2024. július 16., kedd

Ana Brnabić

Horvátországi származású. Nő. Meleg. Párton kívüli. Kevesen hitték korábban, hogy Szerbiának ilyen hátterű miniszterelnöke lehet hamarosan. Akik nem hitték, tévedtek, megtörtént ugyanis, hogy marketingfogás miatt, párton belüli hatalmi viszályok elkerülése végett, szakértelmének és eddigi eredményeinek köszönhetően, esetleg egészen más okok vagy a felsoroltak mindegyike miatt Ana Brnabićot nevezte ki kormányalakítónak Aleksandar Vučić államfői tisztségbe került korábbi miniszterelnök.

Kinevezését azonnal kritizálni kezdték minden oldalról. A hazai liberálisabb körök elsősorban azért, mert szerintük Brnabić nem fog tudni harcolni a szabadságjogok szélesítéséért, párthű és főleg „államfőhű” politikát engednek majd csak számára folytatni. Nem lehet önmaga. A konzervatív oldal, Dragan Marković Palmával az élen azért, mert elfogadhatatlannak véli, hogy nem egy családorientált és szerb pravoszláv hagyományokat követő ember áll az új kormány élén. Hatalmi körökben is voltak ellenkezések, de végül ezeket sikerült elhallgattatni és közös nevezőre jutni. A legpozitívabb megítélések külföldről érkeztek, de Teofil Pančić publicista szavaival élve talán csak azért, mert a külföldieknek megvan az az előnyük, hogy csupán kívülről szemlélik az itteni dolgokat. Csak néhány külföldi jelentés említette meg a „Meleg miniszterelnököt kapott Szerbia” cím alatt, hogy mellesleg szakértői, nem pártbeli jelöltről van szó.

(Fotó: Ótos András)

(Fotó: Ótos András)

Brnabić a parlamentben elmondott kormányfői expozéjában nem sokat foglalkozott politikai kérdésekkel. Elsősorban az államapparátus reformjára helyezte a hangsúlyt. A digitalizáció érájáról beszélt, arról, hogy fejlődni és munkahelyeket teremteni a 21. században nem lehet 20. századi tolóablakokkal, pecsétekkel és aláírásokkal. Változásokat akar, elsősorban az adminisztráción, ügyintézésen belül.

Az ország politikai beállítottsága tekintetében nem számolt be semmilyen változásról sem Koszovó, sem a nagyhatalmakkal szembeni viszony tekintetében. A pristinai vezetőkkel való párbeszéd folytatásának, a koszovói szerbség megerősítésének a politikáját kívánja folytatni. Az európai úton marad az ország, de nagy figyelmet szentel továbbra is a hagyományosan jó kapcsolatoknak Oroszországgal, Kínával. Ami a gazdaság erősödését illeti, Brnabić mindenekelőtt a procedúrák egyszerűsítésében, az elektronikus ügyintézésre való teljes átállásban hisz.

A kormánykoalíció több mint 150 képviselőt jelentő többsége biztos alapokat teremthet a parlamentben az expozéban felvázolt elképzelések megvalósításához.

Ana Brnabić 1975-ben született Belgrádban. Az egyesült államokbeli michigani Northwood Egyetemen szerezte első oklevelét üzleti ügyviteli képzésen 1998-ban, majd az angliai Hull Egyetemen jutott oklevélhez marketing szakon. Vezetői tisztségeket töltött be számos nemzetközi projektum kivitelezési bizottságában. 2001-ben tért vissza Szerbiába, a Pexim Alapítvány alapító tagja. Az USAID szerbiai koordinátora (2002–2011), e beosztása alatt a helyi szintű gazdasági fejlődés serkentésével foglalkozó nemzeti szövetség (NALED) létrehozását tartja az egyik legsikeresebb kezdeményezésének. A NALED igazgatóbizottságának elnökeként dolgozott e szervezetben. 2011-től kezdve az amerikai szélerőmű-fejlesztési Continental Wind Serbia cég munkatársaként dolgozik, 2013 óta annak igazgatója. A kevevári (Kovin) 300 millió eurós szélerőműpark megvalósításán is dolgozott. A szerbiai Etnohálózat tisztségviselője (a kézművességgel foglalkozó nők boldogulását segíti a szervezet).

Ana Brnabić nevét sokan 2015 októberében hallhatták először, amikor egy botrány ütött ki Bojan Pajtić akkori vajdasági kormányfő és Lidija Udovičkinek, Kori Udovički akkori államigazgatási miniszter húgának kiszivárogtatott telefonbeszélgetése kapcsán. Lidija Udovički állítólag arról számolt be, hogy Aleksandar Vučić akkori kormányfő násznagya, Nikola Petrović, a Szerbiai Villanyhálózat igazgatója kétmillió eurós kenőpénzt kért a Continental Wind Partnerstől annak érdekében, hogy az általuk elkészített szélerőműparkot rákapcsolják a villanyhálózatra. Brnabić Petrovićtyal és Aleksandar Antić miniszterrel együtt cáfolta ezeket az állításokat, közölte, hogy semmilyen pénzt sem követeltek a vállalattól a projektum megvalósításához.

Brnabić 2016 augusztusában került a kormányba, ekkor választották meg államigazgatási és helyi önkormányzati tárcavezetővé. Júniusban jelölte kormányalakítónak Aleksandar Vučić.