A hétvégi niši Davis-kupa-mérkőzés előtt a szerbiai sajtó, különösen annak bulvárrésze, a tenisszel csak kismértékben foglalkozott. Egy, Đoković is játszik, kettő, az oroszok gyönge ellenfelek, és könnyű a csapat feladata. Sokkal több szó esett Novak étrendjéről. Valaki ugyanis megkérdezte, hogy ellátogat-e a város híres rostélysütőinek egyikébe, amit a teniszező egyből elutasított.
Erről jutott eszembe a régi vicc az amerikai és a kínai sportoló képzeletbeli beszélgetéséről. Kérdezi az amerikai: A napi ételadagodban mennyi a kalória? Válaszol a kínai: Kb. 2000. Csodálkozik az amerikai: Csak? Nálam kb. 6000. Erre a kínai hitetlenkedik: Na ne! Azt akarod mondani, hogy naponta megeszel két zsák rizst?
Legyen teljesen mellékes, hogy a viccben a kalóriaszámok és a két zsák is tetszőleges, hatáskeltő túlzások, hisz 6000 kalóriához naponta kb. 5 kilogramm rizs kell, de annyit senki sem eszik meg 24 óra leforgása alatt.
Én inkább Novak Đokovićnak az általa ismertetett étrendje előtt állok tanácstalanul, mint a viccben a kínai az amerikai sportoló előtt. Nem azért, mert étkezési szakember lennék, és nálánál jobban tudom, hogy mit és mennyit kellene ennie, hanem mert kétszer is a világ legjobbjának megválasztott élsportolóról van szó, aki 2011 és 2016 között, hozzávetőlegesen 5 és fél éven át a tenisz szinte felülmúlhatatlan egyeduralkodójának számított.
Pályafutása első éviben Đokovićnak gyakran akadt gondja az egészségével, amiért több meccset is kénytelen volt feladni, és nem nyert annyi tornát, amennyit képességei alapján nyerhetett volna. Idővel kiderült, hogy problémáinak alapja a gluténintolerancia, s amint étrendet váltott, a karriere meredeken ível felfelé. Tavaly tavasszal Novak újra erőtlenné vált. Idővel megtudtuk, hogy újra étrendet váltott, és vegetáriánus lett. Láthatóan lefogyott, s bár tagadja, hogy az étrendnek kihatása lenne a játékára, a napnál is világosabb, hogy a dolgok másként állnak.
Semmi gond a vegetáriánus koszttal, van, akinek az egészsége szempontjából valóban nemcsak megfelel, hanem szükséges is, sokan viszont fogyókúra vagy éppenséggel puszta divat miatt adták rá fejüket, amire természetesen joguk van. Egy élsportoló viszont, aki naponta órákat edz, és meccsei esetenként akár 4-5 órán át is tartanak, nem élhet gyümölcsön, növényeken és magokon, bármennyire is ízletesek azok. Nem kötelező csevapcsicsát enni, sőt. Ismerem viszont a sportolók étrendjét, hisz kapcsolatom volt klubokkal, amelyeknél szakorvosi tanács szerint készült a változatos eledel, előzetes megbeszélés szerint még utazás közben a megállók restijeiben is. Az állati eredetű fehérjék, egyebek mellett, ott minden alkalommal jelen voltak. A komoly profi sport, ha az eredmény a követelmény, vagy így működik, vagy sehogy.