2024. október 10., csütörtök

A Duna köt össze bennünket

Kezdetét vette Újvidéken a Duna menti országok ötödik fóruma

Összesen 14 ország vesz részt a tegnap megkezdődött Duna menti országok ötödik üzleti fórumán, amelyet az Újvidéki Vásár Master Központjában tartanak. A kétnapos tanácskozáson több szakember, állami képviselő vitatja meg azokat a kérdéseket, amelyeket a Duna-stratégiában (abban a dokumentumegyüttesben, amely ezeket az országokat a folyó révén több szempontból is összeköti) lefektettek, valamint más, üzleti, környezetvédelmi, infrastrukturális és művelődési lehetőségeket is körbejárnak, amelyek szorosabbá tehetik az országok közötti együttműködést.

Igor Mirović tartományi kormányfő a fórum megnyitóján elmondta, hogy jelentős üzleti eseményről van szó, hiszen a tanácskozássorozat kielemzi, hogy mennyi minden valósult meg a Duna-stratégiában lefektetett elképzelésekből, mik azok a területek, ahol korrekcióra van szükség, melyek azok a kérdések, amelyeket sikeresen megoldottak, valamint arra is kiváló lehetőséget nyújt, hogy új projektumok szülessenek.

– Nagy szerencsénk, hogy a Duna, Európa leghosszabb utcája mellett élhetünk. Nemcsak azért, mert gyönyörű, hanem azért is, mert fontos infrastrukturális elemről van szó, egy fontos természeti tényezőről, egy kapocsról a nemzetek között. A fórum kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy még inkább összehangoljuk a közös projektumokat, amelyekre a Duna lehetőségeket ad, legyenek azok üzletiek, környezetvédelmiek, kulturálisak – hangsúlyozta nyitóbeszédében a tartományi kormányfő, és külön megjegyezte, borzasztóan büszke arra, hogy Újvidék elnyerte Európa Kulturális Fővárosa 2021 címet.

Miloš Vučević, Újvidék polgármestere először is megköszönte az elismerő szavakat a kulturális fővárosi cím elnyeréséért, majd ő is kiemelte az ilyen és ehhez hasonló üzleti tanácskozások fontosságát.

Franz Schausberger osztrák politikus, az Európai Néppárt alelnöke, történész, a megnyitón kifejtette, örül annak, hogy itt lehet Vajdaságban, ezen a fontos eseményen, és külön örömhír számára, hogy Újvidék ilyen presztízselismerésben részesült.

– Vajdaság egy „kis Európa” Európában. Több nemzetiség él itt, különböző nyelveken beszélnek, különböző a mentalitásuk, más a kulturális örökségük, különbözik a történelmük, mégis békében élnek egymás mellett. Ez a béke az, amely lenyűgöző és dicséretes, hiszen magának az Európai Uniónak is a békés együttélés a legfőbb célja, és mindig igyekszik ebbe az irányba haladni – fejtette ki Schausberger, majd kitért Újvidék kulturális fővárosi címére és a Duna-stratégia fontosságára.

– A székváros számára ez a cím sok nyereséget hozhat mind üzleti, mind kulturális téren, csupán tudni kell majd kihasználni a kínálkozó lehetőségeket. A Duna itt is fontos szerepet játszhat abban, hogy a város azután is művelődési gócpont legyen a régióban, miután már nem lesz kulturális főváros. Erre már több példát láttunk Európa-szerte, más városokban. Úgy gondolom, legjobb lenne külön tanácskozást szervezni Újvidéken a korábbi kulturális fővárosok képviselőivel, hogy a felek egyeztessenek, miként maradhat még hosszú időn át kulturális példaképnek ez a város is. Ami pedig magát a konferenciát illeti, szerintem kiváló alkalmat nyújt arra, hogy a kilenc EU-s és az öt nem uniós ország megossza egymással problémáit, észrevételeit, és hogy megfogalmazzák közös elképzeléseiket. Igaz, nehézkes is lehet, hiszen sok esetben a nyugati országok nehezen értik meg azt, hogy milyen problémákkal szembesülnek a keleti társak, viszont mi Ausztriában sokkal inkább át tudjuk érezni ezeknek a gondoknak a mélységét. Ez jó hírként is szolgálhat, hiszen akkor már mediátor is van, aki közös nevezőre hozhatja a feleket – magyarázta.

A megnyitó után dr. Radovan Pejanović egyetemi tanár, a tanácskozás egyik főszervezője átadta Vučević polgármesternek a Dunai Virágot, vagyis a fórum elismerését.