2024. július 17., szerda

Elmélet és gyakorlat találkozása

A magyarkanizsai Potisje-Tondach építőanyag-gyárban tartottak továbbképzést szaktanároknak a tetőfedőkről és tetőfedésről
Az egyik csoport a tetőfedő elemekkel ismerkedett

Szabadkai, topolyai, adai és knjaževaci szaktanárok ismerkedtek egy szeminárium keretében a cserépgyártással, tetőfedéssel és a kiegészítő elemekkel a Tondach csoporthoz tartozó magyarkanizsai Potisje építőanyaggyárban.

A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületével közösen szervezett továbbképzés célja elsősorban az volt, hogy a gyakorlatot közelebb hozza az elmélethez – a termelést az oktatáshoz. A mintegy harmincfős csoport nemcsak a szakemberek előadásait hallgathatta meg, hanem betekinthetett az egész termelési folyamatba is.

A Potisje nevében Aleksandar Beronja marketingvezető kalauzolta a vendégeket, az előadók pedig Bálint József, Ónodi Miklós, Darko Mijatović, Barát Rudolf, Kis Péter ésSzecsei Sándor voltak.

Cservenák József, a szabadkai Politechnikai Iskola tanára elmondta, hogy mivel náluk tetőfedő szak is van, ezért a szaktanároknak illik tudni, milyen új technológiával készül a cserép, és milyen új méretekben. A tanár úr szerint a Potisje segítőkész partnere a szakiskoláknak, hiszen építőanyaggal, szerszámmal, munkaruhával is támogatja őket. Ezt megerősítette Slavko Duvnjak programkoordinátor is, aki az intézmény nevében egyrészt ezért a továbbképzésért mondott köszönetet, másrészt az iskola felújításához nyújtott segítségért.

Kollár Gabriella, az adai műszaki középiskola tanára arról számolt be, hogy a szeminárium során nemcsak előadásokat hallgattak meg, hanem megtekintették a cserépgyártást, a nyersanyag-előkészítést, a tetőfedésben alkalmazott új kiegészítő elemeket. Mivel minden évben új idomok jelennek meg, ezért fontos tudni, hogyan kell felrakni őket – mondta a tanárnő

Ljubinko Pavlović, a knjaževaci műszaki középiskola képviseletében azt emelte ki, hogy a tetőfedő szak megnyitásával iskolájuk egy attraktív foglalkozást, új és népszerű képzési profilt kapott. Számukra rendkívül sokat jelent a Potisjével való együttműködés, sok konkrét támogatást kapnak, és mindig van érdeklődés az új szak iránt.

Az új technológiák alkalmazásának függvényében a szaktanárok képzése folyamatos, az ilyen gyakorlati képzés azonban még fontosabb, mint a szakirodalom tanulmányozása, hiszen a gyakorlatban az is megmutatkozik, ami a literatúrában nem szerepel – hangsúlyozta Ljubinko Pavlović.

Az alapanyagok, a minőségellenőrzés, a tetőfedők és a technológiák mellett a képzés részvevői megismerhették azt a szoftvercsomagot is, amelyet a szakzsűri díjával jutalmaztak a belgrádi építészeti kiállításon, s ami nagy segítséget nyújt a tervezésben, építésben, felügyeletben egyaránt.