Az évekkel ezelőtt még sikeresen működő, de magánosításuk óta egyre súlyosabb helyzetbe került nagybecskereki cégek szakszervezeti képviselői tartottak tegnap figyelmeztető sajtótájékoztatót Újvidéken, melyen beharangozták, tovább fokozzák eddigi tiltakozásaikat, mert az új cégtulajdonosok teljesen ellehetetlenítették életüket. Három nagybecskereki vállalat szakszervezeti képviselői fogtak össze a Luksol kozmetikai cikkeket gyártó vállalatban, a GIK Banat építőipari vállalatban és az IPOK kukoricafeldolgozó rt.-ben.
– Ezek az emberek egy olyan városból érkeztek, amely mára igazi szociális bombává vált, a jelenlegi és egykori foglalkoztatottak a rendszerváltás okozta poklon mennek keresztül. Az említett három cégben mindössze 700-an dolgoznak, de hónapok óta fizetés nélkül, és nincs kilátás a jobb életre – mondta dr. Milorad Mijatović, az Önálló Szakszervezetek Szövetségének elnöke. Állandó ígéreteket kapnak arra vonatkozólag, hogy megoldják problémáikat, de egyesek hat, mások viszont több mint tíz hónapja nem kaptak fizetést. Mindhárom cég ugyanazt az utat járta végig. A magánosítás áldozatává váltak, és vitatott előéletű üzletemberek tulajdonába kerültek. A dolgozók a szakszervezetekkel karöltve küzdenek azért, hogy megpróbálják életben tartani ezeket a cégeket, és beindítani a termelést. A tegnapi sajtótájékoztatóval a szakszervezetek azt szerették volna elérni, hogy az állami intézmények is rádöbbenjenek arra a szörnyű helyzetre, amely Nagybecskereken uralkodik – magyarázta Mijatović.
Katarina Budimlija, a GIK Banat sztrájkbizottságának tagja elmondta, hogy október 20-án szüntették be a munkát. A cégvezetés 10 fizetéssel tartozik a foglalkoztatottaknak, és 2007 júliusa óta a kötelező nyugdíj- és egészségügyi biztosításokat sem fizetik.
– A többségi tulajdonosnak mintha nyoma veszett volna, és nem tudunk kapcsolatba lépni vele. A munkások megélhetése vált kérdésessé, az élelmiszert is kölcsönökből vásárolják, de egyesek már börtönben vannak, mivel nem tudták kifizetni a számláikat. A GIK sikeresen együttműködött több németországi partnerrel is, de az új tulajdonos nem volt hajlandó kihasználni ezeket az előnyöket. A szakszervezeti vezetők és a dolgozók ebből arra következtetnek, hogy szándékosan juttatja a tönk szélére a vállalatot. Ebből is látható, mennyire komoly a helyzet – mondta Budimlija.
Lidija Radin,az IPOK szakszervezetének elnöke kijelentette, hogy a vállalat dolgozói nem léptek sztrájkba, de május elseje óta nem járnak a munkahelyükre, mivel akkor fizetett szabadságra küldték őket.
– A gyárban június óta nincs áram, és mi úgy látjuk, hogy a többségi tulajdonosnak nincs érdekében a gyárat működtetni. Nagy gondot jelent az, hogy tíz hónapot késnek a fizetések, januártól megszűnik az egészségügyi biztosításunk, az emberek a megélhetésükért küzdenek. Sok dolgozó a nagy adósság miatt áram nélkül maradt, és nincs mivel fűteniük sem. Szeretnénk visszatérni munkahelyeinkre és beindítani a termelést, mert ez a cég hasznot termelt, de ezt egyedül nem tehetjük meg – véli Radin.
Mirjana Albulj, a Luksol önálló szakszervezetének elnöke elmondta, hogy a cégnek 120 éves tradíciója van.
– Sajnos 50 nappal ezelőtt sztrájkba léptünk, és teljesen beszüntettük a munkát, mert hathavi fizetéssel tartoznak nekünk. Igaz, hogy ez idáig is sok volt a visszamaradt fizetés, de eljutottunk egy olyan pontig, amikor már alapanyag sincs a termelés folytatására. Nekünk sem sikerült a többségi tulajdonossal beszélnünk, a szakszervezet és a munkások hitelt szeretnének felvenni, hogy folytatódjon a termelés, és úgy nézett ki, hogy jó irányba mozdultak a dolgok, viszont az utóbbi néhány napban valahol elakadt az ügy. Szeretnénk, ha tartományi szinten segítenének rajtunk, mert a hitel segítségével meglehetősen könnyen beindíthatnánk a termelést, és nyereségesek lehetnének – magyarázta Albulj.
Dr. Milorad Mijatović hozzátette, hogy habár az önkormányzat nagyjából pozitívan viszonyul az említett problémákhoz, még sincs elegendő hatásköre, hogy lényeges változásokat eszközöljön ki, így szükséges lenne tartományi, illetve állami szintre emelni a problémát. A mostani sajtótájékoztatót a szakszervezetek képviselői csupán figyelmeztetésnek szánják, és ha hétfőig nem lesz előrelépés a három cég ügyében, fokozzák tiltakozásaikat, amelyek átterjednek majd Újvidékre és Belgrádra is. Azt, hogy pontosan mire készülnek, Mijatović nem részletezte.