Ötéves munka és számtalan fejlesztési támogatás van a Tartományi Garanciaalap mögött – derült ki azon az előadáson, amelyet a magyarkanizsai község önálló vállalkozóinak egyesületében tartott Teodora Vlahović, a garanciaalap igazgatója és munkatársa, Marijana Maksimović.
Az intézményt bemutatva az igazgatónő elmondta, hogy a mezőgazdasági és gazdasági fejlesztési alapokat segítve támogatják a hiteligénylőket abban, hogy minél kedvezőbb feltételekkel jussanak kölcsönhöz. A garanciát pályázatok útján ítélik oda, vannak rövid lejáratú és folyamatos pályázataik. Felhívta a figyelmet arra, hogy jelentős uniós támogatásra számíthatnak azok a projektumok, amelyek az energiahatékonyságot, a megújuló energiaforrások alkalmazását célozzák meg.
A garanciaalappal együttműködő ügyviteli bankok 6, legfeljebb 8,5 százalékos kamattal folyósítanak hitelt, ugyanakkor a tartományi alap a nemzetközi szervezetekkel való együttműködés révén segít hozzájutni a külföldi alapok támogatásaihoz.
Az előadáson túlnyomórészt nők vettek részt, mivel Marijana Maksimović prezentációja éppen a női vállalkozásokról szólt.
Kétféle támogatást vehetnek igénybe a hölgyvállalkozók, illetve a vállalkozó szellemű hölgyek. Előbbiek a legalább három éve működő kisvállalkozások, műhelyek vezetőinek szánt hiteleket, utóbbiak pedig az úgynevezett start up – vagyis a kezdő vállalkozóknak szánt – hiteleket. Összesen 200 millió dináros keretösszeg áll rendelkezésre, 120 millió a bejegyzett kisvállalkozó nőknek és 80 millió a leendőknek.
Több a munkanélküli nő, mint az állástalan férfi, és az önfoglalkoztatás is gyatra a hölgyek körében (alig 20 százalékos), ezért segíteni, támogatni és bátorítani kell a nőket, hogy fogjanak bele a vállalkozásba – mondta Marijana Maksimović. Hozzátette: önfoglalkoztatásra támogatás igénylehető a foglalkoztatási alaptól.
A start up hitelek 70 százalékát felszerelésre, 30 százalékát újratermelési anyagokra folyósítják. A leendő vállalkozók maximum 1 millió dinárra számíthatnak, egyéves türelmi idővel. A három éve működő vállalkozások esetében legfeljebb 2 millió dinár igényelhető, alapfeltétel, hogy nő legyen a többségi tulajdonos.
A garanciaalap eddig mintegy 130 női projektumot támogatott, 1,6 millió euró értékben. Ennek köszönhetően 520 új munkahely nyílhatott. Az alap immár monitoringot is végez, vagyis figyelemmel kíséri a vállalkozás beindulását, működését, és ha kell, akkor segít. Hogy mi mindenbe fogtak bele eddig a hölgyek? Pékség, cukrászda, óvoda nyitása mellett rendezvényszervezők, autószerelők, hentesek, fényképészek lettek, nyitottak gyorséttermet és kozmetikaszalont, de olyan is akadt, aki palettagyártásra adta a fejét.
A pályázat folyamatos, a garanciapotenciál kihasználásáig. Pénz van, csak át kell gondolni, ki kell dolgozni az üzleti tervet, és jelentkezni a garanciaalapnál.