2024. november 26., kedd

Amikor fagy és csúszik...

Téli balesetek megelőzése



A tél sok örömet rejteget, főként a téli sportot kedvelők számára. A hideg idő és a téli csapadékok azonban sok veszélyt is rejtenek magukban. Egy-egy havazás vagy ónos eső alkalmával sokszorozódik az elesésből származó sérülések száma. Leggyakrabban végtagtörések, ficamok, ízületi sérülések miatt kell orvoshoz fordulni.

Különösen az idős emberek számára veszélyes a síkos út, hiszen egyensúlyérzetük romlik, nehezen mozognak, gyakran fordul elő náluk combnyaktörés, hiszen a csontritkulás miatt a csonttörések kockázata sokkal nagyobb.

Hogyan előzhetjük meg az elcsúszást?

Havas, jeges útviszonyok esetén aki teheti, lehetőleg maradjon otthon. Ha mégis ki kell menni, lassan, óvatosan lépjen a jeges járdára, az egész talp érintkezzen a jéggel. Apró léptekkel haladjon. Viseljen lapos sarkú, barázdált, gumitalpú lábbelit, amely biztosan tartja a bokát. A cipőre ráhúzott zokni csökkenti az elcsúszás kockázatát. Ne járjon zsebbe dugott kézzel, mert így nehezebben tartható az egyensúly megcsúszás esetén, mint amikor szabadon van a kéz. Idős emberek kísérővel közlekedjenek.
Lábsérülés esetén rögzítsük a sérült végtagot a talált helyzetben, és hívjunk mentőt. Kéz- vagy kartörés esetén háromszögletű kendővel, vagy ha más nincs, akár sállal is rögzíthetjük a végtagot, majd a beteget, ha járóképes, kísérjük a sebészetre.

Szánkózás

A lejtőn szánkóval való lesiklás legnagyobb veszélye a bukás és az ütközés. Tekintettel arra, hogy lesiklás közben is igen nagy sebességet lehet elérni, a hatalmas ütközési energia miatt még a megfelelő védőeszközök használata esetén is életveszélyes sérülések következhetnek be. A szánkó legyen irányítható. Ne hasaljunk vagy feküdjünk, hanem üljünk a szánkón. Ne szánkózzunk erdős, fás részen és utak közelében. Ne szánkózzunk éjjel vagy rossz látási viszonyok között.
Kisgyermeket ne engedjünk egyedül lesiklani. A háttámlás szánkó lesikláskor a gerincsérülés veszélyét rejti magában, ezért lesikláshoz ne használjuk.
Még egy fontos figyelmeztetés! Soha ne kössük a szánkót autó után, mert nagyon balesetveszélyes, pl. fékezésnél könnyen az autó alá kerülhet utasaival együtt.

Korcsolyázás

Igen kedvelt téli sport a korcsolyázás, bár a jégpályák létrejöttével már nem kizárólag télen végezhető. A jégpályákon leginkább az elesés, az egymásnak ütközés, illetve az elesett egyén kezén való átsiklás fordul elő.
Természetes vizeink közül sportolási célra csak és kizárólag az állóvizek alkalmasak. A biztonságos jégvastagságnak legalább 12 centiméternek kell lennie. Ne menjünk a jégre folyóvizeken, korlátozott látási viszonyok esetén vagy éjszaka. A vastag hóréteg borította jég veszélyes lehet. A jégbe fagyott tárgyak, illetve lék vágása szintén balesetveszélyes. Jégbeszakadás esetén azonnal hívjunk segítséget. Kötélbiztosíték nélkül ne kezdjünk a kimentésbe. Széles alátámasztással hason kúszva mentsünk, pl. létra, deszka, bot segítségével. A jeges vízben a kihűlés veszélye igen nagy. A jégből kimentett sérültet szabadítsuk meg a vizes ruházatától, majd fokozatosan melegítsük fel a testét. Ne vigyük azonnal jól fűtött helyiségbe!

Síelés


Az egyik legnépszerűbb téli sport a síelés, szinte az összes izomcsoportunkat megdolgoztatja. Erősíti a vádlit, a comb, a far, a hát és a kar izmait. Mielőtt belevágunk, meg kell tanulnunk az alapvető mozdulatokat, mozgássorokat és testtartásokat. Ehhez megfelelő fizikai állóképességre és biztonságos felszerelésre van szükség, hiányuk esetén komoly sérüléseket szenvedhetünk el sportolás közben. Ha a sízés technikai részét már jól elsajátítottuk, szenteljünk időt a sípálya használatának írott és íratlan szabályainak elsajátítására azért, hogy ne veszélyeztessük magunk és mások testi épségét. Sportolás előtt melegítsünk be. Öltözékünk legyen réteges, tartsa melegen ízületeinket. Ne fogyasszunk alkoholt sportolás idején.
Napsütéses időben az UV-sugárzás olyan erős lehet, mint nyáron, ezért az arcbőrt védjük fényvédő krémmel, és használjunk síszemüveget.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás