Naš novinski članak možete pročitati i na mađarskom jeziku.
Državni sekretarijat za nacionalnu politiku Mađarske, u saradnji sa Nacionalnim savetom mađarske nacionalne manjine, održao je u Subotici obuku za mađarske dečje psihologe van matične države. Na početku jučerašnjeg događaja, okupljene je pozdravio Arpad Fremond, predsednik nacionalnog saveta. Na kraju događaja prisutnima su se obratili Lerinc Nača, državni sekretar za nacionalnu politiku Mađarske i dr Balint Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara.
Ovaj susret je prvi put organizovan u Vojvodini. Njemu je prethodilo nekoliko događaja u Mađarskoj, kada su dečji psiholozi izrazili potrebu za njegovim razvijanjem i proširenjem na druge regione. Glavna tema obuke u Vojvodini bila je hiperaktivnost sa poremećajem pažnje. Ovom stručnom događaju prisustvovalo je tridesetak stručnjaka – iz cele Vojvodine –, ali je događaj bio namenjen i roditeljima koji se bave temom ADHD-a, za njih su održane sesije, a interesovanje je bilo veće od očekivanog. Na obuci održanoj u Fondaciji „Laslo Sekereš”, sa učesnicima su svoja znanja preneli stručnjaci partnera ove manifestacije, dečje bolnice „Bethesda” Mađarske reformatske crkve.
Na otvaranju okupljene je pozdravio Arpad Fremond, predsednik Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine:
– Veoma je važno što smo u poslednjem periodu uspeli da ojačamo saradnju državnog sekretarijata za nacionalnu politiku Mađarske i nacionalnog saveta i proširimo spektar ponude. Državni sekretarijat za nacionalnu politiku Mađarske poklanja veliku pažnju Mađarima izvan granica matične države, uključujući i obuku stručnjaka, zahvaljujući čemu možemo da opremimo znanjem čitavu našu zajednicu i pomognemo porodicama. Trudimo se da našu saradnju proširimo na skoro sve oblasti života. Ovog puta ćemo se fokusirati na psihologe i dečje psihologe, ali je podjednako važno obratiti se i roditeljima dece sa ADHD-om, jer ovaj poremećaj pogađa celu porodicu. Prioritet je da se simptomi što pre prepoznaju i da se deca dovedu do stručnjaka. U mnogim slučajevima, roditelji nisu otvoreni da zatraže stručnu pomoć, zbog čega su psiholozi – bilo da rade u školama, drugim institucijama ili privatnim ordinacijama – važni u ovoj oblasti, jer su oni ti koji će najverovatnije primetiti znakove i mogu ubediti roditelje da prihvate stručnu pomoć. Mnoge porodice se raspadaju jer roditelji ne mogu da se izbore sa ovim problemom, često okrivljujući jedni druge, iako niko od njih nije kriv.
Ovaj program je bio uspešan prethodnih godina, uvek je bilo više prijavljenih od očekivanog, a za njega i sada postoji veliko interesovanje. Više puta je održan u Budimpešti, a posebno je zadovoljstvo što će od ove godine biti organizovan i na regionalnom nivou. Za nas je važno da ove obuke bude i u Vojvodini, da se stručnjaci ne sastaju samo u Budimpešti, naglasio je Arpad Fremond.
Nakon otvaranja, dr Piroška Komloši, penzionisana specijalistkinja „Bethesde” i porodična terapeutkinja, održala je predavanje:
– ADHD smo stavili u fokus ove obuke jer sve češće uočavamo njegove simptome koji pogađaju ne samo decu, već i porodice i zajednicu. Važno je da porodice to prepoznaju, prihvate i budu u stanju da se prilagode ovoj situaciji. Da imaju na umu da je ovo poremećaj, a ne bolest, i da to ne znači da je dete loše. Ako to uspemo da postignemo, onda možda možemo da promenimo i pristup ovome. Mnoga deca imaju ovaj poremećaj i u velikim razredima se ne može ni baviti se sa njima. Istovremeno, primećujemo je i među roditeljima, jer se pojavljuje transgeneracijski i postaje sve izraženiji u narednim generacijama, objasnila je dr Piroška Komloši.
Zatim je Katalin Žindelj, defektološkinja, psihološkinja, psihoterapeutkinja i rukovodilac „Bethesda KIDSZ”-a, održala predavanje o ranoj dijagnostici, grupnim sesijama, pregledima i tretmanima:
– U „Bethesda KIDSZ”-u se bavimo teškoćama u ranom detinjstvu, problemima u razvoju i autizmom. Vršimo i preglede, pored pojedinačnih i takve, u kojima smo u istom prostoru sa više porodica. Moje izlaganje govori o tome kako se na ovaj način mogu uočiti razvojne razlike i šta uopšte vredi ispitati. Dešava se da je i deci i roditeljima potrebna kompleksna pomoć, pa se trudimo da budemo na jednom mestu, čuli smo od Katalin Žindelj.
Događaju su, između ostalih, prisustvovali Virag Hajnal, načelnica odeljenja Državnog sekretarijata za nacionalnu politiku Mađarske, Rihard Huđiik, predsednik izvršnog odbora nacionalnog saveta i Tatjana Varju Potrebić, članica izvršnog odbora nacionalnog saveta zadužena za obrazovanje.
Za mentalno zdraviju budućnost
Na kraju obuke, Lerinc Nača, državni sekretar zadužen za nacionalnu politiku Mađarske, obratio se okupljenima:
– Ovakvi programi su veoma važni. Ako pogledamo šta možemo da postavimo kao ciljeve nama, Mađarima, u narednim decenijama, u čemu možemo da se istaknemo, u čemu možemo biti konkurentniji čak i od okolnih naroda, onda vidimo da je mađarski talenat ono što je već vekovima prisutno u našem narodu, marljivost, mađarska raskalašnost, izvrnuti um. Istovremeno, moramo se i mentalno ojačati kako bismo odgajali mlade ljude i decu koji mogu da se snađu na tržištu rada, kao članovi porodice, u romantičnim vezama, obavezama, prijateljstvima, i mogu biti gradivni blokovi nacije. Važno je da vlada Mađarske, takođe preko Državnog sekretarijata za nacionalnu politiku Mađarske, već godinama podržava obuku i umrežavanje dečjih psihologa širom Karpatskog basena. Za to postoji potreba, i ovaj događaj to i dokazuje. Hvala Dečijoj bolnici „Bethesda”, generalnom direktoru Đerđu Velkeiju, sa kojim smo radili na mnogim zajedničkim projektima, što je podržao ovaj projekat, kako bismo zajedno razmišljali, postali pametniji i delovali za budućnost naše dece i naše nacije. Veoma je dobro što je prva ovogodišnja obuka održana u Subotici, jer smo zajedno sa predsednikom Pastorom na Stalnoj konferenciji Mađara odlučili da ova godina bude godina buduće generacije u nacionalnoj politici i da ćemo se staviti poseban akcenat na mlade ljude, decu i porodice. S tim u vezi, važno je i da su mađarska deca i porodice van matične države bezbedne, da će imati budućnost u kojoj će dobiti neophodnu zdravstvenu zaštitu i da zajedno napredujemo ka mentalno zdravijoj budućnosti. Sa zadovoljstvom smo podržali ovaj program, a ovome još nije kraj, želeli bismo da učestvujemo i organizujemo još programa, jer temelj mađarske nacije čine mađarske porodice, objasnio je Lerinc Nača.
U nastavku, svoje misli sa okupljenima je podelio dr Balint Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara:
– Drago mi je što se ova obuka mogla realizovati, i zahvaljujem se stručnjacima „Bethesde” što su psihologe i roditelje ovde opremili znanjem koje mogu da koriste u svakodnevnom životu. Zadovoljstvo je i što je, zahvaljujući Državnom sekretarijatu za nacionalnu politiku Mađarske, ovaj program prvi put stigao u Vojvodinu, ovde u Subotici. Sve što radimo činimo da bi Mađari i mađarske porodice napredovale u svojoj rodnoj zemlji. Za to su važne profesionalne organizacije, a važno je i da svako bude konkurentan u svojoj profesiji, prenosi znanje i gradi zajednicu. Važno je da imamo i odgovarajući preduzetnički sloj, a to sada ističem jer će državni sekretar nakon ovog programa učestvovati na mentorskoj gala svečanosti Fondacije „Prosperitati”, kojoj je, kao i ovom događaju, svrha transfer znanja, u okviru kojeg će veliki preduzetnici preneti svoje znanje na manje iskusne. Oba događaja govore o izgradnji zajednice, a nijedan ne bi mogao biti realizovan bez podrške mađarske vlade i Državnog sekretarijata za nacionalnu politiku Mađarske, mogli smo čuti od dr Balinta Pastora.
Nyitókép: Ova obuka je po prvi put održana u Vojvodini (fotografija Edvarda Molnara)