2024. július 28., vasárnap

Az őssejtterápia alkalmazása

Egészségügyi kongresszus Pannónián

Prof. dr. Bálint Béla

Pannónia volt a házigazdája a Vajdasági Egészségügyi Dolgozók Szövetségének első kongresszusának. A kétnapos rendezvényen a fő témakör az őssejtek alkalmazása volt a gyógyászatban. Dr. Bálint Béla professzor és munkatársa, dr. Samu János számolt be az aktuális eredményekről, de a két nap alatt számos más téma is terítékre került: a terméketlenség gyógyítása, a daganatos megbetegedések, a szoptatás jelentősége, a munkahelyi stressz leküzdése stb. A szakmai szövetségnek mintegy 8000 tagja van, és több mint kétszázan vettek részt az akkreditált képzésen.

Az Őssejtterápia – lépés a jövő felé témakör két előadóját kértük rövid összegzésre. Prof. dr. Bálint Béla, a belgrádi katonai kórház kemoterápia és aferézis részlegének igazgatója a következőképpen foglalta össze az előadás lényegét.

A kongresszus résztvevői

– Az őssejtek olyan sejtek, amelyek képesek önmagukat leképezni, ennek köszönhetőn fönntartják saját populációjukat, ezenkívül képesek beéréssel, differneciációval olyan sejteket létrehozni, amelyek megfelelő konkrét funkciókat végeznek a szervekben, és képesek intenzíven szaporodni. Ezáltal egy sejtből hatalmas számú sejt képződik, amelyek szöveteket, élő szerveket alkotnak. Az őssejtek egyéb tulajdonsága még a plasztikusság, ez azt jelenti, hogy egy sejttípus megfelelő körülmények között megfelelő citogének hatására képes átalakulni más sejtté, és tulajdonképpen ez az alapja a ma igen populáris regeneratív medicinának, orvosi kezelésnek, amely során megsérült szerveket képesek vagyunk bizonyos mértékben megerősíteni, fölerősíteni, pótolni más szervekből „kihalászott” őssejtek segítségével. Ami a mi sejtterápiánkat, illetve az őssejtalkalmazási ranglistánkat illeti, meg kell említenem, hogy annak köszönhetően, hogy rendelkezünk protokollokkal, melyek segítségével kiválasztjuk a sejteket, megtisztítjuk, ha szükséges kriokonzerváljuk, talán nem vagyunk túl lemaradva – és ez a legjobb meghatározása – a legfejlettebb őssejtkutató központoktól, illetve a transzplantációs, regeneratív medicinával foglalkozó központoktól. 2003-ban végeztük az első őssejtterápiát szívbetegeknél, 2006-ban pedig szívsebészeti műtétek alkalmazásánál szintén őssejteket fecskendeztünk be. Ami a klasszikus transzplantációt illeti, az utóbbi 28 évben több mint 1000 transzplantációt, alogén, illetve autológus, más személytől, vagy magától a betegtől begyűjtött sejteket alkalmaztunk hematológiai betegségeknél, és az utóbbi időben bizonyos autoimmun betegségeknél mint a szklerosis multiplex.

Dr. Samu János a zombori kórház neurológiai osztályának vezetője, kutatása középpontjában a gyógyszerek által indukált endotél progentor sejtek indukciója áll.

– Ezek differenciált őssejtek, amelyekből keletkeznek a véredények. A véredények sérülésekor, agyinfarktus vagy agyvérzés következtében terület sérül, ennek újraképződését egyes gyógyszerek segíthetik elő. Öt ilyen gyógyszercsaládot vizsgálunk ki. Érdekességként elmondhatom, hogy a Viagra is ide tartozik, amelynek rendkívül pozitív molekula- és rendkívül jó vaszkuláris hatása van. A megfigyelés szerint azok a betegek, akiknek időben adtuk ezeket a gyógyszereket, sokkal gyorsabban felépültek, hamarabb visszajött a beszédkészségük, mint a kéz- és lábmozgásuk. A sejtek termelődését fokozza, és ezáltal az új ér képződését elősegíti, hogyha a gyógyszert időben kezdjük adni.

Ezek a kísérletek világviszonylatban is úttörőnek számítanak, mi együtt dolgozunk Bálint professzorral és más intézményekkel. A mindennapi gyakorlatba még nem átültetett dolog, de a kísérletek folyamatban vannak, és az első eredmények nagyon biztatóak. Ezen a területen eddig mindössze egy tudományos munka jelent meg, pedig követem a molekuláris orvostudományt, az eredményeket próbáltam átültetni a mindennapi gyakorlatba, klinikai relevanciát várva.

Igyekszünk a szerényebb gazdasági körülmények között is olyan témákat felmelegíteni, kivizsgálni, kikísérletezni, amelyeket hazánkban is el tudunk végezni, de természetesen külföldi klinikákra is támaszkodunk – mondta dr. Samu János.