2024. november 26., kedd

Valami nincs rendben odabent

A gerincsérv kialakulásának okairól, a gyógyításról és a megelőzésről
Dr. Klem Valéria (Dávid Csilla felvétele)

A gerinc testünk egyik legfontosabb része, mely teljes csontvázunk támaszául szolgál és lehetővé teszi mozgásunkat. Amennyiben a gerinc megsérül és funkciója károsodik, az fájdalmat, sokszor mozgásképtelenséget okoz. Az orvosi rendelőkben megforduló betegek körülbelül egyharmada valamilyen mozgásszervi probléma miatt jelentkezik, további egyharmada nem kifejezetten ilyen gondokkal jelentkezik, de mozgásszervi panasza is van. Az emberek mintegy 95 százaléka úgy éli le az életét, hogy legalább egy alkalommal van súlyos deréktáji fájdalma, ezek egy része gerincsérvből származik. Ritkának tehát semmiképp sem tekinthetjük. A témáról dr. Klem Valéria fizioterápiás szakorvossal beszélgettünk.

Mi okozza a gerincsérvet?

Több okról is beszélhetünk. Egyrészt eleve lehet a háttérben egyfajta örökölt adottság: a kötőszöveti gyengeség. Ami az életmódbeli okokat illeti, ezek közül elsősorban az állandó fizikai munkából fakadó jelentős terhelés vagy akár egyetlen rosszul sikerült emelés, mozdulat gerincsérvhez vezethet. A probléma alapja ugyanakkor az, hogy az emberi csigolyaoszlop eredendően négy lábon járásra fejlődött ki, mi azonban két lábon állunk. Emiatt elsősorban az ágyéki csigolyákra és a porckorongokra jóval nagyobb terhelés nehezedik, mint amilyet azok el tudnak viselni. Ebből ered a derékbántalmak jelentős része. Nem véletlen, hogy leggyakrabban az ágyéki csigolyák közötti porckorongok okozzák a bajokat, hiszen mindössze néhány csigolya viszi át a törzs, a fej és a felső végtagok teljes súlyát az alsó végtagokra és azon keresztül a talajra. Vagyis jelentős nyomóerő koncentrálódik egy igen kicsi felületen.

Miből derül ki, hogy valakinek gerincsérve van?

A gerincsérvnek anatómiai értelemben semmi köze a hasfali sérvhez vagy a lágyéksérvhez. A sérvesedés előboltosulást jelent, ezen belül a gerincsérv, a legegyszerűbben megfogalmazva, a csigolyák közötti porckorongok előboltosulása, ami már önmagában is komoly panaszokat okozhat. Ha azonban ez a kitüremkedő rész a gerincvelőből kétoldalt kilépő ideggyököket is eléri vagy összenyomja, még nagyobb fájdalmakhoz vezethet.

Előfordulhat a teljesen tünetmentes gerincsérv, amire valamilyen más panasz miatt végzett vizsgálat során derül fény. Amennyiben a 45 éveseket MR-vizsgálat alá vetnék, fejenként 2,5 gerincsérvet mutatna ki.

A gerincsérv sokféleképpen okozhat panaszt: a gerinc nem tudja elviselni a megterhelést, a hosszan tartó ülést és állást, ezért lassan, fokozatosan és alattomosan végtagmozgatási problémákhoz, zsibbadás jelentkezhet. Ha például a páciens arra panaszkodik, hogy zsibbad a hüvelykujja, ez azt jelenti, hogy valószínűleg irritálódik az ideg a 4. és az 5. csigolya között, amihez gyakran motorikus gyengeség is társul. A neurológiás lelet kimutatja, hogy ebben az esetben porckorongsérvre kell gyanakodni, majd MR-vizsgálattal meg kell állapítani a sérv nagyságát, továbbá okozhat-e bénulást, vagy nagyobb sérülést. A lelet alapján aztán az idegsebésszel megbeszéljük, hogy sükség van-e műtétre vagy sem, vagy elegendő a fizikális terápia. Ha például az ideg nyomódása miatt megbénul a láb, a beteget 24–48 órán belül meg kell műteni.

Miből áll a fizikális terápia?

Mindenekelőtt a beteg részt „kell kivonni a forgalomból”, tehát pihentetni kell. Ezzel segítünk a szervezetünknek, hogy a potenciális erejével öngyógyítást végezzen. Az olyan betegnek, aki azzal a panasszal állít be hozzám, hogy megmeredt, fáj a gerince, a lába, de nem mehet betegszabadságra, mert felmondást kap, annak azt szoktam mondani, hogy ilyen esetben nem tudom gyógyítani, mert elsősorban feküdnie kell. Ha a beteg nem pihen, akkor a fizikális terápiától nem várható eredmény. Amennyiben fennáll a porcsérv gyanúja, legjobb, ha a páciens fekszik, ez azonban nem szigorú ágyhoz kötöttséget jelent, ha bír, időnként felkelhet, járkálhat. Van azonban, akinek fekvéskor vagy különböző ülőhelyzetekben legerősebbek a fájdalmai. Mindenesetre meg kell találnia azt a testhelyzetet, ami a legkevésbé gyötrelmes az ember számára. Régen deszkát tettek a beteg ágyába, s arra fektették, ami nem jó, ezt semmiképpen sem kell alkalmazni.

A fizikális terápia abban a folyamatban segít, hogy a porcsérv természetes úton összezsugorodjon. A kezelés idején felgyorsul a vérkeringés, ezáltal fellazulnak a begörcsölt izmok, enyhül a fájdalom, az ideggyulladás, az ember mozgékonyabbá válik.

Mely életkorban kell számolni azzal, hogy kialakulhat a gerincsérv?

Bármikor, bárkinél jelentkezhet. Nem tehetünk általános magállapításokat az életkort illetően, hiszen akad, akinek már 30 évesen adódnak ilyen panaszai.

A fiataloknál főleg a puha sérv alakul ki, az időseknél a porckorong megkeményedik, elveszíti rugalmasságát, átváltozik. Erre szoktuk mondani, hogy megcsontosodik a gerinc.

Mennyire számít kockázatosnak manapság egy gerincsérv-operáció?

A legkönnyebb műtétek egyikéről van szó, jóval egyszerűbb például a vakbéloperációnál. Kicsi a vágás, nincs nagy vérzés, kevés a vérveszteség, nem áll fenn az idegsérülés veszélye, és a fertőzés is ritka. A sebész valójában nem késsel, hanem fordított levesmerőkanálszerű eszközzel dolgozik amivel kikaparja a sérvet, és a helyére olyan oldatot fecskendez, ami gátolja a hegesedés kialakulását. A páciens már másnap felkel.

Ha csupán a porcsérvet kell eltávolítani, a műtét gyors lefolyású, nem okoz nagy megrázkódtatást a szervezetnek. Ha a csigolyatestből is el kell távolítani egy darabot, akkor már nehezebb a műtét, úgyszintén a beteg felépülése is.

Tanácsok derékfájós betegeknek

Figyeljenek jobban az egészségükre, a mozdulataikra. Sokan például helytelenül kelnek fel az ágyból. Forduljunk oldalra, térdben hajlítsuk meg a lábunkat, húzzuk magunkhoz, a könyökünk segítségével támaszkodjunk meg, emeljük fel a felső testünket, és úgy üljünk az ágy szélére. Lefekvésnél előbb üljünk az ágy szélére, majd forduljunk oldalt, tegyük fel a lábunkat. Sokan például akkor kapnak porcsérvet, amikor a délutáni szunyókálás közben cseng a telefon és hirtelen felkelnek, többen megjárták már, hogy a reggeli fogmosáskor megmeredtek. Álljuk kissé terpeszben, úgy, hogy az egyik lábunk előbbre legyen, és lehetőleg támaszkodjunk az egyik kezünkre. Vigyázzunk arra is, hogyan lépünk a kádba, ne cipekedjünk, a nagy terhet két kézben osszuk el, a cipőt leguggolva vagy ülő helyzetben vegyük fel. Üléskor a legnagyobb nyomás az ágyékrészre nehezedik; arra tanítom az ülőmunkát végző fiatalokat, hogy óránként álljanak fel néhány percre, tartsanak szünetet. Minél többet sétáljanak és kocogjanak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás