2024. november 25., hétfő

Vállalkozói kerekasztalt tartottak Zentán

A szervezők elsődleges célja a gyakorlati problémáinak feltárása, valamint megoldási javaslatok megfogalmazása volt
Dr. Muhi B. Béla a marketing szerepéről és a termékek vizuális megjelenéséről tartott előadást

Dr. Muhi B. Béla a marketing szerepéről és a termékek vizuális megjelenéséről tartott előadást

Másodszor tartottak vállalkozói kerekasztalt csütörtökön este Zentán, a Pro Scientia Naturae Alapítvány dr. Berényi János Agrárinnovációs Irodájában. Az összejövetel célja a vállalkozni vágyók és a fiatal vállalkozók gyakorlati problémáinak feltárása volt, valamint megoldási javaslatok megfogalmazása a vállalkozói jog, a vállalkozás-gazdaságtan, illetve a marketing és menedzsment témakörében.

A rendezvény kezdetén dr. Lengyel László, a Pro Scientia Naturae Alapítvány elnöke köszöntötte az egybegyűlteket, majd dr. Muhi B. Béla a marketing szerepéről és a termékek vizuális megjelenítéséről tartott előadást, Dobranić Aranka pedig a vállalkozási formákról beszélt az egybegyűlteknek, kiemelve, a kezdő vállalkozók számára az egyik legfontosabb lépés a megfelelő működési forma kiválasztása.

– A gazdasági vállalkozások formáiról beszélgettünk ma, hiszen amikor legutóbb találkoztunk, akkor a résztvevők körében elhangzott, szeretnének információkhoz jutni azzal kapcsolatban, hogy vállalkozás beindításakor, vagy cégalapításkor, milyen jogi formát válasszanak, ezt vállalkozóként vagy gazdasági társaságként tegyék. Megpróbáltunk mindenkinek testre szabott megoldást találni, és átbeszélni azt, hogy meddig jutottak el a vállalkozásindítás folyamatában, és milyen szempontok alapján kell, hogy eldöntsék, milyen formában indítsák el a vállalkozásukat, hiszen mint tudjuk, annak, aki vállalkozóként szeretne érvényesülni, valamennyivel egyszerűbb adminisztrációra és ügyintézésre kell számítania, mint annak, aki gazdasági társaságot szeretne alapítani. Másrészt pedig a vállalkozó saját vagyonával felel a tevékenységéért, a gazdasági társaság esetében viszont a felelősség csupán magára a társaságra korlátozódik, és nem arra a személyre, aki azt elindította – hangsúlyozta lapunknak nyilatkozva Dobranić Aranka. Hozzátette: vannak ugyan kivételek, de azok nem elsősorban a kezdő vállalkozókat érintik.

A szakemberek egyetértettek abban, hogy vállalkozóknak napjainkban mind nagyobb figyelmet kell szentelniük a termékük vagy a szolgáltatásuk marketingjére és vizuális megjelenésére is, amivel kapcsolatban dr. Muhi B. Béla igyekezett hasznos tanácsokkal ellátni a résztvevőket.

– Az előadásomban olyan fontos dolgokra próbáltam felhívni a figyelmet, mint amilyen például a márkaépítés, a logóhasználat, a csomagolás vagy a design, amelyek ugyan hétköznapinak tűnő, mégis rendkívül fontos elemei a termékek értékesítésének. Ha egy adott terméket a piacra szeretnénk vinni, akkor mindenképpen részletesebben is foglalkoznunk kell ezekkel az elemekkel. Ilyen szempontból igyekeztem gyakorlati tanácsokkal is ellátni a résztvevőket, arra vonatkozóan, hol kell elindulnunk, mely honlapokon, mely intézményekben, amikor a márkanevet vagy a logót regisztrálni szeretnénk. Komoly feladatról van szó, amellyel kapcsolatban a mostani előadásom inkább csak egyfajta vitaindítóként vagy ötletbörzeként szolgált. Úgy gondolom azonban, hogy az ilyen ötletbörzék rendkívül fontosak, hiszen lehetőséget kínálnak arra, hogy a résztvevők ismertessék az ötleteiket, az elképzeléseiket, és azokat utána közösen megvitassuk, hiszen az ilyen alkalmak során nagyon sokat tudunk egymásnak segíteni. Az ötletek közös továbbgondolása révén akár olyan dolgok is felszínre kerülhetnek, amelyek eredetileg eszünkbe sem jutottak volna – magyarázta dr. Muhi B. Béla, aki reményének adott hangot, hogy a résztvevők ennek jegyében a jövőben is folytatják az ilyen jellegű együttműködést.

– A második vállalkozói kerekasztalt azzal a céllal hívtuk életre, hogy egyrészt lehetővé tegyük, hogy a szakemberek olyan kérdéseket is körüljárnak az előadásaik során, amelyek iránt az első ilyen típusú rendezvényen igen nagy érdeklődés mutatkozott, másrészt pedig, hogy a résztvevőkkel közösen feltérképezzük azokat az aktuális pályázati lehetőségeket, amelyek lendületet adhatnak a kezdő vállalkozók számára a vállalkozásuk elindításához, illetve a meglévő vállalkozásokat működtetők számára a tevékenységük továbbfejlesztéséhez – emelte ki a rendezvényt követően dr. Lengyel László, a Pro Scientia Naturae Alapítvány elnöke. Hozzátette: a rendezvény segítségével mindemellett szerették volna erősíteni azt a csapatszellemet is, amely további együttműködésre ösztönözheti a résztvevőket annak érdekében, hogy minél határozottabban tehessék meg az első lépéseket a vállalkozásuk sikeressé tétele felé vezető úton, amihez a jövőben is igyekeznek minden lehetséges segítséget megadni nekik.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás