2024. november 26., kedd

Bonyolult szívműtétek

Világhírű szaktekintélyek a kamenicai intézetben
Prof. dr. Afksendios és csoportja műtét közben

Szombaton egy rendkívül összetett műtétet hajtottak végre a kamenicai szívgyógyászati intézetben. Egy 35 éves újvidéki páciensen sikeres szívbillentyű-átültetést végeztek. Prof. dr. Afksendios Kalangos, 30 éves szakmai tapasztalattal rendelkező világhírű gyermekszívsebész, a genfi egyetemi kórház osztályvezetője a kamenicai intézet szakembereivel műtötte meg azt a beteget, akit 10 éves koráig két ízben is megoperáltak Londonban. A szívbillentyű-gyulladás miatt azonban nem volt kielégítő tüdejének a vérellátása, ezért a beteg szervrészt homografttal váltották fel, amit speciálisan erre a beavatkozásra készítettek. A műtétet a Katarina hercegnő által működtetett alap finanszírozta.

Az operáció kapcsán dr. Kalangos megelégedéssel nyugtázta, hogy a kamenicai szív- és érsebészet megkülönböztetett figyelmet szentel az itt dolgozó szakemberek képzésének, lépést tartva a világszínvonallal, állandóan korszerűsítve a vele született szívbetegségek műtétjét. Dicséretes, hogy a szakemberek vállalják az új kihívásokat. A genfi orvosprofesszor elismerően szólt az intézet kiváló műszaki felszereltségéről, és arról, hogy a kamenicai orvosok szaktudásuknak köszönhetően készek bekapcsolódni annak a nemzetközi programnak a megvalósításába, melynek célja a szívrendellenességekkel született betegek életének megmentése. Szerbiában ugyanis nem kevés azoknak a fiatal, mindössze 14-15 éves betegeknek a száma, akiknek szívbillentyű-átültetésre lenne szükségük.

A kamenicai intézetben a nemzetközi együttműködésnek köszönhetően nem ritka a külföldi orvosi szaktekintélyek

„vendégeskedése”. A szívbillentyű-transzplantáción kívül a napokban egy rendkívül bonyolult artériás operációnak köszönhetően egy rumai betegnek mentették meg az életét, az ereit a nyakától a mellkasán, a hasüregén keresztül egészen a lábáig mesterségessel váltották fel. Ezt a mintegy 10 órán át tartott összetett beavatkozást prof. dr. EduardKifer párizsi szívsebész és a kamenicai intézet orvoscsoportja: prof. dr. Pavle Kovačević, dr. Dragan Nikolić és dr. Lazar Velicki hajtotta végre. Délkelet- Európában ez volt az első ilyen jellegű operáció.

– Külföldi kapcsolataink, a folyamatos szakképesítés és a technológiai fejlesztés mind több beteg számára teszi lehetővé, hogy külföld helyett itthon műtsék. Egy-egy világhírű szaktekintély itt-tartózkodása hozzájárul ahhoz, hogy a helyszínen, a saját intézetünkben sajátítsuk el a világon alkalmazott műtéti eljárásokat. Az a tény, hogy a genfi orvosprofesszor részvételét a Katarina hercegnő által pénzelt alap, a párizsi vendég itt-tartózkodását pedig a francia nagykövetség tette lehetővé, bizonyítja, hogy szakmai körökben a kamenicai intézet nagy tekintélynek örvend, és elnyertük a világ vezető intézeteinek a bizalmát. Már régóta együttműködünk egy rangos olaszországi és svédországi klinikával, és az sem mellékes, hogy a mi szakembereinket is Európa-szerte hívják, sőt Amerikába és a világ távolabbi országaiba is. Az orvostudomány olyan rohamos ütemben fejlődik, hogy csak úgy lehet lépést tartani vele, ha mi is aktívan részt veszünk egy-egy világhírű intézet munkájában – mondta egyebek között prof. dr. Nada ČemerlićAđić, a kamenicai intézetigazgatónője.

Hangsúlyozta azt is, hogy a fentieknek köszönhetően az alkalmazott mintegy kilencven szakorvos a klinika többi foglalkoztatottjával együtt kiváló eredményeket mutat fel, számottevően mérséklődött az elhalálozások száma. A műtétre való várakozási időt, amely korábban 6 évig is eltartott, sikerült 6 hónapra csökkenteniük. Jelentős adat az is, miszerint több mint 40 százalékkal több beteget tudnak ellátni, mint a korábbi években.

Prof. dr. Eduard Kifer

Prof. dr. Nada Čemerlić Ađić

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás