Az újvidéki Petar Drapšin fémfeldolgozó gyár felbontotta a magánosításról szóló szerződést és a vállalaton belül átalakulási folyamatokba kezdett. Ennek köszönhetően úgy tűnik, nemsokára új tulajdonosa lesz a vállalatnak.
Miroslav Vasin tartományi gazdasági titkár elmondta, több érdeklődő jelentkezett a vállalat megvásárlására, és ha sikerül nyélbe ütni az üzletet, újra beindulhat az üzem.
– A vállalat egykori dolgozói és kisrészvényesei több alkalommal tiltakoztak, a hét végéig megbeszéléseket tartunk a Privatizációs Ügynökség képviselőivel, akik szerint többen is érdeklődtek a gyár megvásárlása iránt – mondta Vasin.
– A Petar Drapšin vállalatnak nehézségei voltak a tartozásokkal és a jelzáloghitelekkel, mi, a tartományi hatalom, illetve a Vajdasági Fejlesztési Bank egykori tulajdonosai átvettük a gyár tulajdonának egy részét. Ebben traktorgyár és oktatóközpont nyílt, így szerettük volna vonzóbbá tenni a vállalatot a lehetséges vásárlók számára.
Jelenleg hatvan foglalkoztatottja van a gyárnak, de a vállalat összes részlegét karbantartották, így akármikor üzembe helyezhetik.
– Ha megkezdődik a termelés, a befolyó pénz nagy részét a tartozásokra kell költeni – magyarázta Vasin, majd hozzátette, azok a dolgozók, akiknek nem fizették ki a végkielégítést, beperelték a vállalatot.
Gordana Kojić a gyár egykori munkása, aki a vállalat kisrészvényese és a Solidarnost szakszervezet egyik vezetője, abban reménykedik, hogy jobbra fordul a Petar Drapšin sorsa.
– Úgy tudjuk, többen is érdeklődtek a gyár iránt. Reméljük, a Magánosítási Ügynökség a gyár megvásárlását csak akkor engedélyezi, ha az új tulajdonos a vállalat mellett megvásárolja a kisrészvényesek csomagjait is. Mi, a Solidarnost szakszervezetben megállapodtunk abban, hogy a részvénycsomagok ára 1000 dinár körül kell hogy alakuljon – mondta Kojić. Hozzátette, sokan elvesztették munkájukat 2007-ben, amikor szakszervezeti megmozdulásokat tartottak, az elbocsátott 20 embernek rendezni kell a státusát.
– Annak ellenére, hogy kötelesek voltak őket újból munkába állítani, ez nem történt meg – mondta Kojić, majd kifejtette: elérkezett az idő, hogy erre is megoldást találjanak.
Az egykor világhírű Petar Drapšin gyárat 2004-ben magánosították, egy konzorcium vásárolta meg, amelyet Nemanja Kovač képviselt. Akkor azt ígérték, növelni fogják a kapacitásokat és még több piacon árusítják termékeiket – írja a Novosti napilap.
A tervek azonban nem valósultak meg, ennek következtében a Privatizációs Ügynökség felbontotta a vételi szerződést, mivel nem fizették ki a gyár árának egy részét, így a vállalat 70 százaléka, a felhalmozott 13 millió eurós tartozással együtt, az ügynökség tulajdonába került.