2024. november 23., szombat

Fűtőmű a föld alatt

A szerbiai geotermikus energia hasznosítására törekszik a magyarországi PannErgy
Horuczi György (középen) a magyarkanizsai és a zentai polgármesterrel

A legegyszerűbb meghatározás szerint a geotermikus energia a Föld belső hőjéből származó energia. A görög eredetű szó jelentése: földi hő. Ezt a földi hőt szándékozzák kihasználni önkormányzataink is, a minap a magyarkanizsai és a zentai községek polgármesterei írtak alá együttműködési megállapodást a magyarországi PannErgy Kft.-vel a területükön lévő geotermikus energia hasznosítása végett.

A megújuló energia, az úgynevezett zöld, tehát környezetkímélő energia iránti igény mind kifejezettebb, de téved, aki azt hiszi, hogy új találmány. Már az ókori Rómában is alkalmazták a termálvizet gyógyászati, háztartási és pihenési célokra, sőt, a fürdővárosok csőhálózat segítségével közvetlenül hasznosították a hévízforrásokat. Pompeiben az épületek fűtésére használták a hévizet. Új-Zélandon az első polinéziai betelepülők a geotermikus hőforrások gőzét a főzésben, a termálvizet pedig a fürdésben, mosásban és a gyógyításban hasznosították.

A geotermikus energiát napjainkban számos területen alkalmazzák. A PannErgy jóvoltából hamarosan kiderülhet, hogy a Tisza mentén vannak-e ilyen kiaknázatlan kincsek, és ha igen, mire hasznosíthatók. Ez az energia ugyanis a hőmérséklettől függően áramtermelésre, távfűtésre, üvegházak fűtésére is alkalmas.

– Mindig a forrás mennyisége és minősége szabja meg, mit tudunk vele kezdeni. A termelőiparnak számtalan olyan területe van, ami nagy hőigényű. Villamosenergiát, hőenergiát tudunk termelni, és a tapasztalat azt mutatja, hogy ahol fúrunk, ott gáz is feljön, amit el lehet égetni. Szükség lesz a geotermikus energiára, mert becslések szerint a földgáz ára két év múlva a mai ár kétszeresére drágul – magyarázta Horuczi György, a PannErgy üzletfejlesztési igazgatója.

Elmondta, hogy a méréseket még nem végezték el Magyarkanizsa és Zenta területén, de a szerződéskötéstől számított tizennyolc hónapon belül a mérésekkel párhuzamosan folyik majd az elemzés, a hatástanulmányok kidolgozása, az engedélyeztetés. Amint megtalálják a valószínűsített energiaforrást, megalapítanak egy közös energiaügyi céget az érintett önkormányzattal. A fúrási engedélyek beszerzésétől kb. két hónap a fúrási idő, mert kettőt kell fúrni: egy kitermelő és egy visszasajtoló furatot. A finanszírozási modellt már kidolgozták, az alapítótőkét a PannErgy előlegezi, az érintett önkormányzatok részét a nyereségből fogják majd le. A bevétel 10 százaléka illeti meg az önkormányzatot.

Az igazi haszon azonban nem ez lenne, hanem az, ha a közösség saját energiát használhatna. Vagy eladhatna. Az EU-s tagországokban már létezik valamiféle átvételi ár. Horuczi György szerint az állami rendszerek előbb-utóbb rá lesznek kényszerülve, hogy átvegyék az így kitermelt energiát. Szerbia is rákényszerül – jelentette ki a PannErgy üzletfejlesztési igazgatója, aki a közeljövőben többek között Nišben és Újvidéken készül prezentációt tartani a geotermikus energia kitermeléséről és hasznosításáról.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás