2024. július 18., csütörtök

Ők is olyan emberek, mint mi

A leendő egészségügyi dolgozók révén, előadásokon keresztül szeretnék leküzdeni a HIV-fertőzöttek iránti ellenállást

Az egészségügyi dolgozók következő generációja számára, vagyis az egészségügyi középiskolásoknak tartanak Vajdaság-szerte előadást a HIV-fertőzésről, illetve az AIDS-szel kapcsolatos tényekről, hogy csökkentsék az egészségügyi ellátásban felmerülő diszkriminációt, illetve a fertőzöttek megbélyegzésének lehetőségét. A hétvégén Szabadkán tartottak szemináriumot, amelyen mintegy 20 harmadikos középiskolás vett részt.

Dr. Gordana Krtinić, a szabadkai Közegészségügyi Intézet munkatársa, a Megbélyegzések számának csökkentése elnevezésű szemináriumsorozat koordinátora elmondta, hogy a HIV-fertőzöttek három csoportba sorolhatók. Először is vannak azok, akik nem vizsgáltatták meg magukat és nem is tudják, hogy fertőzöttek. Ők jelentenek legnagyobb veszélyt a környezetükre, hiszen felelőtlen viselkedésükkel másokat is megfertőzhetnek. Továbbá vannak, akik tudják, hogy HIV-fertőzöttek, de nem kezeltetik magukat, holott a mai egészségügy már olyan terápiákat alkalmaz, amelyek kiváló eredményekkel szolgálnak. Ugyanakkor vannak azok, akik HIV-fertőzöttek és felelősségteljesen felvállalják betegségüket, eljárnak az orvosukhoz, felveszik a terápiát, mégis ők azok, akiknek a legtöbb megkülönböztetésben van részük. Ezeknek a megbélyegzéseknek a megszüntetésén dolgoznak a szakemberek, az egészségügyi dolgozók, illetve a leendő egészségügyi dolgozók, az egészségügyi technikusnak és a fogtechnikusnak tanulók körében.

Hogyan leküzdeni az előítéleteket?

– Az országunkban elvégzett minden eddigi kutatás azt mutatja, hogy a társadalomban, de az egészségügyi dolgozók körében is igen magas a HIV-fertőzött iránti intolerancia. Nagyon magas az irreális félelem attól, hogy maguk az egészségügyi dolgozók is megfertőződhetnek a munkájuk során, ami sajnos sok esetben a dolgozók a betegségről szerzett ismerethiányának tudható be – mutatott rá dr. Gordana Krtinić. Hozzátette: – Éppen azért, hogy a félelmet, illetve a megbélyegzést megszüntessük, elkezdtünk az egészségügyi középiskola tanulóival dolgozni. Ezeknek a szemináriumoknak elsősorban az a célja, hogy egy alaptudást szerezzenek erről a betegségről, illetve ismereteket kapjanak arról, hogyan tudják a fertőzést megelőzni a munkájuk folyamán. Hiszen az ilyen ismeretek birtokában már könnyű az előítéletek leküzdeni – mondta.

– A HIV-fertőzöttek nem kötelesek ugyan beavatni orvosaikat abba, hogy milyen betegséggel küzdenek, mégis csak akkor tudnak segíteni a fertőzötteken, ha minél hamarabb felkeresik orvosukat, hogy megkezdhessék az igen hatásos antiretrovirális kezelést, ami a fertőzöttek számára lehetővé teszi, hogy tünetmentesen élhessenek teljes életet.

– Az antiretrovirális terápia megakadályozza a vírusok elszaporodását a szervezetben, ami nagyon lényeges a fertőzés terjedésének meggátlásában. Éppen ezért fontos, hogy minden páciens bármilyen félelem nélkül fordulhasson az orvosához – mondta a doktornő.

A fiatalok véleménye

Az elmúlt időszakban szerzett tapasztalatok alapján kiderült, hogy a fiatalok nagyon szívesen vesznek részt ezeken a szemináriumokon. Nagy az érdeklődés, ám ezek a szemináriumok korlátozott létszámúak, hiszen interaktív munkát igényelnek, így egy-egy ilyen előadáson csupán 25-en lehetnek jelen. A HIV-fertőzöttek megbélyegzéséről a fiatalok, a szabadkai Egészségügyi Középiskola harmadikos tanulóinak véleményére is kíváncsiak voltunk.

– Nem kell ezeket a fertőzött embereket diszkriminálni, hiszen azon a kontaktuson keresztül, ahogy mi kapcsolatba léphetünk velük, nem vihetik át a fertőzést ránk. Mindenekelőtt ők a pácienseink, akik betegek, így empátiával kell feléjük közeledni, hiszen a betegséggel nekik kell megküzdeni. Azt viszont fontosnak tartom, hogy egy HIV-fertőzött személy elmondja az orvosának vagy az egészségügyi dolgozónak, hogy fertőzött. Ezt nem kell szégyellni, hiszen elsősorban környezetünk védelme a legfontosabb – emelte ki Dajana.

– A páciensekkel való kapcsolatban kesztyűt, illetve maszkot is használunk, ugyanakkor arra is oda kell figyelnünk, hogy a használt tűket ne keverjük össze a sterilekkel – mondta Gordana, majd hozzátette: – Félek én is a fertőzéstől, hiszen én sem vagyok ellenálló, de oda kell figyelni mindenre és nem lehet baj – fűzte hozzá.

– A fertőzést nem lehet beszélgetés vagy tüsszentés útján elkapni, vagy a közös tárgyak használata esetén. Éppen ezért nincs szükség arra, hogy diszkrimináljuk a HIV-fertőzötteket, ők is épp olyan emberek, mint mi. Eddig még nem találkoztam fertőzött személyekkel, de mindenképpen érdekel, hogyan élnek, hogy éreznek – tudtuk meg Jelenától.

A szemináriumot Szabadkán a Stav Plus polgári egyesület szervezte meg, egyébként a tartomány egész területén megtartják a Jazas szervezetnek, illetve a világbank támogatásának köszönhetően.