Habár nem új vírusról van szó, hiszen már 1976-ban feljegyezték az Ebolavírust, a mai napig nem tudták a szakemberek feltárni, hogy a vírus miként marad fenn a természetben, tudtuk meg szerdán a Dr. Milan Jovanović Batut Szerbiai Közegészségügyi Intézetben. Kiemelték, rendkívül súlyos betegségről van szó, amelynek elhalálozási aránya nagyon magas. Az elmúlt hónapokban az eddig legtömegesebb fertőzést jegyezték az egyébként Nyugat-Afrikára jellemző vírusos megbetegedés esetében, amely ezúttal olyan afrikai országokban is megjelent, ahol eddig nem volt rá példa. Így mindezek miatt az Egészségügyi Világszervezet olyan intézkedéseket írt elő, amelyek az Ebolavírus terjedését akadályozzák meg. Szerdán, kapcsolódva ezekhez az intézkedésekhez, a Dr. Milan Jovanović Batut Szerbiai Közegészségügyi Intézetben az egészségügyi minisztérium támogatásával képzést tartottak az egészségügyi szakembereknek.
Dr. Dragan Ilić, a Batut Intézet igazgatója rámutatott, fontosnak tartják felfrissíteni az egészségügyi dolgozók tudását a fertőző betegségekről, így az Ebolavírusról is, valamint rá szeretnének mutatni, mit kell tenni a fertőző betegek, vagy a potenciális fertőző betegek megjelenése esetén.
– Sajnos az elmúlt időszakban több megbetegedés történt Európában, elsősorban az egészségügyi dolgozók vannak ennek a veszélynek kitéve. Hasonlóképp a rendőrség, a határrendészet is, éppen ezért az elkövetkező időszakban nemcsak az egészségügyi dolgozók oktatását és tájékoztatását végezzük, hanem ezt az akciónkat szélesebb körre is kiterjesztjük – magyarázta dr. Dragan Ilić. Hozzátette, a kiképzéseket elsősorban a Klinikai Központokban, Újvidéken, Belgrádban és Nišben végzik el, majd a nagyobb városokban, ahol egészségügyi központ, mentőállomás működik, hiszen ők közvetlen kapcsolatba kerülhetnek a pácienssel. Körülbelül ezer egészségügyi munkás esik majd át ezen a képzésen.
– Rendelkezünk szükséges felszereléssel már korábbról, hiszen számos olyan fertőzés létezik, amelynek gyógyításához védőfelszerelés szükséges, vagy karantén, elkülönítés. Újabb felszerelést szereztünk be, valamint közbeszerzést indítottunk el olyan felszerelés beszerzésére, amivel azokat az intézményeket látjuk el, amelyek a fertőzött betegeket kezelik majd. A kormány a napokban hoz majd döntést arról, hogy hol alakítjuk ki a karantént – tudtuk meg.
Hozzátette, az intézet nem rendelkezik olyan adatokkal, hogy hány egészségügyi dolgozó tartózkodik jelenleg azokban az országokban, ahol jelen van az ebolafertőzés. Arról viszont van információjuk, hogy a napokban hazaérkezett egy egészségügyi munkás, aki olyan országban tartózkodott, ahol jelen van a járvány. – Az illető tünetmentes, valószínűleg nem fertőzött, hiszen nem is volt kapcsolatban fertőzött személlyel – tudtuk meg az igazgatótól.
Dr. Bojana Grgić epidemiológustól elmondta, eddig hét esetben gyanakodtak ebolafertőzésre az ország területén, és addig, amíg nem bizonyosodtak meg annak ellenkezőjéről, a törvény által megszabott eljárást alkalmazták náluk. – Készen állunk arra, hogy a betegeket ellássuk, és megvédjük a lakosságot az esetleges fertőzéstől – mutatott rá.
A doktornőtől emellett megtudtuk, hogy az Ebolavírus az inkubációs idő alatt, ami eltarthat 3 hétig is, nem fertőz, a betegség megjelenése után viszont a fertőzés mindaddig fennáll, amíg a testnedvekben jelen van a vírus, így például a férfiak esetében a spermiumok a gyógyulás után 61 napig is tartalmazhatják a vírust. Vagyis vér, illetve testnedvek által terjed, ezért fontos a betegeket teljesen elkülöníteni, és szigorú védőeljárásokkal kezelni őket.
Rámutatott ugyanakkor, hogy a betegség nagyon könnyen terjed, és ha nem történnének meg a megelőzési intézkedések, hetente több száz fővel szaporodhatna a betegek száma.
Az ebola, mint a vírusos megbetegedések többségénél, lázzal, izomfájdalmakkal, torokfájással jár. Nem sokkal ezek után a tünetek után belsőszervi rendellenességek lépnek fel a májnál és a veséknél, majd intenzív vérzés jelentkezik a szervezetben, de sok esetben külső vérzés is észlelhető. Majd a belső szervek sorban felmondják a szolgálatot, éppen ezért a betegség az esetek legnagyobb százalékában halálos kimenetelű.