Felmérések igazolják, hogy a tizenöt évnél idősebb fiatalok több mint ötven százaléka gerincproblémás, a felnőtteknek pedig több mint nyolcvan százaléka szenved gerinctartási rendellenességekben. Ezek kialakulásában meghatározó szerepe van a kora gyerekkortól hátunkon hordott, cipelt iskolatáskának is. Milyen feltételeknek, paramétereknek kellene megfelelnie a táskának, amelyet iskolakezdő hat-hétévesünknek vásárolunk?
Hogy felelősségteljes döntésükben segítsük a gyermeküket iskolába indító szülőket, többek között a fentebb megfogalmazott kérdésünkkel is szakemberhez fordultunk. Érdeklődésünkre Kisimre Kinga, a topolyai Dr. Hadzsy János Egészségház gyógytornásza, két kislány édesanyja fejtette ki nézeteit.
– Iskolakezdő gyerekünknek mindenképpen merevített háttámlával, széles, bélelt, állítható hátszíjakkal ellátott, négyzet vagy téglalap formájú táskát válasszunk. A vállpántok párnázottsága azért is fontos, hogy a kisgyerek vállán megfelelően elosztódjon a súly. Személy szerint nem vagyok azoknak a táskatípusoknak a híve, amelyeknek a háttámlája szivacsos, felveszi a gerinc alakját. Meggyőződésem, hogy a merevített háttámlával rendelkező iskolatáskával ellentétben ez utóbbi nem tartja meg kellőképpen a gerincet, sőt, nehéz súlya miatt képtelen a gerinc alakjához való teljes alkalmazkodásra is. Választásnál feltétlenül ügyeljünk arra is, hogy a táska önmagában minél könnyebb legyen. A sokzsebes variációt ajánlom, amelybe belefér az uzsonnás doboz és a tornafelszerelés is. Ha tornazsákkal vagy egyéb felszereléssel egészül ki az a csomag, amelyet a gyerekünk háton, kézben cipel nap mint nap, az akadályozza őt a kiegyensúlyozott testtartás kialakításában. Nem helyes döntés az iskolába induló kisdiáknak sporthátizsákot, oldaltáskát vásárolni. A sporthátizsákok háta nem merevített, az oldaltáskák viselése pedig a gerinc és az izomzat torzulásához vezethet. Az oldaltáskák okozta tartási rendellenességekhez hasonló kóros elváltozásokat eredményezhet a mostanság divatos, görgőkkel ellátott, húzható iskolatáskák állandó használata is.
• Melyek a leggyakoribb gerinctartási rendellenességek, amelyekkel gyógytornászként gyermek pácienseinél szembesül?
– A legtöbb kis páciensnél, akinek az állapotán gyógytornával próbálunk segíteni, kifózist (domború hát) és scoliosist (a gerinc egyoldali elhajlása) diagnosztizálnak. Mindenekelőtt az oldaltáska viselése következtében alakul ki a gerincen egyoldali elhajlás. A gerinccsigolyák ebben az esetben ék alakúvá válnak, megtörnek. Mindez a gerincvelő becsípődéséhez vezethet. A gerinc elhajlik, a mellette lévő izmok és szalagok egyoldalúan megnyúlnak, a teljes hát elferdül. Ilyen esetben a mellkas alakja is megváltozik, a tüdő beszűkül, hátfájás jelentkezik. Ha scoliosis alakul ki, jogosan panaszkodhat a gyerek iskolából hazatérve, hogy nem képes a hosszabb ideig tartó ülésre. A túlsúlyos hátitáska cipelése következtében a felső gerincszakasz kipúposodása, az ágyéki rész behajlása is bekövetkezhet. A gerinc tartási rendellenességeinek ezt a változatát kifózisnak, vagyis domború hátnak nevezzük. A nehéz súly alatt a kisgyermek vállai előreesnek, a hasizmok és a medenceizmok meggyengülnek. A tanulónál, akinél domború hát alakul ki, ügyelni kell arra, hogy testnevelési órán például ne álljon kézen. A rendszeres sport, legfőképpen az úszás, sokat segíthet a gerinctartási rendellenességek leküzdésében.
• Nemcsak az iskolatáska-választás okoz nehézséget a leendő elsősök szüleinek, hanem azt sem könnyű eldönteni, milyen íróasztalt és széket vásároljanak gyermeküknek.
