2024. november 24., vasárnap

Sapka, sál, kesztyű...

Hogyan előzhetjük meg a felső légúti megbetegedéseket, és hogyan védekezhetünk ellenük?

Vastag hótakaró borította a tájat, amikor a topolyai dr. Hadzsy János Egészségházban felkerestük dr.Kucserka Mihály szakorvost. Első kérdésünkre, hogy van-e sok betege, a következőt válaszolta:

– A szép téli napok nekünk megnyugvást hoznak, az allergénekből ugyanis kevesebb van, s ez már egy kedvező tényező. Ha pedig kitekintünk az ablakon, láthatjuk, hogy a vírusoknak, baktériumoknak bizony nem sok esélyük van. Mi tulajdonképpen szeretjük a hideg időjárást. Ilyenkor szinte üres a rendelőnk, nincs sok betegünk. Az átmeneti időszakokat azonban nem szeretjük, vonatkozik ez a tavaszra, őszre egyaránt.

Legtöbbször a magángyógyszertárban keresünk enyhülést hozó csodaszert, amikor kapar a torkunk, hiszen tudjuk, nagyon fontos a kezdődő felső légúti fertőzés esetén megakadályozni a vírusok elszaporodását.

– Az nagyon jó, hogy a gyógyszertárak kellően ellátottak, de azért fontos tudnunk, mit szabad vásárolnunk, és mit nem. Kerüljük az antibiotikumokat! Vannak elismert, növényi alapanyagú immunerősítők, inhalációs cseppek, amelyek hatékony gyulladáscsökkentők, és sokat segítenek a beteg nyálkahártya felgyógyulásában. A pici gyerekek esetében azonban a gyermekgyógyásszal mindenképpen konzultálni kell e szerek használatáról.

Melyik korosztályból van a legtöbb páciense?

– A fertőzésveszély szempontjából a közösségbe kerülés jelent veszélyt, így az óvodásoknál, akiknél „féllábon” áll az immunitás, bizony hónapokig tartó, visszatérő gyulladások jelentkezhetnek, ők sajnos állandó vendégek itt nálunk.

A kórokozókkal szembeni védekezésben fontos szerepe van a mandulának, mégis bizonyos esetekben elkerülhetetlen az eltávolítása. Mi erről a véleménye?

– A műtétet ma már ritkábban ajánljuk, ehelyett inkább az immunerősítés a célunk, a megelőzésre helyezzük a hangsúlyt, erre hívjuk fel a páciensek figyelmét. Régebben volt egy olyan hozzáállás, hogy előbb dobhártyamegnyitást, szinuszpunkciót végeztek. Tudni kell azonban, hogy 20-30 évvel ezelőtt más volt a betegségek lefolyása, kevesebben szenvedtek az allergia miatt, ma már megtöbbszöröződött az allergiának valamilyen formájában érintett személyek száma. Kicsit visszakozik a fül-orr-gégész, hogy azonnal megnyissa a dobhártyát, nem fogunk bele mindjárt egy agresszív sebészeti eljárásba, de amikor évente néhány száz műtétet elvégez az orvos, akkor kialakul egy kép (mandulákkal eltömött garat, a nazális hang, az anyuka megkérdezése: nyitott szájjal alszik-e a gyerek, évente öt vagy több alkalommal kell-e mandulagyulladással kezelni), és azután már nem kell sokat gondolkodni, mihez folyamodjunk. Teljes mandulaeltávolítást régebben ötéves kor után végeztünk, ma már három évnél van ez a határ.

Hogyan védhetjük ki a megfázást? „Sapkát húzz, sálat a szád elé!” – mondjuk a gyermekeinknek. Úgy tudom, hogy a doktor úr egyszer azt mondta: ha ez megvédene, akkor receptre írná fel.

– Logikusan végiggondolva, az immunerősítést nem decemberben kell kezdeni, hanem szeptemberben, hiszen huzamosabb ideig kell szedni a szereket, fogyasztani az e célból hasznos táplálékot, hogy kialakuljon a védettség. Ami pedig az öltözködést illeti, mindig a megfelelőre kell törekedni. Amikor szánkózik, futkos a gyerek, nem kell annyira beöltöztetni, hiszen leizzad, és ha megáll, megfázik. Egyébként ezt a felnőttek jobban érzik. Tehát figyelni kell, mikor adjunk a gyerekre sapkát, sálat, kesztyűt.

A gyógynövénykivonatokat tartalmazó természetes készítmények közül mit ajánl a legszívesebben?

– Lehet, hogy régimódinak tartanak, de bármikor rám kérdeznek, ezt válaszolom: a mályvagyökércseppektől nem tudnak jobbat mondani a szakemberek, mert nagyon hatásos, kiváló gyulladáscsökkentő szer. A tengervizes orrspray is jó, de a frissen készített mályvagyökérteát is ugyanúgy lehet használni, mint a orrspray-t, csak bele kell önteni a flakonba.

Ne feledkezzünk meg a gyümölcsökről sem, de nem kell feltétlenül narancsot, banánt, kivit vásárolnunk, jó nekünk a hazai alma is. Persze az orvost is eléri a nyavalya, s ha ezt érzem, este biztosan elfogyasztok a vacsorához egy nagy fej vöröshagymát, és megduplázom a savanyúkáposzta-adagomat is.

Végezetül pedig azt tanácsolom, hogy a gyerekek tartózkodjanak minél többet a szabadban, ügyeljünk az öltözködésükre. A felnőtteknek is azt ajánlom, hogy sétáljanak sokat a friss levegőn, élvezzék a tél szépségeit, ehhez pedig nem kell feltétlenül síelni a hegyekben – fejezte be dr. Kucserka Mihály.


A fehérmályvagyökér-tea

A kaparó torok, a fájdalmas nyelés, a gyulladt garatnyálkahártya igen kellemetlen dolog. A magas növényi nyálkaanyag-tartalmú fehérmályvagyökér-tea gyorsan meghozza az enyhülést. A mályva nyálkaanyaga ugyanis védőréteggel vonja be a sérült száj- és toroknyálkahártyát. Ezáltal a nyelés szinte fájdalommentessé válik és a torok égő fájása is enyhül. A védő növényi nyálka védőrétege alatt a gyulladás zavartalanul gyógyulhat.

A mályvateát hidegen készítjük, mert a mályvagyökér a nyálka mellett sok keményítőt is tartalmaz. Ha a gyökeret forráznánk, a keményítő összecsirizesedne és a nyálkaanyagok nem kerülnének a teába.

Alkalmazás: A legcélszerűbb napi 2-3 csésze mályvateát kortyolgatva elfogyasztani, csak így jut el a mályva nyálkaanyaga a garat legeldugottabb részébe is. A teával öblögethetünk és a szánkat is öblíthetjük.

ÁLTALÁNOS TUDNIVALÓK

Anatómiailag a légutakat alsó és felső légutakra osztjuk. A felső légutak közé tartozik az orrüreg, a melléküregek, a garat és a gége. A felső légutak gyulladásos betegségei általában fertőzések, melyeket leggyakrabban vírusok, esetenként baktériumok okoznak. A nyálkahártyában szaporodó vírusok az érintett légutakban gyulladást, fájdalmat, nyálkahártya-duzzanatot, fokozott nyákképződést okoznak. A fertőzés érintheti az orrüreget, ilyenkor a tünetek egyszerű orrfolyás, nátha képében jelennek meg. A betegség azonban ritkán lokalizálódik kizárólag az orrüregre, a kórokozók többnyire bejutnak a melléküregekbe, középfülbe is.
A nyálkahártya-duzzanat és a fokozott nyáktermelődés jelentősen rontja az orrmelléküregek szellőzését, illetve a termelődő váladék sem tud kiürülni az arc- és homloküregből, a középfülből. Ez a két tényező együttesen növeli a bakteriális felülfertőződés kockázatát. Ilyenkor az orrváladék sárgás-zöldes színű, tapadós jellegű lesz, illetve ekkorra a száraz köhögés produktívvá, slejmessé válik.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás