2024. július 16., kedd

Bírja a háta? Meddig?

Dr. Klemm Valéria fizioterápiás szakorvos válaszol a porckorongkopásra vonatkozó kérdéseinkre

Igen gyötrelmes lehet, ha valakinek elkopik a porckorongja, netán porckorongsérve van. Nehéz minden mozgás, a felállás, a menés, sokszor még mozdulatlan állapotban is elviselhetetlen a fájdalom. Aki még nem találkozott ezzel a betegséggel, el sem tudja képzelni, mennyire megkeserítheti az ember életét, milyen kellemetlen közérzetet válthat ki. Érdemes tehát egy kicsit közelebbről megvizsgálni magát a porckorongot és annak elváltozásait. Az alábbiakban dr. Klemm Valéria fizioterápiás szakorvos válaszol a kérdéseinkre.

Mi a porckorong?

A porckorongok a szomszédos csigolyák testei között helyezkednek el, egy nagyon erős, de rugalmas kötőszövetes lemez veszi körül, melyet belülről kocsonyás anyag tölt ki. A fő funkciójuk a csigolyák közötti meghatározott távolságtartás, a gerincre nehezedő nyomás, álló helyzetben a gravitáció, az ütközés (futás, ugrás) energiájának felfogása, illetve a gerinc hajlása közben a folyamatos íves átmenet csökkentése.

A fiataloknál jóval vastagabbak, csaknem két centisek. Mivel vegyi összetételük szerint ebben a korban rengeteg vizet tudnak lekötni, rugalmasak, ezáltal jobban betöltik amortizációs szerepüket. A fiatalok rugalmasabban lépkednek. Az idő múlásával a porckorongok laposodnak, elveszítik rugalmasságukat, elvékonyodnak. Ez észrevehető a testmagasság fokozatos csökkenésében is, ugyanis idős korunkra néhány centivel alacsonyabbak leszünk.

Hogyan kopik a porckorong?

A porckorongok idővel veszítenek nagy víztartalmukból, így valójában állandóan kopnak. Bizonyos életkorban jobban, máskor kevésbé. Fiatalon, hirtelen növéskor nagyon rosszul befolyásolja, ha a gerincet olyan megterhelés éri, amely nem felel meg az izmoknak. Ilyen a cipekedés, a zsákolás, vagy a most oly divatos súlyzózás, testedzés a konditermekben. Ilyenkor könnyen megsérülhet a porckorong az ízületekben, a gerincben. A rossz terhelődés rendkívül ártalmas. Jó, hogy a fiatalok sportolnak, csak arra kell ügyelniük, hogy a megfelelő edzést válasszák, pontosabban, tudniuk kell, hogy milyen súlyokkal melyik gyakorlatokat végezhetik. Erre az edzőknek is feltétlenül ügyelniük kell.

A porckorong valójában már kicsi korunktól kopik, ahogy megszületünk, tulajdonképpen átvitt értelemben már öregedni is kezdünk. Már a babáknál is vigyázni kell a porckorongra. Nem kell a kicsit erőltetni az üléssel, amikor az izmai megerősödnek, felül magától, különben könnyen megsérülhet a porckorongja. Ugyanezt tanácsolom a járással kapcsolatban is, azt sem kell erőltetni. Legújabban nem ajánlják a járókák használatát, mert bebizonyosodott, hogy benne a pici nyújtja a lábujjait, gerince még nem tudja átvenni a terhet, és ez ártalmas lehet.

Milyen tünetei vannak a kopásnak?

Nem kell feltétlenül tünetet okoznia. Egyeseknél 60 éves korukban jelentkeznek az első gerincpanaszok. Az a folyamat, hogy a porckorong laposodik, öregszik, valójában nem fájdalmas. De ha valami rendellenesség, instabilitás, vagy idegbecsípődés alakul ki a porckorong elváltozásai miatt, akkor már jelentkeznek a különböző tünetek, leggyakrabban a fájdalom. Súlyosabb esetben pedig az a szegmentum, amely a legjobban megsérült, megmerevedik, valójában így védekezik a további terheléstől.

Milyen típusú fájdalmakat okoz a kopás?

A kopás nyilalló, hasogató, mély fájdalmakat okoz, attól függően, hogy melyik idegszál csípődik be, vagy hogy milyen tünet alakul ki. Amikor az izom görcsben van és nem kap elegendő vért, a beteg mély, kellemetlen fájdalmat érez. Mély fájdalom esetén mindig idegről van szó, mert az nyomódik. A nyomás többféle lehet, például van, amikor csupán irritálja az ideget, érinti az ideget és az érző rostokat, vagy megnyomódhat az ideg, amikor már a motorikus rostokat érinti. A fájdalom ezekben az esetekben pozitív, ugyanis arra figyelmeztet, hogy ne terheljük tovább, ne folytassuk a mozdulatot, mert az ideg még jobban megsérülhet. A motorikus rostok is sérülnek és azt már jóval nehezebb helyrehozni. A fájdalom elmúlik, de ha megsérülnek a motorikus rostok, akkor kialakulhat a bénulás a végtagon, vagy annak egy részén.

Mikor kell orvosolni a porckorongkopást?

Amikor jelentkezik a fájdalom, orvoshoz kell fordulni. Jelentkezhet olyan tünet is, hogy egy kis gyengeséget vagy zsibbadást érzünk a végtagban, nem szimmetrikusan működik a lábunk, az egyik nehezíti a másikat a járásban, a jobb talpunkkal nem úgy érzünk, mint a ballal, éjszaka bizonyos helyzetben úgy érezzük, mintha húzódna valamink.

A fájdalomnak pozitív a szerepe, mert figyelmezteti az embert, hogy baj van.

Melyik életkorra jellemző a porckorongkopás?

Az utóbbi időben sajnos egyre több fiatalnak adódnak egészségügyi problémái a sok üléssel járó életmód miatt. Banktisztviselők, magánvállalatok alkalmazottjai, akik gyakran tíz órát is kénytelenek ülni a munkahelyükön, nyak-, és hátfájás, izomgörcs, különböző zsibbadás miatt keresnek fel. De pácienseim között szép számban vannak középiskolások, egyetemisták is. A fiatal munkások ugyan nem görnyednek az íróasztal felett, nekik a nehéz terhek cipelése miatt adódnak gerincpanaszaik. Őket az idősebb korosztály követi, az 50 éven felüliek.

Hogy előzhetjük meg a porckorongkopást?

A megelőzés valójában abból áll, hogy az izmainkat megfelelően karbantartsuk. Nagyon fontos a rendszeres mozgás, a séta, a gyaloglás. Ügyeljünk arra, hogy a gyerekek sokat tartózkodjanak a szabadban, játsszanak, futkossanak, kerékpározzanak. Az iskoláskorúak sokat ülnek az iskolában, majd otthon a komputer vagy a televízió előtt is órák hosszát görnyednek. Inkább sportoljanak, de ez ne legyen megterhelő a számukra, olyat válasszanak, amiben örömüket lelik. Ezt ajánlom a középiskolásoknak is.

Köztudott, hogy a víz nagyon fontos szerepet játszik az életünkben, hatására izmaink ellágyulnak, beindul a vérkeringés, ezért egészségügyi szempontból a vízben való tartózkodás, az úszás egyaránt jót tesz a fiataloknak és az időseknek is. Tudják ezt világszerte, ezért a nagyvárosokban egyre több medence működik. Sajnos nálunk más a helyzet, pedig csupán heti két óra úszás elegendő lenne izmaink állapotának megőrzésére. És van még egy dolog, amire szeretném felhívni a figyelmet: az ember 8 órát tölt el alvással, ami nem kis idő, ezért nagyon fontos, milyen a fekhelyünk. Rossz, kényelmetlen, egészségtelen matracon alszunk. Bármiből is készüljön, testünk súlyától bizonyos idő után besüpped, deformálódik. Ezért Amerikában például nyolcévenként cserélik, mi szegényebbek vagyunk, mégis igyekezzünk legalább tízévenként újat venni, különösen azok, akik gerincproblémával küszködnek. A jó matrac rugalmas és tartja a test súlyát. A tudósok kimutatták, hogy a legmélyebb álmunkban tartóizmaink egy órára elernyednek, és még ha erre a rövidke időre sem biztosítunk számukra jó feltételt, akkor nem csoda, hogy reggel fáradtabbnak, összetörtebbnek érezzük magunkat, mint este, amikor lefeküdtünk, és előbb-utóbb gerincpanaszok is jelentkeznek.

(Holnapi számunkban: mit kell tudni a porckorongsérvről, hogyan alakul ki, miként előzhetjük meg?)