2024. július 16., kedd

Keresik a megoldást a zombori akkumulátorgyár helyzetére

Megtartotta negyedik ülését a Tartományi Szociális-gazdasági Tanács

A vállalatok és a gazdaság helyzetének felmérése, a szociális partnerek számára kiosztandó pénzösszegek maghatározása és egyéb gazdasági kérdések kerültek megvitatásra tegnap Újvidéken, a Tartományi Képviselőházban, a Szociális-gazdasági Tanács negyedik ülésén.

Miroslav Vasin gazdasági titkár, miután a sajtóval ismertette a programot, kijelentette, hogy a tartományi kormány igyekszik jobb légkört és munkakörülményeket biztosítani a fentebb említett feleknek, illetve prioritásoknak, melyek elengedhetetlenek a sikeresebb gazdasági szereplés érdekében. Hangsúlyozta, hogy tüzetesen foglalkoznak majd az olyan problémákkal is, mint a munkaadók és munkavállalók közötti kapcsolatok, és külön elemzik a zombori akkumulátorgyár esetét. Vasin szerint ez az intézmény az egyik legfontosabb exportőr, nemcsak Vajdaságban, hanem országos szinten is, ugyanakkor fontos szerepet tölt be a többi akkumulátorgyártó cég kiszállítói tevékenységében is. Megemlítette azt is, hogy már felvetettek egy megoldást a problémára, de az érintett felek azt nem fogadták el.

Slavko Vlaisavljević, a Tartományi Szociális-gazdasági Tanács elnöke a médiának nyilatkozva kifejtette, kaotikus a vállalatok jelenlegi állapota az országban. Ennek okát elsősorban a válságban látja, valamint az eddigi magánosítási folyamatok során elkövetett szabálytalanságokban. Emiatt számos vállalat, intézmény került a csőd szélére, illetve még kilátástalanabb helyzetbe, mint amilyenben volt a magánosítás előtt. Az említett tevékenységek következményeként a legtöbb magánosított vállalatnak nincs megfelelő kapacitása a munka folytatásához, és ezt elbocsátásokkal próbálja orvosolni, ami tovább nehezíti az állam helyzetét. Rámutatott arra, hogy a problémákkal kapcsolatosan szinte senki sem terjesztett elő még egy kivitelezhető megoldást.

Nikola Pavličić, a Tarket Sintelon vállalat tiszteletbeli elnöke elmondta, hogy mindenki várja a gazdasági fellendülését, ehhez azonban elsősorban alacsony kamatok szükségesek, hiszen a jelenlegiekkel nem várható jelentősebb fejlődés. Második fontos lépésként a dinár árfolyamának megszilárdítását tartja, mert szerinte a folyamatosan ingadozó árfolyammal nehéz nyereségessé tenni a kivitelt. Véleménye szerint harmadik lépésként az adót kellene csökkenteni, mindehhez azonban kidolgozott koncepció, új gazdasági modell szükséges, amihez tartania kell magát az államnak.