2024. július 17., szerda

Áhított jövőkép

A megújuló és alternatív energiaforrásokról tanácskoztak tegnap Magyarkanizsán
A tanácskozás részvevői

Sorrendben a tizenharmadik, Tudással a beruházásokért elnevezésű tanácskozását tartotta tegnap Magyarkanizsán a Vajdasági Beruházás-támogatási Alap (VIP) – ezúttal a megújuló és az alternatív energiaforrások témakörében. A tanácskozáson részt vettek a 45 vajdasági község képviselői, az érdekelt intézmények, valamint a magyarkanizsai község szakemberei.

Branislav Bugarski, a VIP igazgatója bevezetőjében kiemelte, hogy az önkormányzatok gazdasági életminőségén sokat javíthat, ha biztosítják a feltételeket azokra a beruházásokra, amelyek a megújuló és alternatív energiák kihasználását irányozzák elő.

Nyilas Mihály, Magyarkanizsa polgármestere szerint a község gazdag nyersanyagban és energiaforrásban, beleértve az agyagot, kőolajat, földgázt, termálvizet, és időszerűvé teszi a tanácskozást, hogy a járáson szélerőmű-park építését tervezik. Egy éve folynak a mérések, és az eddigi adatok nagyon biztatóak – mondta Nyilas Mihály. Hozzáfűzte, hogy másik aktuális téma a geotermikus energia hasznosítása Magyarkanizsán.

Dušanka D. Sremački tartományiépítészeti, városrendezési és építési titkár az előadásában arról beszélt, hogy milyen szerepe van/lesz a tartományi adminisztrációnak az energiatakarékos létesítmények kiépítésében, valamint a megújuló energiaforrások kiaknázásának, alkalmazásának serkentésében. Felhívta a jelenlévők figyelmét arra, hogy minden önkormányzatnak új, korszerű területrendezési tervre van szüksége – a megváltozott körülményekhez és igényekhez igazodva.

Mr. Slobodan Cvetković, a szerb környezetvédelmi és területrendezési minisztérium tanácsosa a megújuló energiaforrások hasznosítására szolgáló beruházások kihívásairól és lehetőségeiről beszámolva kiemelte az európai uniós harmonizáció, a szerbiai előírások módosításának szükségességét. A beruházók számára meg kell könnyíteni és gyorsítani az engedélyek és egyéb dokumentáció beszerzését – mondta többek között az előadó.

Mr. Veroslav Janković, a Jefferson Intézet szakmunkatársa egyrészt a megújuló energiák hasznosításával foglalkozó intézményeket mutatta be, másrészt kifejtette: nagy szükség van az alternatív energiaforrások hasznosítására, hogy kisebb legyen Szerbia energiafüggősége.

Rajko Bojić, a Wind Power igazgatója a helyi önkormányzatoknak a témakörben betöltött szerepéről értekezett, Milan Čežek energiaügyi segédtitkár pedig arról tartott előadást, hogyan kell felkészülniük az önkormányzatoknak a megújuló energiaforrások hasznosítását kezdeményező beruházók fogadására. Aleksandar Stojkov, a USAID versenyképesség-fejlesztési projektumának szaktanácsadója a biomassza hasznosításának fejlesztéséről, illetve annak támogatási formáiról beszélt.

A tanácskozás nem merült ki az előadások meghallgatásában, hanem a hallgatóság is felszólalt a prezentációkat követő vitákban. Ezekből a vitákból az szűrődött le, hogy a megújuló és alternatív energiaforrások hasznosítása az áhított jövőkép, a jelenlegi gyakorlat azonban ettől még nagyon távol áll – bár az esélyek, lehetőségek, források, igények már megvannak hozzá.