2024. november 26., kedd

Tüsszögünk, köhögünk

Mennyi influenzavírust kapunk, adunk?

Az utóbbi napokban egyre többen panaszkodnak influenzaszerű – tehát nem feltétlenül influenzavírus által okozott, de ahhoz hasonló tüneteket mutató – megbetegedésre. Sokan keresik fel az orvosukat ízületi és izomfájdalmak, általános gyengeség, fáradtság, verítékezés, hőemelkedés, erős hányással, hasmenéssel járó gyomorbántalmak miatt, amely teljesen leveszi a beteget a lábáról.

Háromkomponensű vakcina

A Vajdasági Közegészségügyi Intézet járványügyi szakorvosai szerint az influenza elleni védekezésnek bizonyítottan leghatásosabb módja a védőoltás, s felhívják a lakosság figyelmét arra, hogy az oltás október végén megkezdődött. A védettség kialakulásához körülbelül két hétre van szükség, ezért érdemes a vakcinát mielőbb felvenni. A 2011/2012-es idényre ajánlott háromkomponensű védőoltás kétféle A vírus – a világjárványt okozó A/H1N1 és az A/H3N2 –, valamint egy B vírus ellen nyújt védelmet.
Az orvosok elsősorban a veszélyeztetett csoportokba tartozóknak, a 6 hónaposnál idősebb gyermekeknek, a 65 éven felülieknek, a krónikus szív- és légzőszervi betegségben szenvedőknek, a vesebetegeknek, a legyengült ellenálló-képességűeknek, a várandósoknak ajánlják. Rajtuk kívül az egészségügyben, az oktatásban, a tömegközlekedésben dolgozóknak, továbbá a rendőröknek, katonáknak, újságíróknak is ajánlatos felvenni a vakcinát.
Az oltásnak nincs különösebb mellékhatása, esetenként bepirosodhat a szúrás helye, az oltás beadása után jelentkezhetnek az influenzára jellemző tünetek: hőemelkedés, fáradságérzet, fejfájás, izomfájdalom, verítékezés.
A vírusok ellen a lehatásosabban úgy védekezhetünk, ha betartjuk az alapvető higiéniai szabályokat, gyakran mosunk kezet, zsebkendőt használunk, kerüljük a tömeget, a zsúfolt helyiségeket, nem megyünk emberek közé, ha megbetegszünk.


Több tízezer váladékcsepp a levegőben

Közismert, hogy az influenza cseppfertőzéssel terjed: a beteg köhögéssel és tüsszentéssel néhány méteres körzetben a fertőzéshez elegendő mennyiségű vírust ürít. Egész szobányi embert meg tud fertőzni.
A korábbi vizsgálatok szerint az influenzavírusok a gazdaszervezeten kívül hamar elpusztulnak, egy új amerikai vizsgálat azonban azt találta, hogy a kórokozók akár órákig a zárt terem levegőjében maradhatnak és fertőzhetnek. A kutatás magyarázatot ad arra is, hogy miért beteg sok turista rögtön a nyaralás első napján, a repülés, vonatozás után. Az eredmények alapján járvány idején mindenképpen érdemes kerülni az orvosi rendelőket – hacsak nem okvetlenül szükséges orvoshoz mennünk – , és betegen nem tanácsos bemennünk a munkahelyünkre.
A korábbi kutatások többsége a köhögéssel és tüsszentéssel levegőbe kerülő nagyobb méretű váladékcseppeket vizsgálta. Nagy mennyiségű vírus található ezeken a cseppeken, ám méretüknél fogva hamar a padlóra esnek, ahol nem élnek sokáig a kórokozók. Sokkal kevesebbet tudunk a kisméretű cseppekről, amelyek a köhögés, tüsszentés után még órákig, sőt akár napokig a levegőben lebeghetnek.
Az amerikai Virgina Tech Egyetem kutatói vizsgálatukhoz még a tavalyi influenzajárvány idején vettek légmintákat egy orvosi rendelőben, három óvodában és három belföldi repülőjáraton. A mért víruskoncentráció elegendő ahhoz, hogy ha valaki egy órán át tartózkodik a fertőzött levegőjű teremben, szintén elkapja a fertőzést. Ráadásul a legkisebb méretű aeroszol-cseppek, rajtuk a vírusokkal, akár napokig is lebegtek a levegőben. Egy tipikus köhögéssel körülbelül 3000 váladékcsepp kerül a levegőbe, 80 km/órás sebességgel, tüsszentéssel pedig akár 40 000 csepp is távozhat, és sebességük meghaladhatja a 160 km/órát.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás