Intézmények, közvállalatok, helyi közösségek, civil szervezetek képviselői voltak kíváncsiak az IPA-programra (felvételünk a magyarkanizsai összejövetelen készült)
Az Európai Unió a 2007–2013-as pénzügyi időszakában hajtja végre az úgynevezett IPA (Instrument for Pre-accession Assistance/Előcsatlakozási Támogatási Eszköz) Programot. A támogatáshoz való hozzáférés elősegítésére Vajdaság-szerte előadásokat szervez a Tartományi Képviselőház Elnöki Kabinetje a helyi önkormányzatokkal karöltve. Eddig Kishegyesen, Topolyán, Bácskossuthfalván, Zentán, Magyarkanizsán, Újvidéken mutatkoztak be, ma pedig Óbecsén ismertetik a tudnivalókat.
Tegnap Magyarkanizsán is megtartotta tájékoztató előadását Predrag Novikov, az Európai Ügyek Irodájának igazgatója a Szerbia és Magyarország közötti Határon Átnyúló Együttműködési Programról, kiemelve, hogy Magyarkanizsának, akárcsak a többi észak-vajdasági községnek, helyzeti előnye van a közös nyelv, a közös kultúra révén.
Ki kell használni a lehetőséget, hiszen 16,5 millió eurót meghaladó keret áll a pályázók rendelkezésére – mondta Novikov.
Megjelölte a prioritásokat is. Az infrastruktúra és környezet fejlesztéséhez tartozik a határon átnyúló, településeket összekötő útszakaszok építése, felújítása, a helyi tömegközlekedési járatok, menetrendek összehangolása, az útfejlesztéshez kapcsolódó tanulmányok, tervdokumentumok, építési tervek stb. kidolgozása.
A környezettudatosság keretében tervezett tevékenységek: árvíz-előrejelzési rendszerek fejlesztése, összehangolt árvíz- és belvízvédelem, együttműködések az állategészség-ügyi szektorban, adatbázisok létrehozása, valamint a környezet védelméhez kötődő tervezések és kisebb beruházások.
A gazdaság, az oktatás és a kultúra témakörében támogatásra számíthat a határon átnyúló üzleti partnerkeresés, a kulturális útvonalak létrehozása és az örökségvédelem, a termékorientált közös kutatás-fejlesztés-innováció, továbbá a közös területi tervezés és stratégiák kidolgozása. Emellett nyerésre állhatnak a határon átnyúló oktatási-, képzési- és csereprojektek, az emberek közötti kapcsolatépítés.
Támogatott területek: magyar oldalon Csongrád megye és Bács-Kiskun megye, szerb oldalon Nyugat-Bácska, Észak-Bácska, Észak-Bánát, Dél-Bácska, Közép-Bánát. Dél-Bánát és Szerémség kapcsolódó területekként foglalhatók bele a programba.
A program finanszírozása 85%-ban közösségi hozzájárulásból, a résztvevő tagállamok kormányzati hozzájárulásaiból, illetve a pályázók által biztosított 15 százalékos önerőből tevődik össze.
Pályázhatnak közintézmények, közjogi intézmények, és olyan, a magánjog hatálya alatt létesült intézmények, amelyek nem profitorientált szervezetként a magyar–szerb határ két oldalán, a támogatásra jogosult területen tevékenykednek.
S hogy miért nem rohan mindenki hanyatt-homlok a pályázati dokumentációval? Egyrészt azért, mert a határidő december végén lejár, és keveseknek van kész projektumuk, másrészt azért, mert a program utófinanszírozású, és még kevesebbeknek van előre befektethető pénzük.
Predrag Novikov szerint nagy a kihívás, nem könnyű a munka, de próbálkozni kell – ha nem az idén, legalább készülni a következő kiírásra. Ő pedig mindent megtesz annak érdekében, hogy tartományi szinten megoldás szülessen az önrész és a finanszírozás megoldására.
Addig ugyanis csak sóvároghatunk a 16 és fél millió euró után.