Életünk jelentős részét – általában csaknem egyharmadát – fekve töltjük, mégis csak ritkán gondolunk arra, hogy milyen fontos a megfelelő ágy kiválasztása. Ezért kell tehát különös gondot fordítanunk a pihenésünkre szolgáló megfelelő ágy kialakítására. Ha már régóta fontolgatjuk fekhelyünk kicserélését, szívleljük meg az alábbi tanácsokat.
MEGFELELŐT SZÉLTÉBEN-HOSSZÁBAN
Fontos, hogy a talaj és a matrac között szabadon áramolhasson a levegő. Az ágy legyen megfelelően nagy, hogy alvás közben testhelyzetünket változtatni tudjuk. Egyetlen éjszaka átlagosan negyven-ötven alkalommal fordulunk meg, ennyiszer „csoportosítjuk át” izmaink helyzetét. Minden olyan tényező, ami ebben akadályoz bennünket, gátolja az izomzat szükséges és fontos ellazulását. Tipp: fekhelyünklegyen testmagasságunknál 30 centiméterrel hosszabb, és legkevesebb 1 méter, dupla ágy esetében 1,8 méter széles.
MILYEN A JÓ MATRAC?
A régebben tanácsolt „olyan kemény legyen, amilyen csak lehet” fekvőhely már túlhaladott. A keménységi fok megválasztásánál az a döntő tényező, hogy pihenés közben jól érezzük magunkat. A matracnak támasztania kell a testünket, de azokon a helyeken, amelyeken ez szükséges, például oldalunkon fekve a vállunknál és a csípőnknél be kell süppednie. Tipp: nagyon gyorsan váljunk meg kedvencmatracunktól, ha annak közepén „teknő” képződött, gerincünk ezt ugyanis „át fogja hidalni”, és a mélyedés az alvás közbeni szabad mozgásunkban is gátolni fog bennünket. Egy fekvőhely általában tízévi használat után lesz alkalmatlan testünk megfelelő alátámasztására. Mai alvóalkalmatosságaink belvilágára általában a rugó, a habszivacs és a latex jellemző. A rugós matracok valamivel keményebbek és nagyobb felületeken képesek benyomódni, mint az egyéb anyagokból készült elasztikus társaik, így a „nehézsúlyúak” számára talán megfelelőbbek. Aki könnyen izzad, kerülje a latex anyagot, amely rosszul vezeti el a nedvességet. Fontos!A habszivacs matrac esetében mértékadó lehet a térfogatsúly, amely minél nagyobb legyen.
SZÍVBETEGEK FIGYELEM!
A spirálrugós ágybetét és a sodrony bizony már a múlté, ezek ugyanis igen hamar megereszkednek, és ilyenkor nagyon kényelmetlen rajtuk feküdni. A manapság használatos korszerű betétek jól szellőznek és biztosítják a matrac megfelelő rugózását. A lemezek (népszerűen farugók) terheletlen állapotban kissé felfelé hajoljanak. Jó minőségű és vastag ágybetétek esetében megfelel a merev „rostély” is, de a vékonyabb latex és habszivacs matracokhoz használjunk inkább valamilyen rugózó alátétet. Tipp: szívpanaszok esetén,amikor is megemelt felsőtesttel alszunk, vagy visszérbetegeknek, akik inkább a lábukat polcolják fel, ajánlott az állítható fej-, illetve lábrésszel rendelkező ágyaljak használata. Ez utóbbiakhoz a latex és a habszivacs matracok jobban alkalmazkodnak, mint a rugós ágybetétek.
FONTOS A PÁRNA IS!
A statisztikai adatok szerint minden harmadik embernek fájnak a nyak- és a vállizmai. Hogy ezek a sok bajt okozó testrészek éjszakánként megfelelően el tudjanak lazulni, a párnának ki kell töltenie a váll és a fej között lévő helyet, ezáltal tehermentesíthetjük a nyakcsigolyákat is. Ez egyszerűen megoldható persze a párna összegyürésével és a nyak alá tömködésével is, de jobb – bár valamivel talán drágább – megoldás az erre a célra kialakított támaszték. Talán eltart egy ideig, amíg ezeket a „gyógypárnákat” megszokjuk, de a nyakizmaink nagyon hálásak lesznek érte.