2024. július 16., kedd

Uniós dotáció rákszűrési programra

A pénzt korszerű felszerelés vásárlására és szakemberek képzésére fordítják

Az Európai Unió 6,6 millió euróval támogatja a szerbiai rákmegelőzési program megvalósítását. Az összeg nagyobb részét, mintegy 4,5 millió eurót, a nagy rákszűrési programokhoz szükséges felszerelés – mammográf készülékek, ezek leolvasásához szükséges jó minőségű berendezések, citopatológiai laboratóriumokat, valamint kolonoszkópok – vásárlására fordítják. A többi 2 millió euróból azoknak a szakembereknek a képzését finanszírozzák, akik részt vesznek a szűrőprogramokban, nevezetesen arra, hogy a radiológusok magas szinten begyakorolják a felvételek leolvasását, a radiográfusok képzésére, akik elkészítik a felvételeket, és a citopatológusok képzésére, akik a nőgyógyászati keneteket olvassák le.

A program felölelné azoknak a népegészségügyi szakembereknek a felkészítését is, akik helyben egy-egy területen szerveznék meg a szűrőprogramokat.

Az Európai Unió és Szerbia között létezik egy kétoldalú megállapodás, ezen belül történik majd a fenti összeg felhasználása. A támogatás nem igényel önrészt, vagyis hozzájárulást, tehát kizárólag EU-s donációról van szó.

A fentiekről azon a tegnapi sajtótájékoztatón volt szó, amelyen részt vett dr. Tomislav Stantić szövetségi egészségügyi államtitkár, dr. Csengeri Attila tartományi egészségügyi titkár, az Európai Unió képviselői, házigazdaként pedig a kamenicai onkológiai intézet orvosai. A szakemberek azért látogattak a kamenicai intézetbe, hogy tájékozódjanak az ottani helyzetről, és hogy a donációból Vajdaság megkapja az őt megillető részt. A tartományban fejlett ugyan a mammográfiás hálózat, de a meglévőket korszerűbbekkel kellene felváltani. A kamenicai intézeten belül folyamatban van egy tartományi szintű munkacsoport megalakítása, amely az érintett intézményekkel, egészségházakkal és kórházakkal felvenné a kapcsolatot, felmérné a szakemberek képzettségi szintjét, hogy minél hatékonyabban beindulhasson a rákszűrési program. Gyakorlatilag egy képarchiválási rendszert kellene létrehozni. Az az elképzelés ugyanis, hogy a felvételek a terepről eljussanak leolvasásra a kamenicai intézetbe. Nem biztos, hogy csupán az ottani szakemberek – akik egyébként túlterheltek – vesznek mejd részt ebben a munkában. Az elképzelés szerint a szűrőprogram keretében a munkába bekapcsolódnának azoknak a kórházaknak a radiológusai is, amelyekben nagy számban történik a leolvasás. Így két orvos függetlenül egymástól véleményezne egy-egy felvételt, tennék mindezt a nagyobb hatékonyság érdekében. Vajdaságnak továbbá szüksége van egy mobil mammográf készülékre is. A tartomány már évek óta a saját kasszájából pénzeli a tüdőszűrési programot, ami eredményesnek bizonyul, sikerül ugyanis korai stádiumban levő tüdőelváltozásokat felfedni. Ez azért fontos, mert sajnos növekvő tendenciát mutat a tuberkulózisos betegek száma. Vajdaság tehát kellő tapasztalattal rendelkezik, ami a mobilszűrőprogramot illeti. A tartomány terepi adottságait figyelembe véve egy mobil mammográf elegendő lenne, s így el lehetne jutni azokra a területekre, elsősorban Bánátba, ahol nem kielégítő a fedettség, és azokba a falvakba, kis településekre, ahol a lakosságnak nincs lehetősége elutazni a városban, illetve az egészségházakba szűrővizsgálatra. Ez pedig azért fontos, mert a becslések szerint az elkövetkező 20 évben minden második nő megbetegedhet mellrákban.