Donald Trumppal kapcsolatos írásainkban gyakran használtuk a történelmi jelzőt. Az Egyesült Államok 45. elnökénél azonban – gondoljunk bármit is a politikájáról és négyéves elnökségéről – egyáltalán nem túlzás ilyen nagy szavakat használni, hiszen több olyan dolog is kötődik a nevéhez, amelyet csak ő vagy csak kevés amerikai elnök mondhat el magáról. Többek között ő volt az első amerikai elnök, akivel szemben két impeachment eljárást is indítottak. George H. W. Bush 1993-as távozása után ő volt az első elnök, aki az első ciklus után volt kénytelen elhagyni hivatalát. Trump azonban azt is elmondhatja magáról, hogy Jimmy Carter óta ő volt az első elnök, akinek hivatali ideje alatt az Egyesült Államok nem indított háborút. Elnöksége alatt történt viszont a Capitolium ostroma, amikor is a Kongresszus épületét Trump tüzes beszéde után éppen saját hívei ostromolták meg. 2020-ban pedig Joe Bidennel úgy küzdhetett meg, hogy minden idők legidősebb elnökjelölt párosaként vonultak be a történelembe. Az idei évben ezen rekordjukat biztosítják be, hiszen a hivatalban lévő elnök 81, míg Donald Trump 77 éves. Ha mindez nem lenne elég, Trump ezt a sort újabb kuriózummal bővítette, bár minden bizonnyal nem erre lesz a legbüszkébb.
Mint ismeretes, nemrégiben a manhattani büntetőbíróság esküdtszéke Donald Trumpot az úgynevezett hallgatási pénzes ügy mind a 34 vádpontjában bűnösnek mondta ki. Az eset röviden arról szól, hogy a vád szerint Trump 2006-ban lefeküdt egy Stormy Daniels művésznevű felnőttfilmes színésznővel, majd tíz év múlva 130 ezer dollárt fizetett Danielsnek, hogy az elnökválasztási kampányban ne hozakodjon elő afférjukkal. Trump és csapata továbbá több hivatalos iratot meghamisított, gyanús számlákat állított ki, és másoknak is hallgatási pénzeket fizetett ki. Ezzel Donald Trump lett az első amerikai elnök, akit egy büntetőperben bűnösnek mondtak ki. És a két nagy pártot sem képviselte még büntetett előéletű jelölt. A büntetés mértékét és típusát majd csak július 11-én mondja ki az eljárást vezető bíró, négy nappal a Republikánus Párt elnökjelölő konvenciója előtt. Trump minden egyes vádpontban akár négy éves börtönbüntetést is kaphat, de az amerikai jogot ismerő szakértők többsége szerint a volt elnöknek nem kell ettől tartania, büntetlen előéletű lévén inkább csak súlyos pénzbírságra számíthat. De Trump helyét a szavazócédulákon még esetleges börtönbüntetése sem veszélyezteti, ugyanis az amerikai jogszabályok szerint ettől függetlenül is indulhat az elnökválasztáson, sőt kampányát akár a börtönből is levezényelheti, mint 1920-ban a szocialista Eugene Victor Debs, aki akkor a szavazatok mindösszesen 3,4 százalékát szerezte meg.
Trumpot tehát elítélték, büntetett előéletűvé vált, elnöki ambícióit azonban ez mégsem törte ketté, sőt egyes elemzők szerint az ítélet akár még a javára is válhat. Mindez jól mutatja, milyen rossz állapotban is van a jelenkori amerikai és egyszersmind a nyugati közélet és demokrácia. Ha a bíróságon történteket politikai szempontból nézzük, itt az történt, hogy egy magát jobboldalinak, konzervatívnak valló politikusról, aki a keresztény értékek képviselőjének tartja magát és kampányában szüntelenül a hagyományos családi értékek fontosságát hangsúlyozza, a bíróság kimondta, hogy házasságtörést követett el egy pornószínésznővel, pénzért hazugságra akart rávenni másokat, és iratokat hamisított, hogy eltussolja tettét. Az Egyesült Államokban évtizedekkel ezelőtt ennél kevesebbért is törtek ketté politikai karrierek. Az 1988-as elnökválasztáson például a Demokrata Párt nagy reményű elnökjelöltje, Gary Hart kénytelen volt visszavonulni a közélettől, miután a Miami Herald újságírói leleplezték házasságtörő kapcsolatát Donna Rice floridai fotómodellel.
Az amerikai jobboldali szavazókat azonban úgy tűnik nem zavarja a volt elnök körüli botrány. Miután kimondták az ítéletet, Trump kampánycsapata 53 millió dollárt gyűjtött össze kis összegű online adományokból. Közlésük szerint az ítélet példátlan módon mozgósította támogatóikat, és az adományok több mint egyharmada új adományozóktól származott. Az ABC News pedig egy elemzést közölt, amelyben megállapították, hogy az elmarasztaló ítélet valószínűleg nem változtat Trump pártbeli támogatottságán. Kiemelték, hogy szinte mindegyik vezető republikánus politikus kiállt a párt elnökjelöltje mellett, így szinte kizárható, hogy az ítélet után párttársai Trump ellen fordulnak. Sőt maga Donald Trump már a bírósági eljárás kezdetétől kezdve igyekezett a botrányt a maga javára fordítani azzal, hogy folyamatosan a mártír szerepében tetszeleg. Azt állítja, hogy a büntetőperrel a demokraták akarják ellehetetleníteni elnökválasztási esélyeit, és valóságos boszorkányüldözést folytatnak ellene. E narratíva mozgósíthatja Trump híveit, de akár a mérsékeltebb jobboldali választókat is arra sarkalhatja, hogy inkább a republikánus jelöltre adják le voksukat.
Persze az ítélet Donald Trump ellenlábasainak kedvezhet inkább, akik most egy komoly fegyvert kaptak a kezükbe. A demokraták kampánystábjától kiszivárogtatott belső információ szerint például az elkövetkező időszakban a volt elnök említése esetén kötelező lesz az „elítélt bűnöző” meghatározás használata. A legfőbb kérdés, hogy mit szól az ítélethez az a tízszázaléknyi választó, aki az 1960-as évek eleje óta eldönti az elnökválasztásokat, akik valószínűleg kevésbé hajlandóak egy elítélt bűnözőre szavazni, mint az elkötelezett republikánus szavazók. A közvélemény-kutatásokat elemző FiveThirtyEight internetes portál adatai szerint Trump jelenleg átlagosan 1,3 százalékkal vezet az országos szintű felmérésekben Biden előtt. A kritikus államokban is van némi előnye. Az ítélet hatásai azonban az elkövetkező hetekben fognak megmutatkozni. Az elnökválasztás következő látványos eseménye e hónap végén esedékes, amikor is a két elnökjelölt első nyilvános televíziós vitáját tartják meg. Viszont több elemzésben is óva intik a demokratákat attól, hogy kampányukat kizárólag Trump bűnösségére alapozzák. Rámutattak ugyanis arra, hogy az amerikai átlag választópolgárokat sokkal jobban érdeklik a mindennapjaikat érintő ügyek, az Egyesült Államok jelenlegi gazdasági állapota és a jövőbeni kilátások, mintsem egy tárgyalóteremben történt esemény.
Összegezve elmondhatjuk, hogy az Egyesült Államok elnökválasztási kampánya most válik csak igazán izgalmassá, egy valódi kétesélyes versennyé. Az pedig, hogy Trump annak ellenére e megmérettetés egyik nagy esélyese, hogy bűnösnek mondták ki, sőt akár elítélt bűnözőként vonulhat be ismét a Fehér Házba, az állampolgároknak is hordoz egy nem túl pozitív üzenetet. Gondoljunk csak bele, egy átlagembernek hányszor kell a rendőrségen és a bíróságon kikérnie a büntetlenségét bizonyító okiratot, amelyet különböző munkakörök betöltéséhez, vagy pályázatokhoz kell csatolnia. Eközben a világ legfelelősségteljesebb, emberek millióinak sorsát meghatározó tisztséghez akár egy börtönben ülő egyén is hozzájuthat. Úgy tűnik, a szakállas ókori római mondás jelenkorunkban sem vesztette érvényét: „Amit szabad Jupiternek, nem szabad a kisökörnek.”
Nyitókép: AP via Beta