2024. július 16., kedd

A drog fogságában

Csoportos terápiák holland modell szerint

– Szerbiában mintegy 10 olyan terápiás közösséget tartanak nyilván, amelyekben drogfüggőket kezelnek. Ezek közül 4-5-öt az egyház működtet, de léteznek magánszemélyek által alapítottak is. Számuk állandóan változik, egyesek megszűntek létezni, de helyükbe újak alakulnak. A terápiás közösségek elismert és jól bevált módszereik mellett hallhattunk/olvashattunk olyan elfogadhatatlan, sőt brutális módszerekről is, amelyeknek az alkalmazása természetesen elítélendő. A közösségek státusa sem rendezett, lokális jellegűek, s ebből adódóan kénytelenek a szociális intézményekhez hasonlóan működni. Egy magasabb szintű szerveződéssel, elismert és bevált gyógykezelési módszerek alkalmazásával sokkal eredményesebben fejthetnék ki tevékenységüket. A csoportos terápiák célja, hogy segítsék a drogfüggők eredményes felzárkóztatását, hiszen a több évig tartó kábítószer-élvezés miatt sokan teljesen kiszakadnak a közösségből, a társadalomból. Hollandiában már évtizedek óta sikeresen alkalmaznak bizonyos módszereket, a terápiák ezen modelljeit szándékozzák nálunk is felhasználni – hallottuk dr. Nikola Vučkovićtól, akit a közösségi terápiákról szervezett minapi újvidéki tanácskozás kapcsán szólaltattunk meg.

Az összejövetelen, amelyet a tartományi sport- és ifjúsági titkárság, valamint az illetékes tartományi tanács szervezett, ismertették a csoportos terápiák holland modelljeit. Az idén esedékes projektum megvalósítását a holland kormány támogatja, terápiavezetőként pedig holland szakértők érkeznek hozzánk és foglalkoznak majd a drogfüggőkkel.

Amint azt dr. Nikola Vučković elmondta, a szeminárium másik célja, hogy Szerbiában első ízben kapcsolatba hozzák egymással a terápiás közösségeket, és olyan intézménybe tömörítsék őket, amely egyrészt értékelné a tevékenységüket, ugyanakkor segítené, támogatná is a munkájukat. Ez az intézmény valójában összekötő kapocsként szolgálna mindazok irányában is (egészségügyi, szociális és egyéb intézmények), amelyek részt vesznek a kábítószer-élvezők gyógykezelésében. Ezáltal lehetőség adódna arra, hogy az állami akciótervek és programok összehangolásával a csoportos terápiákat a költségvetés eszközeiből finanszírozzák. Olyan nemzeti stratégiáért szállnak síkra, amely szabályozza ezeket a kérdéseket.

– A holland szakembereket azért hívtuk meg, hogy megismerjük az általuk alkalmazott modelleket, és választ kapjunk arra a kérdésre is, miért van szükség a terápiás közösségek támogatására mind helyi önkormányzati, mind pedig állami szinten. Számos modell létezik, mi természetesen a számunkra legmegfelelőbbet fogjuk átvenni és alkalmazni – mondta dr. Vučković.

Vajdaságban a drogfüggőség hatékonyabb kezelése és leküzdése céljából tavaly tartományi szintű tanács alakult, amely feladatául tűzte ki a drogfüggőség ellen küzdő intézmények tevékenységének koordinálását. A múlt évben a megelőzésre, valamint a fiatalok tájékoztatására helyezte a hangsúlyt, tagjai számos tanügyi és egészségügyi intézménybe, valamint helyi közösségbe is ellátogattak.

Egyébként a felmérések szerint a tartományi székvárosban a mintegy 3000 kábítószer-élvező közül 900 függő kezelteti magát.