2024. november 23., szombat

Közös idegenforgalmi fellépés

Magyar–szerb együttműködési megállapodás a hatékonyabb gazdasági együttműködésért
Goran Petković és Kovács Miklós a fordító társaságában

Szegeden tartotta meg a minap alakuló ülését a Magyar–szerb Gazdasági Együttműködési Vegyes Bizottság turisztikai munkacsoportja. A magyar delegációt dr. Kovács Miklós, a Magyar Önkormányzati Minisztérium turizmusért felelős szakállamtitkára, míg a Szerb Gazdasági és Regionális Minisztérium küldöttségét dr. Goran Petković idegenforgalmi államtitkár vezette.

A küldöttségvezetők nemzetközi együttműködési megállapodást írtak alá a két szomszédos ország vegyes bizottságának Belgrádban megtartott harmadik ülésén hozott határozatai alapján, melyen elemezték a két ország közötti gazdasági együttműködését a beruházások, ipari együttműködések, infrastruktúra és energetika, a mezőgazdaság és környezetvédelem, a kis- és középvállalkozások, az információs technológia, a regionális és határ menti együttműködés, a turizmus területén, valamint új, közös projektumokat határoztak meg a gazdasági együttműködés keretében.

Pálinkás József, a Vajdasági Egészségturizmus Klaszter igazgatója a találkozóról beszámolva kiemelte, hogy az együttműködés az egészségturizmus területén különösen fontos, hiszen mindkét fél hasznára válhat. Ez főként abban tükröződhet, hogy a turisztikai projektumok további kidolgozása és megvalósítása a Magyarország–Szerbia határon átnyúló IPA együttműködési program keretében folyhat. A turisztikai munkacsoport keretében meghatározták az idegenforgalmi együttműködés mindazon területeit, ahol lehetséges a közös fellépés az EU idegenforgalmi piacán. Valamint meghatározták a javasolt témák kivitelezését mind a magyar, mint a szerb fél részéről, például a „Benchmarking“, az egészségturizmus területén, közös euroregionális turisztikai klaszterek kialakításában, a művelődési-idegenforgalmi együttműködésben, a falusi turizmus fejlesztésében, a közös promóciós tevékenységekben, az idegenforgalmi dolgozók és vezetőkáderek turisztikai képzésében, valamint a polgárok tájékoztatása területén.

A munkacsoport feladata, hogy az ágazatban illetékes központi, regionális és helyi szervek, a határ menti kamarák és non-profit szervezetek számára turizmuspolitikai konzultációs, illetve koordinációs fórumként szolgáljon a turisztikai együttműködések fejlesztése terén, mondta Pálinkás József.

Az összejövetelen Kovács Miklós szakállamtitkár beszámolt a magyar nemzeti turizmusfejlesztési stratégiáról, annak végrehajtásáról, valamint ismertette a magyar turisztikai intézményrendszer megújítására tett kormányzati törekvéseket. A szakállamtitkár kiemelte, hogy a kétoldalú kapcsolatok ápolása és kiszélesítése több szempontból fontos. Egyrészt a válságkezelő politika a közeli piacok marketing-tevékenységére koncentrál, másrészt a Balkán kapujaként segíteni szeretnék Szerbia európai uniós csatlakozását, markánsan építve a már meglévő helyi gazdasági, társadalmi kapcsolatokra, a történelmi és a kulturális hasonlóságokra, a jelentős számú szerbiai magyar kisebbség közreműködésére. A határ menti együttműködések segítése, előmozdítása mind a magyar, mind a szerb partner számára közös érdek, nevezetesen hogy a határ mentén kellő számban, megfelelő minőségben szülessenek projektek, valamint a már élő és sikeres együttműködések támogatást nyerjenek. Ennek tükrében a felek kölcsönösen egyetértettek abban, hogy a jövőben a leghatékonyabban kell kihasználni a szerb–magyar határ menti program pályázati lehetőségeit. A szeptember végén megjelenő pályázat keretében 2010-ig, 16 607 511 euró áll rendelkezésre a határszakaszon, a már meglévő kezdeményezések továbbfejlesztésére, illetve új elgondolások megvalósítására.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás