2024. október 2., szerda

Kevés helyi szociális-gazdasági tanács alakult

Az önkormányzatok nem tárgyalnak a munkaadók és a szakszervezetek képviselőivel

Egy év alatt 21 helyi szociális-gazdasági tanács alakult meg, a jövőben pedig ezeket kell erősítenünk, és újabbakat létrehoznunk – mondta Zoran Đorđević munkaügyi, foglalkoztatási és szociálpolitikai miniszter tegnap az újságíróknak az országos Szociális-gazdasági Tanács (SES) ülését követően.

– Elégedetlenek vagyunk ezzel a 21-es létszámmal, de arra fogjuk serkenteni a többi várost és községet is, hogy mielőbb hozzák létre a helyi tanácsokat. Eredetileg az volt az elképzelésünk, hogy minden önkormányzatban meg kell alakítani ezeket a testületeket, de később megállapítottunk, hogy nem mindenhol annyira erős a gazdasági tevékenység, hogy erre szükség lenne. Helyi szinten úgy tudjuk sikeresen kezelni a problémákat, ha a munkáltatók, a szakszervezetek és a helyi önkormányzatok szociális párbeszédet alakítanak ki, és együttes erővel ösztönzik a gazdasági tevékenységet – mondta Đorđević.

Ljubisav Orbović, a Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetségének elnöke szerint az a legnagyobb gond, hogy az önkormányzatok nem készek tárgyalni a munkaadók és a szakszervezetek képviselőivel a helyi jellegű nehézségek áthidalási módozatairól. A köztársasági SES folyamatosan figyelemmel kíséri a helyi tanácsok munkáját, és kéri, hogy jelezzék, miben lehetne a segítségükre. A szakszervezeti vezető elmondta még, hogy a Belgrádban, Vajdaságban és Kruševacon működő önkormányzati tanácsok a legaktívabbak, valamint hogy a közeljövőben még 15 helyi tanács megalakulása várható.

Ivan Kovačević, a Szerbiai Munkáltatók Uniójának elnökhelyettese megállapította, hogy köztársasági szinten az utóbbi években felélénkült a szociális párbeszéd, s a háromoldalú egyeztetéseken sikerül megtalálni a legjobb megoldásokat. Helyi szinten is ilyen hármas tárgyalásokkal kell segíteni a gazdálkodást, különösen a munkáltatókat terhelő adók és járulékok témája sürgető.