Újvidéken a sürgősségi központ alapjait még 1988-ban lehelyezték, 1991-ban azonban teljesen leálltak a munkálatokkal, és sokáig úgy nézett ki, hogy semmi sem lesz az egészből. Aztán 2006-ban a Tartományi Végrehajtó Tanács döntést hozott a beruházás folytatásáról.
A Vajdasági Klinikai Központ részeként tavaly júniusban megnyílt az új sürgősségi részleg. A 8000 négyzetméteres új épületnek világszínvonalú a felszereltsége, megnyitásakor az is elhangzott, hogy kapacitásainak teljes kihasználásához hozzávetőlegesen 300 új alkalmazottra lenne szükség, ám az egészségügyi minisztériumtól akkor csupán 20 új foglalkoztatottra kaptak engedélyt.
Fél év elmúltával az érdekelt bennünket, milyenek az első tapasztalatok, milyen mértékben teljesítette az elvárásokat az új sürgősségi központ. A témáról dr. Dujmovics Ferenccel, a Vajdasági Klinikai Központ igazgatóhelyettesével beszélgettünk el.
Mostanáig mennyi beteget fogadott az új sürgősségi központ?
– Megnyitása óta január 20-áig mintegy 34 000 beteget jegyeztünk, és összesen 2150 komoly beavatkozást végeztünk el.
Mi a különbség a régi és az új sürgősségi központ között?
– Óriási a különbség, bizonyára nagyon sokan emlékeznek a régire, a ma már viszonylag rossz hírű „pincére”, a betegeket onnan gyakran a laborba küldték, azután a röntgenosztályra, de sokszor más szakorvos vizsgálatára is szükség volt. Ezek mind különböző épületekben voltak, a vizsgálatok sokszor fél napot is igénybe vettek. Az új sürgősségi központnak az a legnagyobb előnye, hogy minden szükséges vizsgálatot és beavatkozást egy fedél alatt el lehet végezni. Itt csupán az egyik helyiségből a másikig kell elmennie a betegeknek ahhoz, hogy átessenek az összes szükséges vizsgálaton. Ezenkívül sokkal gyorsabban el lehet végezni mindezt, így a betegeknek nem kell annyit várakozniuk, mint korábban, de az elvégzett vizsgálatok minősége is javult.
Sikerül teljes kapacitással működtetni az új részleget?
– Az új sürgősségi osztályon minden munkahelyet sikerült betölteni, hozzávetőleg 50 új alkalmazottat vettünk fel, a többi helyet pedig úgy töltöttük be, hogy a klinika egyéb osztályáról az új részlegbe irányítottuk át az orvosokat, nővéreket és más személyzetet – fejezte be dr. Dujmovics Ferenc.