2024. november 23., szombat
Vajdasági Magyar Amatőr Színjátszók XVIII. Találkozója

Péntektől 19 előadás látható a bácskertesi rendezvényen

Pénteken kezdődik a Vajdasági Magyar Amatőr Színjátszók XVIII. Találkozója Bácskertesen (Kupuszina), ahol 19 előadással mutatkoznak meg a Vajdaság legkülönbözőbb pontjairól érkező társulatok. A produkciókat Brestyánszki Boros Rozália szabadkai dramaturg, Krizsán Szilvia újvidéki színművész és Solténszky Tibor budapesti dramaturg értékeli majd. A találkozó ünnepélyes megnyitója 17.30 órakor lesz, az első előadás, a házigazdák Én és a kisöcsém című zenés darabja 18.30-kor lesz látható. Az ünnepélyes díjkiosztó április 14-én 18 órakor lesz, ezt követően a Zentai Magyar Kamaraszínház vendégjátékát, a Simon 7 napja... Már ha érdekelne bárkit is című előadást nézheti meg a közönség. Arról, hogy a megnyitóünnepség és a gálaműsor között mi várja a látogatókat, Raffai Ágnes, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség munkatársa beszélt.

– Nagyon sokszínű a program az előadások műfajának tekintetében is, és a tekintetben is, hogy honnan érkeznek a csoportok. Vannak, akik évek óta visszajárnak, ugyanakkor az idén 5 új csoport is szerepel. Sok középiskolás korosztályú fellépő is lesz – halljuk Raffai Ágnestől.

A programfüzetet lapozva azt olvashatjuk, hogy a közönség láthat majd komédiát, musicalt, de még táncszínházi produkciót is.

– A szórakoztató műfajok vannak előtérben, mert azok, akik amatőr színjátszással foglalkoznak, azok általában olyan lehetőséget, kiutat keresnek, ahol félre lehet tenni a mindennapi problémákat. Sokszor lehet hallani, hogy a nézők a színházban nem akarnak komoly darabot nézni, és nem szeretnek a mindennapi problémákkal szembesülni. Persze ezzel lehet vitatkozni, mert ha azonosulunk azzal, ami a színpadon történik, feloldódunk benne és a problémáinkra is máshogyan nézhetünk, de érthető az is, hogy azt mondják, hogy inkább szórakozni és szórakoztatni akarnak. A fiatalok viszont sokszor nyúlnak komolyabb témákhoz – mondta beszélgetőtársunk, aki a találkozó erejét a közösségi élményben, az együtt megélt pillanatokban látja, valamint abban a szervezőkészségben, hogy minden felmerülő probléma megoldódik, mert mindenkinek az az érdeke, hogy minden jól, olajozottan működjön.

– Tavaly történt egy olyan eset, hogy az egyik előadás kezdete előtt egy kellék, egy babakocsi hiányzott, és rövid időn belül sikerült szerezni, megoldódott a dolog. Közös cél van, közös akarás van, és ettől működik ez a történet. El kell menni és meg kell élni azt, hogy mekkora alázattal és odaadással dolgoznak a csapatok, olykor elég három jó szó, hogy új lendületet kapjanak a társulatok. Az amatőr színjátszás mozgalma nagyon nagy megtartó erővel rendelkezik – hallottuk Raffai Ágnestől.

A találkozót a Magyar Nemzeti Tanács országos szintű kiemelt rendezvénnyé nyilvánította. A szemle támogatói: a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Nemzetpolitikai Államtitkársága, Budapest; a Bethlen Gábor Alap, Budapest; a Magyar Nemzeti Tanács; a Tartományi Oktatási, Közigazgatási és Nemzeti Közösségi Titkárság; a Tartományi Művelődési és Tájékoztatási Titkárság; a Köztársasági Tájékoztatási és Információstársadalom-ügyi Minisztérium; Apatin község; valamint Bácskertes helyi közösség.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás