2024. július 17., szerda

Az egészségügyi nővérek túlterheltek

Az ország területén több egészségügyi intézményben szerdán figyelmeztető sztrájkot tartanak

– Habár az egészségügy már évek óta nehéz helyzetben van, azt gondolom, a tüntetésnek még mindig nem jött el az ideje – emelte ki a keddi sajtótájékoztatón Dragica Ćurčić, a Szerbiai Egészségügyi Nővérek és Technikusok Szakszervezetének elnöke. Hozzátette, véleménye szerint a követeléseiket intézményen belül kell megoldani, így ők nem buzdítanak senkit arra, hogy csatlakozzon a tüntetéshez, de nem is tiltják meg senkinek, hogy ha akar, csatlakozzon a szerdai figyelmeztető sztrájkhoz.

Dragica Ćurčić megismételve követeléseiket, elmondta a fizetési osztályokról folytatnak tárgyalásokat, mivel magasabb szintű végzettséggel rendelkező egészségügyi nővéreiket eddig a rendszer nem ismerte el. Szükség lenne a kollektív szerződések aláírására, amiről éppen kedden délután folytattak megbeszélést az egészségügyben dolgozók reprezentatív szakszervezetei Zlatibor Lončar egészségügyi miniszterrel. Elmondta, hogy mivel az egészségügyi nővérek és technikusok fizetése már évek óta nem változott, kérték, hogy őket a kormány vegye ki abból a kategóriából, akiknek a fizetését csökkentik.

Dragica Dašić, a Szerbiai Egészségügyi Nővérek és Technikusok Szakszervezete elnökének tanácsadója felhívta a figyelmet arra, hogy az egészségügyi nővérek és technikusok nagyon nehéz körülmények között dolgoznak. Készült egy felmérés, amelyből kiderült, hogy a nővérek jelentős hányada rokkantsági nyugdíjba kényszerül a fizikai megterhelések miatt.

– Nővér- és technikushiánnyal küszködünk. Amíg az Európai Unióban 100 ezer lakosra 836 nővér jut, Szerbiában 623, vagyis jelentősen nagyobb megterhelés éri őket – mutatott rá Dašić.

Marko Bejlica, a szakszervezet főtitkára hozzáfűzte, amióta megszüntették a kórházi ápolók munkakörét, a nővérek végeznek mindent, a páciensek emelésétől kezdve minden más fizikai munka rájuk hárul. A kórházakban az intenzív osztályon 4 mozgásképtelen páciensre 1 nővér jut, a félintenzív osztályokon pedig 8 páciensre egy nővér, a fejlett országokban azonban 3 páciensre 2 nővér jut az intenzív osztályon.

Habár a múlt héten az egészségügyi dolgozók négy legnagyobb szakszervezete bejelentette, szerdán figyelmeztető sztrájkot tart, mára a szakszervezetek megoszlanak a tüntetést illetően. És bár a Szerbiai Egészségügyi Nővérek és Technikusok Szakszervezete nem vesz részt a figyelmeztető sztrájkban, az ország területén több kórházban az egészségügyi dolgozók bejelentették, szerdán figyelmeztető sztrájkot tartanak. A Szerbiai Orvosok és Gyógyszerészek Szakszervezete a szervezet honlapján bejelentette, a figyelmeztető sztrájkkal nem a páciensek ellen dolgoznak, hanem éppen a jobb egészségügyi rendszer felállítása a céljuk, így ígéretük szerint igyekezni fognak, hogy a betegek ne érzékeljék túlságosan az egészségügyben jelen levő negatívumokat. A Szerbiai Egészségügyben és Szociális Védelemben Dolgozók Szakszervezete szintén az internetes felületen értesítette tagságát, hogy a kollektív szerződésekkel való tárgyalásokkal a minisztérium megkezdte az egészségügyi dolgozók egyik követelésének teljesítését.