2024. július 18., csütörtök

Segítség a meddőség kezelésében

A szegedi és a szabadkai szimulációs műszereken gyakorolhatják a szakorvosok az endoszkópikus nőgyógyászati beavatkozásokat

A Szabadkai Közkórház és a Szegedi Tudományegyetem az IPA határon átnyúló közös projektumának köszönhetően a Szabadkai Közkórház, illetve a szegedi Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika a legkorszerűbb technológiával ellátott laporoszkópos torony mellett olyan szimulátort vásárolt, amely a nőgyógyászati sebészetben használatos endoszkópos eljárások és műtéti technikák elsajátításában nyújt segítséget.

– Már korábban megszületett a gondolat, hogy olyan korszerű műszert szerezzünk be, ami a terméketlenséggel küzdő házaspárok esetében hozzáférhetőbbé teszi a műtéti beavatkozásokat, illetve a gyógykezelést. A házastársak sajnos nagy, mintegy 15-20 százaléka küzd terméketlenséggel, és beavatkozás nélkül nem lehet gyermekük – mutatott rá dr. Luka Anđelić, a szabadkai kórház nőgyógyászati osztályának vezetője. A terméketlenség azonban nemcsak Vajdaságban, hanem egész Európában hasonló méreteket ölt, így Magyarországon is. Ezért fogott össze a két intézmény, műhelymunkákon keresztül szakorvosok igyekeznek a legkiemelkedőbb szakemberektől ismereteket szerezni. Egy műhelymunkára már sor került Szegeden, a napokban pedig 16 szakorvos vett részt Szabadkán az előadásokon, amelyeken 10 előadó (szabadkai, szegedi, kamenicai, újvidéki, belgrádi és užicei szakember) tartott beszédet. A műhelymunka része a műtéti beavatkozás bemutatása is, amikor az endoszkópikus beavatkozások szaktekintélyei végzik el a műtétet. A napokban megtartott háromnapos szeminárium során négy műtétet végeztek el, két miómát (méhizom-daganatot) távolítottak el a beteg szervezetéből, és két endometriózis esetben jártak el.

– Ez a határon átnyúló projektum lehetőséget nyújtott arra, hogy a nőgyógyászati endoszkópia oktatására vásároljunk műszereket, ami meg is történt. Ezek ma a legkorszerűbb oktatóeszközök. Ugyanakkor olyan műszereket is megvásárolhattunk, amelyek nemcsak az oktatást, hanem a gyógyítást is szolgálják. Magyarországon is a házaspárok mintegy 15 százaléka küzd meddőséggel. Amióta a lombikbébi-kezelés rendelkezésre áll, azóta sikerült ezeknek a házaspároknak segítséget nyújtani, de tudni kell, hogy ez a kezelés elég intenzív hormonális kezeléssel jár, amit egy endoszkópos vizsgálat is megelőz. Nagyon sok esetben, amikor az endoszkópos vizsgálatot elvégezzük, olyan problémát találunk, amit endoszkópos beavatkozással meg tudunk oldani, és nincs szükség lombikbébi-kezelésre, hanem akár spontán terhességre is sor kerülhet. Vagyis az endoszkópos műszereket egyrészt diagnosztikai célra alkalmazzuk, és egyúttal az ilyen beavatkozások során a felmerülő problémákat el is lehet hárítani – tudtuk meg dr. Molnár G. Bélától, a szegedi Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika docensétől, aki egyben a Magyar Nőgyógyászok Endoszkópos Társaságának elnöke, illetve az Európai Nőgyógyászati Endoszkópos Társaság vezetőségi tagja.

– Egy olyan szimulációs berendezésre tettünk szert, amely lehetővé teszi, hogy a szakorvosok, akik meg szeretnék tanulni az endoszkópos műtéti technológiát, ne a pácienseken „gyakoroljanak”, hanem számítógépes, animációs műtéteken. Ez a szerkezet ugyanis méri a műtét idejét, a vérveszteséget is, sőt eltávolítja azokat a szakorvosokat is, akiknek nem fekszik az effajta műtéti technológia, ugyanis tudni kell, hogy az endoszkópos műtét egy magas szintű beavatkozás, amit közvetett módon kell végezni, vagyis a műtőorvos nem a seben keresztül követi a beavatkozást, hanem képernyőn keresztül, amikor nagyon könnyen komplikációk léphetnek fel és a szakorvosoknak mindenre fel kell készülniük, mert ebben az esetben nem lehet rögtönözni – emelte ki dr. Anđelić. A nőgyógyászati osztály vezetőjétől megtudtuk továbbá, hogy bár három évvel ezelőtt bejelentették, hogy a méhen kívüli megtermékenyítésre központ nyílik Szabadkán, tervük a mai napig nem valósult meg.

– Nagyon büszkék vagyunk erre a projektumra és azokra az emberekre, akiknek vezetniük kell majd ezt a központot, de mint minden téren a pénzhiány okozza a legnagyobb gondokat, ebben az esetben is ez szabott gátat a terv megvalósulásának – mondta az orvos.