2024. július 17., szerda

Amiről nem beszélnek a csillagok

Az ember az ateizmusban és a nihilizmusban nem tud lemondani az érték nélküli életről. Titkos terveket, menedéket keres, amely betölthetné lelke azon részét, amely irtózik a bizonytalanságtól. Ha pedig az ember nem hisz Istenben, elkezd hinni bármiben, például az ufókban, a gurukban, a dollárban, a kokainban, valamilyen eszmékben, a politikában, vagy esetleg a horoszkópban.

Az emberi hiszékenység mondhatni végtelen. Sokan tudják ezt és a kapitalizmusnak hála, jól meg is élnek belőle. Kevés olyan lap van manapság amelyben ne találnánk horoszkópot, a kereskedelmi televíziók asztrológusait, jósait pedig emelt díjasan hívhatjuk, ha tudni szeretnénk mit hoz a jövő. Megtudhatunk mindent magunkról – ha eddig nem tudtuk volna – például, hogy milyen lesz a szerelmi életünk, ki illik hozzánk, milyen színű zokni, esernyő, vagy esetleg milyen háziállat, milyen lesz a pénzügyi helyzetünk, munkahelyi sorsunk és uzsonnánk, vagy esetleg milyen politikusok lennénk. Egy szerbiai asztrológus az egész ország éves sorsát jövendölte meg tavaly. Ha valóra váltak volna jóslatai, ma már Belgrádban kávézhatna Šešej ésátestünk volna egy rendkívüli választáson. Igaz is, ráhibázott egy-két dologra, például májusban árvizek lesznek – minő csoda, ezt nevezik szaknyelven zöldárnak – és hogy közepes erősségű földrengés lesz Szerbiában. Sőt egy asztrológus elkészítette többek között Boris Tadić horoszkópját is, és megjegyezte, születésekor részleges napfogyatkozás volt, ami pedig nem más mint az uralkodók, fejedelmek szimbóluma.

A lelkes asztrológusok évezredek óta kielégítik az emberek jövő iránti kíváncsiságát és készítenek különböző horoszkópokat. Fel is használták hozzá az akkor ismert összes fényes égitestet, a Napot, a Holdat, a Merkúrt, a Vénuszt, a Marsot, a Jupitert, a Szaturnuszt, továbbá az állatöv 12 csillagképét, vagyis azokat a csillagcsoportokat, amelyeken áthalad a Nap az év folyamán. Aztán egymáshoz viszonyított helyzetükből kitalálták, mit hoz a jövő. Igaz, hogy van egy 13. csillagkép, a Kígyótartó, amelyen áthalad a Nap, de ez valahogy nem szimpatikus a csillagjósok számára. A szegény bolygókat pedig karácsonyfa módjára teleaggatták emberi tulajdonságokkal, így a Vénusz, amelynek felszínén a nyomás 90-szerese a földiének, a hőmérséklet pedig majdnem 500 Celsius-fok, a szerelem bolygója lett, pedig az ilyen környezet sokkal inkább a pokolra emlékeztet. Igaz is, a szerelem és a pokol között időnként felmerülhetnek összefüggések. Továbbá a harcias Marson a legnagyobb kánikulában is alig emelkedik fagypont fölé a hőmérséklet és a betegségeket terjesztő Szaturnusz pedig az egyik leglátványosabb jelenség a Naprendszerben. William Herschel 1781-ben felfedezte az Uránuszt, majd rövidesen rá megtalálták a Neptunuszt és a Plútót. Az asztrológusok haladva a korral belevették e három új bolygót is a számításokba, azonban a bolygók holdjait, a Föld mellett elhaladó kisbolygókat, vagy az újonnan felfedezett extra szoláris bolygókat, amelyekből jelenleg csaknem 200-at ismerünk, makacsul nem veszik figyelembe.

Minden nép a saját világszemlélete, hitvilága alapján népesítette be az eget. A régi közel-keleti népeknél például létezett egy Szamár nevű csillagkép, amit ma Oroszlánnak hívunk. Ha az emberek tulajdonságait annak alapján írják le a csillagjósok, amilyen jegyben azok születtek, akkor az oroszlán jegyben születetteknek lehetnének akár szamárra jellemző tulajdonságaik is. Rosszabb azonban annak, aki angolszász területen Nyilas csillagjegyben látta meg a napvilágot. Ott ugyanis ugyanezt a csillagcsoportot valamikor Teáskannának hívták. Olyannyira, hogy fölötte kiskanalat is találunk, alatta pedig citromkarikákat. A teáskanna pedig forró és nagyfülű.

Igaz, ma már a csillagképek a csillagjegyekkel nem esnek egybe, mint erre rámutatott Parke Kunkle minneapolisi csillagász is. A szakember szerint a csillagjegyek egy kétezer évvel ezelőtti állapotot tükröznek, amikor is elkezdődött a csillagok feltérképezése. Tehát pontatlan. Kutatása szerint évezredekkel ezelőtt a Föld még egy másik csillag felé mutatott és ezért a Nap egy másik konstellációban áll, mint azt a horoszkópok mutatják. Más szóval egész más a csillagjegyünk, ugyanis amikor a Nap a Halakban van, valójában a Vízöntőben jár. Ha számba vesszük ezt a hibát és azt, hogy a Nap november 29-e és december 17-e között a Kígyótartóban jár, akkor teljes a káosz. A szűz oroszlán, a rák meg ikrek és így tovább.

Nem mindenki örült a hírnek, valóságos pánik tört ki a horoszkóp-hívők között, sőt egyesek Kunkle professzor halálát kívánták. A legnagyobb baj viszont az, hogy akár a középkorban, több olyan politikus, sőt államfő tevékenykedik a világban, aki a politikai döntésekhez kikéri az asztrológusok véleményét. Rengeteg ember él a horoszkópja útmutatásai szerint és keresi a jóslat jeleit maga körül, miközben akaratlanul igyekszik az életét a jóslat szerint alakítani. Ezt nevezik önmagát beteljesítő jóslatnak. De vajon jó döntéseket hozhatnak-e azok, akiket félrevezetnek? Ez a kérdés messze túlmutat az asztrológián.