikkel kapcsolatosan a megalapozott gyanú már jóval korábban megvolt. Éppen ez veti fel a kérdést: miért vártak eddig? Illetve ki volt az, aki minden botrány után bizalmi posztra helyezte, vagy állami munkával bízta meg őket? A korrupció ugyanis nem csak azt érinti, aki végrehajtja, hanem azt is, aki elrendeli, vagy éppen közvetetten profitál belőle. Sőt azt is, aki bizalmi posztra helyezi az adott személyt, vagy némán eltűri, hogy az azt csináljon, amit akar.

Jó, persze, nem szabad türelmetlennek lenni, ki tudja mely nevek merülnek még fel az SZHP berkeiből, vagy azon kívül. Várhatóan az idő azt is megmutatja, hogy párttisztogatásról van-e szó, vagy csak éppen a minden értelemben „elbizakodott” párton belüli áramlatot érintik ezek a letartóztatások. Gyorsan kiderül az is, hogy ennek a küzdelemnek is csak kezdeti lendülete lesz (mint oly sok mindennek az országban), vagy csupán üzenet az ország eurointegrációs útján a hitetlenkedők felé.
 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Pixabay