Sokan összenéztek, amikor Ivan Bošnjak Nagybecskerek polgármestere a városi képviselő-testület minapi ülésén Ivan Bandut, az Egységes Szerbia tagját javasolta a városi tanácsba. Ugyanis sokan csak ekkor tudták meg, hogy a Palma nevével fémjelzett párt a Béga-parti városban is egzisztál. A legújabb káder kinevezése pedig tovább erősíti az ellenzéki pártok azon állítását, hogy a haladók és a szocialisták által vezetett koalíció törékeny hatalmát a kis pártok megvásárlásával igyekszik megtartani.
A sáfárkodásra pedig továbbra is nagy szükség van. Különösen Svetlana Đajić képviselő esete után, aki a múlt héten az SZHP soraiból átiratkozott a VSZL-be. Igaz, hogy három nap után visszatáncolt, de ezzel még inkább felment a mandátum ára a helyi parlamentben. Mert ha megtörtént egy ilyen pálfordulás, akkor bármikor ugyanezt megteheti egy másik, helyzetével elégedetlen képviselő is. Ilyen helyzetben a 35:32-es szavazati többség bizonytalan.
Ennek köszönve viszont sok kis párt anonim embere kapott az elmúlt hónapokban jól fizetett állást az önkormányzatban vagy valamelyik közvállalatban. Gyakorlatilag immár olyan pártok dönthetnek a nagybecskerekiek sorsáról, akikre a városban csak elenyésző számban szavaztak. Ezek egy-két képviselői mandátummal rendelkező pártok, amelyek a haladók esernyője alatt vettek részt a választásokon, mint a Szerbiai Demokrata Párt, az Új Szerbia, a Napred Banat Mozgalom. A köztársasági hatalom átmásolásának köszönve pedig tisztségekhez jutott Nagybecskereken a Szerbiai Egyesült Nyugdíjasok Pártja, de a már említett Egységes Szerbia is. Szembetűnő, hogy az ilyen kis támogatottságú pártok soraiból való a városi tanács tagságának a többsége.
Ehhez hozzátehetjük a „nagy visszatérőnek”, a Szerbiai Szocialista Pártnak az étvágyát, amely mondhatnánk bőségesen (vissza)él a felkínált helyzettel. Ez utóbbi állítást mi sem bizonyít jobban, mint a Turisztikai Központ nemrég kinevezett igazgatójának minapi leváltása, hogy helyére a szocialisták kádere kerülhessen. Hasonló okok miatt váltották le korábban a Városi Népmúzeum első emberét és nyilván a Történelmi Levéltár igazgatóját is.
Ilyen helyzetben nem könnyű kormányozni a haladóknak, akik a választások előtt azt ígérték, hogy hatalomra kerülésük esetén a felelős tisztségekre nem pártkáderek, hanem szakemberek kerülnek majd. Azt is megígérték, hogy nem növelik a közvállalatban dolgozók számát. Nos, az elmúlt pár hónap tapasztalata ennek az ellenkezőjét mutatja.
A helyi politikai viszonyok elemzői úgy látják, hogy a kis pártok nagy étvágya miatt az SZHP-nek egyre nehezebb egyensúlyban tartani a koalíciót. A városi képviselő-testület minden ülése előtt folyik a találgatás, lesz-e majd elegendő szavazata a hatalmi koalíciónak vagy esetleg új többség veszi át az önkormányzatot. Nem véletlen, hogy Belgrádból is éber figyelemmel kísérik a nagybecskereki történéseket. Egyes vélemények szerint ugyanis Nagybecskerek egyre közelebb kerül a kényszerigazgatáshoz, amiben néhány évvel ezelőtt már volt része. Állítólag egy esetleges új választásokat az SZHP-ben várnak a legjobban.