Séta
A kutatások összefüggést mutatnak a testmozgás hiánya és a depresszió között. Bár nehéz rávenni magunkat arra, hogy az őszi-téli hónapokban mozogjunk, kiváló kedélyállapot-javító lehet. Ha tehetjük, legalább hetente 3-4 alkalommal tegyünk élénk sétát.
D-vitamin-pótlás
Erról a vitaminról, pontosabban hormonról, nemrégiben mutatták ki, hogy szerepet játszik a depresszió tüneteinek kialakulásában. Minél alacsonyabb valakiben a D-vitamin szintje, annál nagyobb a valószínűsége a depressziós tünetek kialakulásának.
B-vitaminok
Depresszió ellen érdemes lehet komplex B-vitamin-kiegészítőt szedni. Válasszunk mesterséges színezék és ízesítő nélkül készült termékeket.
Elegendő magnéziumbevitel
A magnézium is a hangulatszabályozó szerotonin termelése, és működése szempontjából jelentős, ennek ellenére a kutatók szerint a népesség 80 százaléka magnéziumhiányban szenved. A legjobb étrendi források a zöld leveles zöldségek és a nyers mandula.
Összetett szénhidrátok fogyasztása
Ha valaki fehérjedús étrenden él, vagy nem fogyaszt teljes kiőrlésű gabonaféléket, szervezetéből hiányozhatnak azok az alkotóelemek, amelyek a szerotonin nevű idegi átvivőanyagot építik fel az agyban. Mivel ez a vegyület szabályozza a kedélyállapotot, étrendünket érdemes némi gyümölccsel, zöldséggel, babfélével és teljes kiőrlésű gabonával kiegészíteni.
Több omega–3 zsírsav
Egy finn kutatás kimutatta, hogy a heti egynél kevesebb alkalommal halat fogyasztókban 31 százalékkal magasabb az enyhe-közepes depresszió gyakorisága, mint azokban, akik hetente egy alkalomnál gyakrabban fogyasztanak halat. A legjobb omega–3 forrás a lazac és a szardínia, de a nyers dióban, a dióolajban, az őrölt lenmagban és a lenmagolajban is nagy mennyiségben előfordul.
Orbáncfű
A gyógynövényt sokat szidják a médiában, mert a gyógyszerek kölcsönhatásba lépnek vele. Ennek ellenére számos tanulmány kimutatta, hogy az orbáncfű hatékony az enyhe-közepes depresszió ellen. Kövessük a csomagoláson feltüntetett utasításokat.
A koffein kerülése
A kutatások szerint a koffeintartalmú italok elnyomják a szerotonin termelését. Ha lemondunk a kávéról vagy a teáról, nagyobb esélyt adhatunk az agyunknak a kiegyensúlyozott kedélyállapothoz szükséges szerotoninszint biztosítására.
Alkohol nélkül
Az alkohol depresszáns. Ha valaki depresszióban szenved vagy hajlamos a betegségre, kerülje az alkohol fogyasztását.
SAMe
A SAMe néven rövidített S-adenozil-L-metionin egy, az élő sejtekben természetesen előforduló vegyület. Alacsony szintje a depresszió kialakulásához vezethet. Pótlása három idegi átvivőanyag, a szerotonin, a dopamin és a noradrenalin szintjének növelését segíti elő, ezek mindegyike a hangulat szabályozásában vesz részt.
Ne feledjük, bármilyen táplálékkiegészítő szedése előtt beszéljünk az orvosunkkal!
