A klaszterek stratégiáinak fejlesztése volt annak a tanácskozásnak a témája, amelyet az Újvidéki Egyetem Műszaki Karának dísztermében tartottak tegnap. A beszélgetés Európa négy motorja, vagyis négy régió képviselőinek tartományi székvárosban tett látogatása keretében zajlott. A résztvevők megállapították, hogy a befektetések magukban nem javítják a körülményeket, eredményesen profitálni csak akkor lehet, ha kifogástalan stratégiával közelítünk meg egy problémát.
A konferencián jelen voltak az Európa négy motorja néven ismert regionális gazdasági kezdeményezés képviselői, valamint a Vajdasággal szomszédos megyék magyar és román képviselői is.
Dr. Miroslav Vesković, az Újvidéki Egyetem rektora megnyitóbeszédében rámutatott a tanácskozás fontosságára, majd dr. Hans-Peter Herdlitschka, a Duna-stratégia koordinátora is csatlakozott hozzá a fejtegetésben. Herdlitschka elmondta, hogy a stratégiák és programok megfogalmazásával és helyes kivitelezésével lehetőség nyílik új munkahelyek megnyitására, maguk a tervezési folyamatok pedig segíthetnek az adott gazdaság versenyképességének javításában. Megjegyezte, hogy innovációkon – melyek alapkövei egy jól működő gazdaságnak – nem csupán a csúcstechnológiák alkalmazását és gyártását érti, hanem ekként értelmezi egy-egy kiváló ötlet sikeres megvalósítását is.
A konferenciát Dr. Ales Gnamus, az Európa Bizottság tagja folytatta, aki a stratégiafejlesztés legfontosabb alapköveinek nevezte a vállalatok és az egyetemek közötti együttműködést, a határokon átívelő közös programokat.
A határokon átívelő programok kapcsán felszólalt Gyulai Tamás, a Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség ügyvezető igazgatója, aki kifejtette, hogy egy régió előrelépésében kulcsfontosságúak a sikeres nemzetközi programok. Példaként említette a magyar és az osztrák régiók közös munkáját, amely mintaként szolgálhat mindenki számára. Ezt Maxim Sorin román képviselő is megerősítette.
A tanácskozáson bemutatkozott a Európa négy motorja is. Példákat és megoldásokat mutattak be saját tapasztalataikból, valamint megerősítették az elhangzottakat, és leszögezték. hogy nem kizárólag a befektetőkre és a pénzre kell támaszkodni, ugyanis elsődleges fontosságú a megfelelő prioritások meghatározása, a helyes stratégiák alkalmazása és azoknak az ágazatoknak a felvirágoztatása, amelyek jó hatással vannak más klaszterek tevékenységére is. Így megkétszerezhető a gazdasági hatékonyság.
A konferenciát kerekasztal-beszélgetés követte, amelynek a témája azoknak a módszereknek a bemutatása volt, amelyekkel bevonhatók az innovációs és stratégiahozó folyamatokba a regionális intézmények és vállalatok. A beszélgetés három részből állt: a problémakörök bemutatásából, a rendelkezésre álló tartalékok, illetve gazdasági erők kapacitásának értékeléséből, majd a következmények levonásából és a lehetséges kooperatív projektumok előrevetítéséből a Duna-térség és Európa négy motorja között.