Több mint egymilliárd dollár értéket rejtő rézérclelőhely húzódik a Knježevac melletti Minićevo és Nova Korita települések között – került napvilágra az RTB Bor 2009-ben megkezdett kutatásainak eredményeként.
Trajča Tončić, a RTB Bor vállalat geológiai ágazatának vezetője a Tanjugnak adott nyilatkozatában megemlíti, hogy már a munkálatok kezdetén, tehát 2009-ben megnyitottak egy bányát, amely három év alatt 40 millió dollár profitot valósított meg. Ezenkívül elkezdtek kiaknázni még két másik hasonló lelőhelyet, amelyekben a munkálatok az idén kezdődtek meg. Becslések szerint a 700 000 tonna kibányászott nyersanyag réztartalma 1,7 százalékos. Ugyanakkor nemrég felfedeztek még egy lelőhelyet, itt csaknem 75 millió tonna, közepes (0,26 százalékos) rézkoncentrációjú szilárd ásványi nyersanyag vár kiaknázásra.
A bori bányamedencében végzett kutatások egyik kitűzött célja az volt, hogy a lelőhely legalább 60 ezer tonna réz kinyerését szavatolja.
Eddig megközelítőleg ötmillió eurót költöttek új fúrógépek és egyéb szükséges berendezések vásárlására.
EURÓPA EGYIK LEGNAGYOBB ARANYÉRCKÉSZLETE
A szerbiai bányászat terén a közelmúltban más, ehhez hasonló ígéretes híresztelések is felröppentek. A Timok völgyéről készült geológiai jelentés adatai szerint Szerbiában több az aranyérc, mint azt korábban feltételezték. A jelentés szerint az országban, sőt Európában is itt található az egyik legnagyobb, több millió unciás aranyérckészlet. Annak ellenére, hogy Szerbiáról már régóta köztudomású, hogy hegyei rengeteg aranyat rejtenek, az állam eddig nem sok figyelmet fordított a nemesfém-kutatásra. Megtették ezt helyette a külföldi cégek.
A jelenleg arany és más nemesfém után az országban 13 bányatársaságból nyolc külföldi tulajdonú. Szerintük a tavalyihoz hasonló nagy felfedezésre százévenként egyszer lehet bukkanni. A geológiai vizsgálatok ugyanis kimutatták – és ezt a részletesebb felmérések is megerősítették –, hogy az országban több millió uncia arany rejlik. Milan Bačević bányaügyi miniszter szerint a Timok nevű komplexumnak Žagubica közelében lévő Potaj Čuka-Tisnica elnevezésű területe kecsegtet a legjobb lehetőséggel, hiszen itt több millió uncia arany rejlik – derül ki a felmérésekből. Ez azért tekinthető szenzációsnak, mert ez a mennyiség a Szerbia északkeleti részén, Bor településen létesített bányák százéves kitermelésének felel meg. Ugyanakkor felmerült a Majdanpek és Kučevo közötti, a számítások szerint mintegy 35 tonna aranyat rejtő Blagojev kamen aranybánya újboli megnyitása is. E mesés vagyonok kiaknázása érdekében a szerb állam új bányászati törvény kidolgozásán munkálkodik.
A Pek folyóban és mellékágain már az ókori görögök és rómaiak is mostak aranyat. Egy 2010-es hivatalos állami jelentés a Timok komplexum aranymennyiségét 153 tonnára becsüli, az ország keleti részében lévőt mintegy 27,3 tonnára, az ezüstkészleteket pedig 1120 tonnára. A most zajló kutatások nyomán várható, hogy a jelenleginél sokkal több a kiaknázásra váró készlet.
A világválság beköszönésével megugrott az arany iránti kereslet, és ez azt vonta maga után, hogy egy uncia színarany ára meghaladta az 1000 dollárt. Tulajdonképpen ebből az okból kifolyólag kutattak a szerbiai szakemberek is arany után az ország 38 különböző területén.
Bačević beismerte, hogy az állam nem rendelkezik megfelelő pénzügyi kerettel és felszereléssel sem, hogy a legalapvetőbb kutatásokat lebonyolítsa. Hangsúlyozta, a minisztériuma felelős azért, hogy a földtani kutatásokat a szigorú szabályok betartásával végezzék, s ne húzódjanak el a végtelenségig, mint ahogy ez gyakran előfordult az elmúlt évtizedben.