2024. július 17., szerda

A kisgazdaságokat tegyük versenyképessé

A mezőgazdasági minisztérium azon munkálkodik, hogy ne csak az orosz piacra, hanem az EU piacára is szállíthasson Szerbia húst és hústerméket

Vajdaság gazdasági lehetőségeiről, valamint a mezőgazdaságnak, mint az ország jelen pillanatban legnagyobb lehetőségekkel bíró gazdasági ágának a  lehetőségeiről, az előttük álló változásokról beszélt Juhász Bálint tartományi gazdasági, foglalkoztatási és munkaügyi titkárhelyettes, valamint Juhász Attila, a mezőgazdasági minisztérium államtitkára a Vajdasági Magyar Szövetség belgrádi városi szervezetének vendégeként.

Mindketten arra törekedtek, hogy munkájuk bemutatásával közelebb hozzák a belgrádi közönséghez Vajdaság fejlődési lehetőségeit, illetve a falu és a város közötti kapcsolat jelentőségét.

Juhász Bálint kiemelte, Belgrád nagy érdeklődést mutat a vajdasági vállalkozási lehetőségek iránt, ugyanakkor rámutatott, hogy a tartomány számára milyen idegenforgalmi lehetőséget kínál a kétmillió lakosú főváros. Szóba került a kis- és középvállalkozások támogatásának lehetősége, ugyanis ezek a vállalkozások fontos szerepet töltenek be nemcsak Vajdaság, hanem egész Szerbia gazdasági fejlődésében, hiszen a mikro- és családi vállalkozások jelentős foglalkoztatási teret jelntenek.

– Eddig mintegy húszmillió dinár értékben írtunk ki pályázatot eszköz, illetve felszerelés vásárlására. Véleményem szerint továbbra is lehetővé kell tenni a foglalkoztatásnövelő gépesítést, oda kell hatni, hogy minél többen megvehessék a gépeket, s így versenyképesebbek legyenek a piacon, továbbá több ember számára nyílnak foglalkoztatási lehetőségek. Új személyeket kell munkába állítani, ily módon a beruházás is hosszú távra szól. A költségvetés módosítása után erre több pénz áll majd a rendelkezésünkre, és több vállalkozónak tudunk segíteni – közölte a tartományi titkárhelyettes.

Juhász Bálint továbbá megjegyezte, hogy a Tartományi Fejlesztési Alap is pályázati lehetőségeket kínál. Mindenekelőtt a forgóeszközök megvásárlására adnak kedvezményes hitelt. A kivitelre termelők számára ajánlom e lehetőség igénybevételét, hiszen rövid lejáratú hitelre pályázhatnak, kedvezményes kamatok mellett. Továbbá rámutatott, fontosnak tartja a feldolgozóipar fejlesztését is, hiszen Vajdaság területéről jelentős arányban szállítunk gabonaféléket külföldre.

– Ha a gabonaféléket feldolgoznánk, az előírásoknak megfelelően becsomagolnánk, jelentősebb exportbevételt tudnánk megvalósítani, és ez az egész gazdaság számára előrelépést, fejlődést jelentene. Mindennek eléréséhez fontos a gazdasági szereplők integrálása, hiszen külön-külön, például az orosz vagy más nemzetközi piacon jelentéktelenek vagyunk. Klaszterekbe vagy más együttműködési formába integrálódva képesek leszünk megfelelő mennyiséget és minőséget felkínálni abból az áruból, amelye van fizetőképes kereslet a piacon – fűzte hozzá.

Juhász Attila ugyanakkor azokra az intézkedésekre mutatott rá, amelyeken a mezőgazdasági minisztérium munkélkodik. Többek között törvényes előírások megfogalmazásán dolgoznak, hogy a kisgazdaságokat is versenypozícióba helyezzék. Vagyis ugyanazon egészségügyi előírásoknak megfelelően, de a kisgazdaságokra szabott terhek mellett tudjanak maguk is szerepet vállalni például a mezőgazdasági termékek feldolgozása terén.

– A mezőgazdaság olyan pozitív kitörési pont lehet Szerbia jelenlegi gazdasági helyzetében, amely nemcsak mérhető eredményeket jelenthet az agrárium terén, hanem javítja a vidéken élő emberek életét is. Kellő szakmai és gazdasági körültekintéssel igyekszünk végrehajtani a mezőgazdasági minisztérium által elképzelt programokat. A gazdaság azon szféráját hozzuk helyzetbe ezzel, amely közvetlenül kihat Szerbia gazdaságára – magyarázta Juhász Attila. A mezőgazdasági minisztérium államtitkára rámutatott ugyanakkor, hogy bár az európai piac felé a hús kiszállítása leállt, az orosz piac felvásárolja a szerbiai sertés- és marhahúst. – Az orosz piac védővámot alkalmaz a baromfihúsra, de  a sertés- és marhahúskiszállítása előtt nincs akadály. Ezzel szemben az Európai Unió piacára nem szállíthatunk húst. Azon munkálkodunk, hogy az előcsatlakozási időszakban, a jogharmonizáció fázisában minél hamarabb és jobban építsük fel a szükséges rendszert, hogy Szerbia minél hamarabb abba a helyzetbe kerüljön, hogy húst és hústermékeket szállíthasson az európai piacra – fűzte hozzá.

Az államtitkár rámutatott, azon kellene munkálkodni, hogy a termelők ne csak a hazai szükségleteket kielégítendő termeljenek kellő mennyiséget, hanem kivitelre is. Ugyanis csak így lehetne elérni, hogy az itthoni termékeinknek ne legyen konkurenciája a gyengébb minőségű külföldi árut.

A gabonafélék kapcsán Juhász Attila mezőgazdasági államtitkár elmondta, az idén jól termett a búza is, és az előrejelzések szerint kukoricából sem lesz hiány. Egyedül a napraforgónak alacsonyabb a hozama. Ugyanakkor az illetékes növény-egészségügyi szervek már megkezdték az esetleges penészgomba-fertőzés veszélyének megelőzését. A kukorica betakarítása még csak most kezdődött, de az ellenőrzésre – mint hangsúlyozta – már most szükség van, nehogy bekövetkezzen a fertőzés.