2024. november 26., kedd

A világ az AIDS ellen

A betegség ma már pandémiás jellegű

Az AIDS a HIV-vírus által előidézett tünetegyüttes, amelyet 1981-ben azonosítottak, de már jóval korábban megjelent. A vírus az immunrendszer sejtjeit támadja és pusztítja el, az immunrendszer fokozatos leromlása pedig elősegíti a fertőzések és a daganatok megjelenését. A fertőzés után a tünetek általában évekkel – átlagosan öt évvel – később jelentkeznek, de időközben a fertőzöttek továbbadhatják a vírust.

Az AIDS-et 1981. december 1-jétől jegyzik különálló betegségként. A vírus terjedésének menete 1959-ig vezethető vissza. A legtöbb tudós szerint a HIV Afrikában alakult ki a 20. század első felében. Ma már pandémiás jellegű. Az újabb megbetegedések száma nemcsak az afrikai országokra érvényes.


Kevesebb pénz a szükségesnél

Az Egészségügyi Világszervezet 1988-ban december 1-jét az AIDS elleni küzdelem világnapjává nyilvánította. Ennek célja, hogy mozgósítsa az embereket a HIV-vírus elleni küzdelemben, és információkat szolgáltasson a betegség terjedésére vonatkozóan. A fertőzés bekövetkezhet szexuális érintkezés vagy vérátömlesztés során, fertőzött injekciós tű által, anya és csecsemő között a terhesség, szülés és szoptatás alatt, vagy ha a fertőzött testfolyadék nyálkahártya vagy bőrsérüléssel érintkezik. Tehát a vírus nem terjed kézfogás vagy a beteg által megérintett tárgyak útján. Az AIDS elleni világnap a HIV-fertőzöttek kirekesztése ellen szólít fel, akik jogosultak a betegség megfelelő kezelésére és a biztonságra.

Az ENSZ-nek az AIDS elleni küzdelemmel foglalkozó szakosított szervezete (UNAIDS) által közzétett legújabb jelentésében rámutat arra, hogy a 15 leginkább érintett országban a fiatalok körében 25 százalékkal kevesebb fertőzést regisztráltak a biztonságosabb szexuális szokások elterjedésének köszönhetően. Aggodalomra ad okot, hogy tavaly először csökkent az AIDS elleni küzdelemre szánt nemzetközi adományok összege: 15,9 milliárd dollár állt rendelkezésre AIDS-ellenes programokra, a szükségesnél mintegy 10 milliárddal kevesebb. Ezenkívül komoly problémát jelent, hogy a fertőzöttek jelentős hányada nehezen jut hozzá a szükséges kezeléshez – különösen az olyan marginalizált csoportok körében, mint a kábítószer-élvezők. A fejlődő országokban már több mint 5 millió ember megkapja a szükséges gyógyszereket, de a szegényebb területeken 10 millió rászoruló marad kezelés nélkül.


Áttörés a megelőzésben?

Egy legújabb nemzetközi vizsgálat eredménye szerint azoknál az egészséges homoszexuális férfiaknál, akik a Truvada nevű AIDS-készítményt szedték, szignifikánsan csökkent a HIV-fertőzés veszélye. A meleg és biszexuális férfiak teszik ki az egymilliónál több amerikai HIV-fertőzött felét, ám világviszonylatban csupán az esetek 5-10 százaléka írható a homoszexuális kapcsolatok számlájára. A Truvada egyetlen tablettában ötvözi az Emtriva(R) (embtricitabin) és a Viread(R) (tenofor-diszoproxil-fumarad) nevű szereket. Mindkettő a HIV-vírus reverz-transzkriptáz nevű enzimjét blokkolja – ez az úgynevezett inhibitor meggátolja a vírus sejteken belüli szaporodását. A készítményt más antiretrovirális hatóanyagokkal kombinálva naponta egyszer kell szedni.

Az eljárást preexpozíciós profilaxisnak (Prep) nevezik. A Prep-vizsgálatban 2500, magas kockázatú csoportokhoz tartozó férfi vett részt Peruban, Ecuadorban, Brazíliában, Dél-Afrikában, Thaiföldön, valamint az Egyesült Államokban. A résztvevők több mint 40 százaléka legalább egyszer elfogadott pénzt szexuális szolgáltatásaiért, a vizsgálat kezdetén átlagosan 18 partnerük volt, és ez a szám a kutatás végére hatra csökkent. A férfiak fele Truvadát szedett, a másik fele placebót. Minden résztvevőnek havonta HIV-szűrésen kellett megjelennie, azért, hogy átvegye a következő havi gyógyszeradagját, valamint tanácsadáson vegyen részt. Félévente a férfiakat egyéb nemi úton terjedő betegségre is tesztelték. Egy év után a placebót szedő 1248 férfi között 64 HIV-fertőzött volt, míg az 1251 Truvadát kapott között mindössze 36. Azoknál a férfiaknál, akik legalább az idő felében szedték a gyógyszert, a fertőzés kockázata 50 százalékkal csökkent, míg azok a résztvevők, akik a napok 90 százalékában, a rizikó 73 százalékkal volt alacsonyabb.

A kezelés biztonságosnak bizonyult, mindössze minimális mellékhatások jelentkeztek hányinger formájában a vizsgálat első hónapjában. Némely résztvevőnél súlycsökkenést észleltek. További vizsgálatok szükségesek az esetleges hosszú távú rizikók kiszűrésére. Ennek jegyében a Prep-vizsgálat 2500 résztvevőjének biztosítják a készítményt, hogy kiderítsék, nem alakul-e náluk ki a gyógyszerrel szembeni rezisztencia.

Az Újvidéki Egészségház szervezésében ma 12.30 órai kezdettel a székvárosi Svetozar Marković Gimnáziumban az AIDS/HIV megelőzéséről az iskola azon diákjai tartanak előadást, akik elvégezték az egészségház által szervezett tanfolyamot. Déltől pedig a gimnázium udvarában kondomokat osztogatnak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás