A gazdasági világválság következtében mind több vendégmunkás marad állás nélkül szerte a nagyvilágban. A cseh kormány például külön gazdasági-szociális programot dolgozott ki a hazatérők számára.
A Magyar Szociális és Munkaügyi Minisztérium az Országgyűlés foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi bizottságának európai ügyekkel foglalkozó albizottsága számára készített tájékoztatója szerint nemcsak a magyar vendégmunkások tömeges hazatérésével kell számolni, hanem Magyarországon is 2009 első három hónapjában több mint 20 százalékkal csökkent a külföldi munkavállalók száma. A határ menti országok munkavállalóinak kiadott engedélyek száma is folyamatos csökkenést mutat, mezőgazdasági szezonális engedélyt 2009 első negyedévében például csak a szerbiai munkavállalók kaptak, összesen 76 darabot.
Nyílt titok, hogy Nyugaton a külföldi munkavállalók közül elsősorban a kétkezi munkások kaptak könnyen állást, most viszont, a jelek szerint, az ő egzisztenciájuk forog leginkább veszélyben.
A szerbiai diaszpóraügyi minisztérium adatai szerint Amerikában 1 millió, Németországban 700 ezer, Ausztriában 250 ezer, Kanadában 200-250 ezer szerbiai vendégmunkás van. Franciaországban és Svájcban kb. 120 ezer, Svédországban 75 ezer, Nagy-Britanniában 70-80 ezer, valamint Hollandiában, Olaszországban és Görögországban 20 ezer hazánkfia dolgozik.
Ugyancsak a minisztérium elemzése szerint szerencse a szerencsétlenségben, hogy az Amerikában és Kanadában élők közül többen azt fontolgatják, hogy hazatérnének és itthon fektetnék be a pénzüket. Félő azonban, hogy sokkal többen vannak/lesznek, akik a gazdasági világválság miatti elbocsátások áldozataiként térnek majd vissza.
Egyelőre úgy tűnik, hogy a szakképzett, illetve magasan képzett szerbiai vendégmunkásokat nem fenyegeti az elbocsátások réme, Franciaországból például (ahol főként a szolgáltatásban dolgoznak szerbiaiak) nem várható tömeges hazatelepülés. Az autóipar és a nagy ipari központok azonban ontják az újdonsült munkanélkülieket.
Becslések szerint a hazatérők legnagyobb hulláma Németországból és Ausztriából várható. Ők azonban nem befektetni való tőkével érkeznek majd.
Készült egy reprezentatív felmérés is arra fókuszálva, hogy a szerb diaszpórából hazatérők itthon mihez kezdenének. A megkérdezettek 68 százaléka szívesen jönne, 30 százalék viszont csak akkor, ha jó munkalehetőséget kapna. A legtöbben az állami és a közszférában szeretnének dolgozni, esetleg a pénzügyi tanácsadás, marketing terén vagy a bankszakmában.
Állítólag a szakképzetlen és az alacsonyan képzett szerbiai vendégmunkások nagy része már kényszerszabadságon van, és ennek ugyebár egyenes folytatása lehet az elbocsátás.
Amennyiben tömegesen hazaindulnak, őket aligha várja/várhatja jó munkalehetőség itthon.