2024. július 16., kedd

Átszervezés az egészségügyben

A decentralizációt az év végéig kell elvégezni

Vajdaságban évente mintegy 10 000-rel többen halnak meg, mint amennyien születnek, 18 000 csecsemő látja meg a napvilágot, az elhalálozások száma pedig eléri a 28 000-ret. A tartomány lakossága tehát fokozatosan elöregedik.

Jelenleg a vajdaságiak 18 százaléka 60 éven felüli. Ez a tény, valamint azok a lesújtó adatok, melyek szerint az elhalálozásoknak csaknem a felét a szív- és érrendszeri, a 21 százalékát pedig a daganatos megbetegedések okozzák, arra készteti az egészségügyet, hogy még többet tegyen a megelőzések érdekében. Hiszen a köztudott, hogy helytelenül táplálkozunk, sokat dohányzunk, keveset mozgunk, stresszes életmódot folytatunk.

Vajdaság lakosságának egészségügyi ellátásáról 92 intézmény gondoskodik, ezek mintegy 11 000 betegággyal rendelkeznek. Egy község kivételével mindegyiknek van egészségháza. A 4600 orvos közül 3700 rendelkezik szakosítással. A fenti adatok azon a tegnap Újvidéken megtartott tanácskozáson hangzottak el, amelyet azzal a céllal szerveztek, hogy a helyi önkormányzatokban az egészségügyben dolgozókat idejekorán és kellőképpen felkészítsék az egészségügy decentralizációjával, transzformációjával járó teendőkre és feladatokra. Az összejövetelen Újvidék, Ada, Törökbecse, Ruma, Apatin, Topolya, Inđija, Szécsány és Plandište képviselői vettek részt.

2007 januárjától az egészségházak és a gyógyszertárak alapítói joga nem a köztársaság, hanem a tartomány, a községek, illetve a városok hatáskörébe tartozik. A decentralizáció egy hosszan tartó folyamat, a vonatkozó törvény ötéves átmeneti időszakot irányoz elő. A hatáskörök átvételének határideje az idei év végén jár le, függetlenül attól, hogy milyen az egészségügyi létesítmények felkészültsége, kapacitása, felszereltsége. Tehát bőven akad tennivaló. Ebben kíván segítséget nyújtani az egészségügyi minisztérium a 2012-ig tartó DILS (Delivery of Improved Local Services Projekt) projektummal.

A decentralizációjára vonatkozó elképzelésekben, javaslatokban az első helyen az alapvető szolgáltatások minőségének javítása áll, az ehhez szükséges költségvetési eszközök előteremtésének módja, az egészségügyi létesítmények akkreditációjához szükséges támogatásnyújtás, továbbá az információs rendszer bevezetése, az egészségügyben dolgozók javadalmazási rendszerének kidolgozása stb.

Az illetékes minisztérium 12,5 millió eurót fordít a DILS-projektum megvalósítására. Pénzügyekről lévén szó a jelenlegi gazdasági helyzetben lényeges, hogy az egészségügyi létesítmények kellőképpen felkészüljenek az uniós pályázatokon, jelenleg az IPA-projektumokban való részvételre is. Erre már van is jó példa, a kladovói és a bosznia-hercegovinai Közegészségügyi Intézet közösen jutott uniós támogatáshoz.