2024. július 16., kedd
Nagybecskerek

Vevőre talált a Begej hajógyár

A belgrádi Rubikon Shipping Company az új tulajdonosa a csődeljárás alatt álló nagybecskereki Begej hajógyárnak. Erről a Begej hitelezői bizottsága hozott döntést, elfogadva a belgrádi társaság által a gyár vagyonáért felkínált 96 millió dináros összeget. Ez volt a második árverezése a hajógyárnak. Első alkalommal, a szeptember 14-én megtartott, közvetlen egyezkedés útján történő eladási kísérlet alkalmával, 21 millió dinár volt a legmagasabb összeg, amelyet felkínáltak a gyár vagyonáért.

A szerződés értelmében nem kerül a Rubikon Shipping Company tulajdonába a földterület, amelyen a hajógyár fekszik, hanem csak használati joga lesz rá. A hajógyár tulajdonában levő nyersanyagot már korábban eladták, a gyár felszerelése pedig jelenleg bírósági per alatt van, így nem lehet használni. Ennek tükrében az új tulajdonos első feladata az lesz, hogy beruházzon a felszerelésbe, hogy a hajógyártás újraindulhasson a gyárban. Mint a közleményből kiviláglik, az új tulajdonos teljes kapacitással tervezi újraindítani a hajógyártást. Már megtették az első intézkedéseket a villanyáram-szolgáltatás biztosítása terén, és munkacsarnokok rendezése is folyamatban van. Kezdetben 75 dolgozót foglalkoztatnának, egy éven belül pedig újabb 75 munkahely megnyitását tervezik.

A belgrádi társaság közleménye szerint elsősorban hajógyártás céljából vásárolta meg a csődbe jutott nagybecskereki gyárat. Mint vezető regionális folyami hajózási kompánia, a vegyi anyagok és a kőolajipari származékok szállítására vannak szakosítva. Többek között az OMV, a MOL és a NIS szállítói, és számos országban dolgoznak.

A 2007-ben megalapított, 14 hajóval rendelkező kompániában azt tervezik, hogy a nagybecskereki hajógyár legyen a hajórajuk felújításának és korszerűsítésének a színhelye.

A Begej hajógyár 2013-ig Bánát egyik legnagyobb exportőre volt. Még 2012-ben három hajót szállított le holland megrendelőnek, de miután nem kapott újabb megrendeléseket, a holland tulajdonos úgy döntött, hogy nem hosszabbítja meg a munkavállalási szerződést nyolcvan, meghatározott időre alkalmazott dolgozóval, 160 állandó munkást, pedig először kényszerszabadságra küldött, majd ők is felmondást kaptak.