Tévedés, hogy elsősorban a rossz szociális körülmények között élő gyermekek tetvesek, a tetű ugyanis jobban kedveli az ápolt hajat és a tiszta fejbőrt. A szülő magától is felismerheti a rovart: gyanúra ad okot, ha a gyermek sokat vakarózik, elsősorban a füle körül és a tarkó vonalában. A sok vakarózás felsértheti a bőrt, ennek következtében bőrgyulladás is kialakulhat, fertőző betegségtől azonban nem kell tartani, ez az élősködő nem terjeszt más betegséget.
Nem az a szégyen, ha a gyermek tetves, hanem az, ha a szülő nem tesz ellene semmit. A gyógyszertárakban különböző áron többféle szer is kapható fejtetű ellen, ezek között van olyan, amelyet hajmosás előtt, másokat hajmosás után kell a hajra kenni. Van olyan, amelyet a kezelés után rajta kell hagyni, és van olyan, amelyet le kell mosni. Mivel a szer beivódik a hajba és a következő hajmosásig védelmet nyújt, megelőző kezelésként is alkalmazható.
A tetűirtó szerek a tetveket és a serkéket elpusztítják, ám a cementszerű anyag, amellyel a serkék a hajszálakhoz rögzülnek, ellenáll a vegyszereknek, ezért még az elpusztult serkék eltávolítása sem könnyű. Segíthet a nagyon sűrű fogazatú fésű (érdemes ecetbe mártani használat előtt), vagy lehúzhatjuk a serkéket egyenként két körmünkkel, nedves vattával, illetve végső esetben segíthet a hajvágás is. A tetűirtás mindenképp türelmet igénylő feladat, egy hosszú hajú kislány hajának átfésülése sűrű fésűvel akár három óráig is eltarthat.
Hogy a kezelést követően a gyermek ne kapja el újra a vérszívókat, ajánlott a tetűirtószert még néhány alkalommal használni hajmosáskor, valamint a szülőknek időről időre javasolt átvizsgálniuk a gyermek haját, hogy nincs-e benne élő tetű vagy serke.
