A hét elején Európában a hatóságok hét embert állítottak elő, azzal vádolják őket, hogy kétmillió euró értékben értékesítettek hamis bort, amelynek palackjaira a híres francia Romanée-Conti címkéit ragasztották – írja a francia Agence France-Presse.
Az első gyanúsítottakat már október 16-án őrizetbe vették, náluk olyan palackokat találtak, amelyek megegyeznek a híres francia bor hamisított változatáéval. Azóta párhuzamosan folynak a nyomozások Németországban, az Egyesült Királyságban, Cipruson és Hollandiában.
Egyébként a híres borkülönlegességet mindössze 1,81 hektárnyi szőlő feldolgozásával készítik, amely szezononként 6000 palackot jelent. Az ügyes hamisítók mindössze négyszáz palackot értékesítettek, és így is kétmillió dollár haszonra tettek szert.
Hasonlóan Európához, Kínában is előszeretettel hamisítanak bort. Amióta azonban a megjelentek az ázsiai országban a francia bortermelés legjelesebb képviselői, ez a tendencia tovább növekszik. A borhamisítással nem foglalkozó francia bortermelők azonban a francia borkultúra meghonosítását tervezik Kínában. A francia Domaines Barons de Rothschild (DBR) és az LVMH borászatok vezetői ugyanis a távol-keleti országban kívánnak terjeszkedni, hogy meghódítsák az ottani piacot is, mivel előrejelzések szerint az ottani bor- és pezsgőfogyasztás 2016-ra negyven százalékkal fog növekedni.
Olivier Richaud, a DBR igazgatója a kínai szőlészetekkel kapcsolatosan megjegyezte, hogy a hőmérsékleti viszonyoknak és a talajminőségnek köszönhetően teljesen más ízű vörösbort állítanak majd elő, mint eddig Észak-Franciaországban, Chilében vagy Argentínában. A Chateau Lafite boráról híres borászat egyébként az idén 15 hektáron gazdálkodik Santung tartományban. Richaud hozzáfűzi azt is, hogy a keleti országgal komoly terveik vannak, és nem csupán a rövid távú piaci haszon megszerzése a cél, majd ismertette azt az adatot is, amely szerint 2007-től 2011-ig Kínában megkétszereződött a borfogyasztás. A DBR elnöke a „bor eldorádójának” nevezte az országot.
Christophe Navarre, a LVMH elnök-vezérigazgatója is igen nagy reményekkel kommentálta a lépésüket:
„Az az álmom, hogy olyan vörösbort hozhassak vissza a kínai szőlőnkből, amelyre elmondhatom: ez a világ legjobb bora.” Az LVMH jelen pillanatban 66 hektáron gazdálkodik Kínában.
Egyébként a keleti országban növekvő tendencia mutatkozik a borturizmus iránt is. A Csangjü eredeti kínai borászat az utóbbi időben különböző bortúrákat szervez, ezeken az érdeklődőket körbevezeti a Peking melletti ingatlanon elterülő szőlészetein, ahol mellesleg saját kis faluja, múzeuma és szállodája van. A szóban forgó borászat menedzsere is megjegyezte, hogy eddig sikeresen működik a projektumuk, és a helyiek folyamatosan megelégedettségüknek adnak hangot a programkínálat kapcsán.
Ha a szőlészetek összterületét vesszük alapul, Kína az előkelő ötödik helyen áll a világon. A modern kori kínai borászat a Sandong bortermelő vállalattal kezdődött el még 1892-ben, de még a mai napig nem sikerült neves borászattá kinőnie magát.
A francia borászok megjegyzik, hogy a hőmérsékleti sajátosságok miatt kérdéses, hogy milyen sikerük lesz a boroknak. Szerintük az is előfordulhat, hogy akár tíz évnek is el kell múlnia, mire Kínában minőségi terméket állítanak elő.