2024. július 18., csütörtök

Akik leszoktak, gyógyfürdőzhetnek

A szabadkai Željezničar vállalat szakemberek beavatásával igyekszik rávenni az alkalmazottakat, hogy leszokjanak a dohányzásról

Szerbiában első alkalommal használtak fel internetes közösségi portálokat arra, hogy a polgárok körében népszerűsítsék a dohányfüstmentes életmódot, ugyanakkor tájékoztassák őket a dohányzást korlátozó törvény következményeiről. Január 31-e, a nemzeti dohányfüstmentes nap alkalmából került erre sor, amikor tájékozódhattak a polgárok a dohányzást korlátozó törvény alkalmazása során Szerbiában, illetve az Európai Unió országaiban tapasztalt eredményekről. Az egészségügyi minisztérium, valamint a Dr. Milan Jovanović Batut Intézet közös akciójába a Facebook és a Twitter közösségi portálokat kapcsolták be, amelyeken keresztül számos szervezet, vállalat, személy népszerűsíthette az egészséges életmódot. Ezt követően a dohányzást megelőző irodával közösen 31 elismerést osztottak ki olyan személyeknek, szervezeteknek és vállalatoknak, akik/amelyek a közösségi portálokon keresztül mutattak rá a dohányfüstmentes hétköznapok előnyeire. Így sportolók, számos médium, művész, üzletlánc, vállalat, szervezet és intézet kapott elismerést az ország egész területéről. Többek között a szabadkai Željezničar műhelye, illetve a műhely vezetője, Kovács Tünde is átvehetett egy elismerést.

Kovács Tündétől megtudtuk, hogy ők már korábban fontosnak tartották, hogy a munkahelyükről kiszorítsák a dohányfüstöt, az új törvény csak megerősítette őket elhatározásukban.

- Véleményem szerint ez az elismerés elsősorban az igazgatónk, Stevan Injac érdeme, hiszen az ő kezdeményezésére indítottuk el azt a programot, amely az alkalmazottak dohányzásról való leszokását támogatta. Elsődleges célunk az volt, hogy azokat a személyeket, akik nem dohányoznak, megvédjük a dohányfüsttől – magyarázta Kovács Tünde, és hozzátette:

– Ugyanakkor az is fontos szempont volt, hogy a műhelyből kiadott ruhák ne legyenek dohányfüstszagúak. Első lépésként egyetlen helyiséget jelöltünk ki, ahol dohányozni lehetett. Ez a helyiség a termelési egységen, illetve az irodákon kívül volt, de amióta érvénybe lépett a dohányzást korlátozó törvény, azóta a gyár egész területén megtiltottuk a dohányzást. Erre azért is szükség volt, mert mi nemcsak gyártással foglalkozunk, hanem felnőttképzéssel is – mondta.

Megtudtuk továbbá, hogy az említett lépések mellett a szabadkai Közegészségügyi Intézet szakembereivel együtt megszervezték az alkalmazottak oktatását és tanácsadását, hogy a dolgozók számára ezzel is megkönnyítsék leszokást a dohányzásról.

– Az igazgatónk azokat a dolgozókat, akik a tanácsadás után sikeresen leszoktak a dohányzásról, hétnapos pihenéssel ajándékozta meg. Ezek a dolgozók a környező gyógyfürdőkben üdülhettek, így motiváltuk őket arra, hogy leszokjanak káros szenvedélyükről, és azt kell mondanom, hogy többen is változtattak szokásaikon, és ennek köszönhetően mintegy 10 százalékkal csökkent a dohányosok száma. Azok pedig akik továbbra is dohányoznak, jelentős mértékben kevesebbszer élnek káros szokásukkal – fűzte hozzá a vállalat képviselője.