2024. július 17., szerda

Mennyit költünk karácsonyra?

Rőtszakáll bosszúja – játék kalózhajó 52 ezer dollárért
Sportrepülőt vegyenek! – alig 250 ezer (de dollárban)

A kérdést voltaképpen nagyon egyszerűen meg lehetne válaszolni: annyit, amennyire futja.

Az év végi ünnepek azonban nem a szerénységről, visszafogottságról, okos beosztásról szólnak, hanem inkább az erőn felüli költekezésről.

Csábító a karácsonyi csillogás, a pazar kirakatok vásárlásra ingerelnek, sokakat könnyelművé tesz a különféle kedvezményeket, akciókat, olcsó kölcsönöket kínáló üzletek, pénzintézetek mézesmadzaga.

Most, hogy kezünkben a biometrikus útlevél, és vízum sem kell bele, akár világgá is mehetnénk karácsonyi ajándékért – illetve, dehogy világgá, de Európában azért körülnézhetnénk.

Körbejárhatnánk például a bécsi karácsonyi vásárokat, amikből több is van, a legnagyobb a bécsi városháza előtt, ahol a csodálatosan feldíszített fenyőfák és fűszeres illatok vonzásában minden karácsonyi ajándék megkapható a hangulatfokozó karácsonyi dalok melódiája mellett.

Hogy mégsem rohantunk az ünnep előtt valamelyik idegenforgalmi irodába?

Nem ám, mert a mi anyagi erőnk nem vetekedhet például az amerikai átlagpolgáréval, akiről az a hír járja, hogy az idén 1145 dollárt költött karácsonyi ajándékra, díszekre és ünnepi ruhára. Ezzel az amerikai átlagpolgár a tavalyi pangás után visszatért a régi kerékvágásba, hisz a gazdasági válság múlásában esetleg az fogta vissza egy kicsit a vásárlási kedvét, hogy a leépítés és a bércsökkentés pallosa azért még ott lóg a feje felett.

Kárpátalján ellenben tombolt a vásárlási láz – schengeni (magyarországi és ausztriai) célállomásokkal. A becslések szerint kkörülbelül 10 millió eurót hagyhatott ott a kishatárforgalmi engedéllyel rendelkező kárpátaljai lakosok 25 százaléka (mintegy 30 ezer fő) Magyarország valamelyik ukrán határhoz közeli bevásárlóközpontjában.

Mégis arra panaszkodtak a magyarországi üzletközpontokban, hogy a korábbi évekhez képest csökkent az ünnepi kereslet, főként a válság, a pénztelenség, a kedvezőtlen hitelfeltételek miatt. A kis értékű, hasznos holmik lettek kelendőek – kozmetikum, háztartási kisgép –, és újra divatba jött a könyv.

Voltak azért luxusajándékok is, például exkluzív borcsomagok, és luxusportál hívta fel figyelmet olyan alcímekkel, mint: karácsonyi tippek gazdag gyerekeknek, ajándékötletek milliomosoknak.

A legbőkezűbb szülők közül a 2500 dolláros RMS Titanicot azonban csak olyanoknak ajánlották, akiknek elég nagy medencéjük van az úszatására. A Rőtszakáll bosszúja névre hallgató kerti játszóház egy szárazföldi kalózhajó, ára teljes felszereléssel 52 ezer dollár volt. Az Anime szerelmeseinek ajánlott játékfigura árát annak különleges anyaga növelte: a majd másfél kilónyi platina a játékszer árát feltornázta negyedmillió dollárig.

S hogy mit ajándékozhattak az idén a milliárdosok? Például egy 560 ezer dolláros francia órát, vagy egy 55 ezer dolláros tükröződő pingpongasztalt. Aki tehette, 24 millió dolláros magánrepülővel is meglephette üzlettársát. Vagy egy 5.1-es Perfect8 hangfalrendszerrel, ami ugyan átlátható, de az mégsem látszik, hogy mi kerül benne félmilliárd dollárba.

További ajándékötletek milliomosoknak: limitált szériás luxusautó, luxusvacsora és whiskykészítés – a Neiman Marcus karácsonyi katalógusában. Amikor 1926-ban először kiadták ezt a luxuskatalógust, mindössze 16 oldalas volt. Az idei kiadás 160 oldalon csábítja vásárlásra azokat a vevőket, akiknek nem számít, hogy mennyi pénzt költenek el.
A Jaguar XJL speciális ajándékcsomagjából például összesen ötven példány készült, darabja105 ezer dollár, ennyiért egy 470 lóerős, V8-as motorral, sötétkék és elefántcsontszínű bőrülésekkel felszerelt luxusautót vehetünk. A csomaghoz egy ötrészes poggyászkészlet is jár. Bátrabbaknak 250 ezer dolláros ICON A5 típusú sportrepülőt is vásárolhatunk, pilótatanfolyammal együtt. A világ leggyorsabb elektromos motorbiciklije, a Mission One ára viszont „csak” 73 ezer dollár.

Az idei karácsony szeszélyes-veszélyes és népszerűvé vált ajándéktárgya azonban nem luxuscucc. A legjobb, 25 dollár alatti ajándékok listáján szerepel, a neve bokszerdugóhúzó. A kanadai tervezőcsapat félelmetes szerszáma Amerikában nagy népszerűségnek örvend – és prezentálói remélik, hogy a veszélyes eszköz csak az elfogyasztott bor mennyiségét fogja növelni, a sérülések számát azonban nem.

Nálunk valószínűleg kevesen lapozgatták a luxuskatalógust, nem rohamoztuk meg a külföldi járatokat nagy karácsonyi vásárok megostromlása végett, nem fosztottuk ki a hazai áruházakat. És ehhez nem kellett a bankkormányzó figyelmeztetése sem, aki az ünnepek előtt jelentette be a pénzügyi megszigorításokat. De hozzátette: a 2010. év jobb lesz az ideinél.

A próféta szóljon belőle!

Belelátni a hangfalba, de mi kerül benne félmilliárdba?!
Platinababa – drága játékszer milliárdos-csemetéknek
Dugó is, húzó is, sőt, boxer is