2024. július 16., kedd

Szellemi gazdagodás az anyagi helyett

Külföldi munkalehetőségek egyetemi hallgatóknak

Ha határon túli egyetemista idénymunkáról van szó, a legnépszerűbb úti cél – legalábbis itt a székvárosban – mindenképpen az Egyesült Államok, esetleg Németország. Újvidéken több ügynökség is van, ezekben nyári munkára jelentkezhetnek Amerikába az érdeklődő tanulók, és az ún. Work and Travelmunkaprogram keretében több lehetőség közül választhatnak. A németországi alkalmi munkákról pedig az érdekeltek az Újvidéki Egyetemen tudhatnak meg többet.

A munkaköröket illetően a hallgatók széles palettáról csemegézhetnek. A sztenderd, takarító- és pincérmunka mellett lehetnek cukrászok, vízi mentők, parkolófiúk, jegyszedők, elárusítók különböző helyeken. Ha Amerikában vállalnak munkát a hallgatók, nemcsak a felkínált munkák közül választhatnak, hanem más részidős munkahelyeken is dolgozhatnak, olyanokon is, amelyek nincsenek feltüntetve az ügynökségek listáján, és ha lejárt a három hónapos munkavállalási vízumuk, a tanulók még három hétig utazgathatnak az Egyesült Államok területén.

Ifj. Rácz József egyetemista tavaly dolgozott az Egyesült Államokban. Bevallása szerint az ott eltöltött idő alatt rengeteg pozitív tapasztalatot szerzett, de nehézségei is akadtak.

– Tavaly rengeteg új élménnyel, tapasztalattal gazdagodtam, amelyek egész életen át elkísérnek. Vízi mentőként dolgoztam, majd röviddel utána beálltam mosogatófiúnak egy helyi étterembe. Mindkét munkát párhuzamosan végeztem megközelítőleg két hónapig, majd a hátralévő időben még egy cukrászdában is gyűrtem a melót. Az egész nyár fárasztó volt, a kilencven-egynéhány kint töltött napból nem volt több egy-két szabadnapnál. Ami jó oldala volt az egésznek, hogy könnyen léphet szintet az ember, ha akar, hiszen mosogatófiúból pincér, majd rögtönzött szakács lettem, a cukrászdában pedig – ahol mellesleg reggelit is felszolgáltak – szintén szakácsi teendőket láttam el. Persze több pénzt megkerestem, viszont kevesebb volt a szabadidőm. Az egész program egyik legjobb része az utazás, hiszen az embernek alkalma nyílik szétnézni abban a nagyvilágban, amit általában csak a filmekben lát. Gondolok itt New Yorkra, a Niagara-vízesésre, New Orleans városára, a washingtoni emlékművekre, vagy történetesen a philadelphiai Rocky-szoborra és a filmből is jól ismert múzeumlépcsőkre. Lenyűgöző maga a nyüzsgés is, amely ezeket a városokat jellemzi, első kézből megtapasztalni az amerikai mentalitást sem mindennapi élmény.

A munka elvállalásakor azonban észnél kell lenni.

– Amikor munkát választunk, oda kell figyelnünk, hiszen ezen rengeteg múlik. Számításba kell venni, hogy a munkaadónk mit hajlandó fedezni az ott-tartózkodás költségéből, mert ha saját zsebből kell fizetnünk a szállást és a kosztot, akkor aztán takarékoskodhatunk a pénzzel. Az ilyesmit érdemes rögtön tisztázni az ügynökséggel, alternatívákat keresni még itthon, hogy ne ott, a helyszínen kelljen az utolsó pillanatban feltalálnunk magunkat.

Utasi Rajmond egyetemista, a németországi munkalehetőséget illetően elmondta, hogy rövidebb időről van szó (az amerikai megközelítőleg öt hónap, az említett pedig kettő), ugyanakkor más normáknak kell megfelelni, de megéri.

– Elsősorban lehetőség van a nyelv tanulására, és ez számomra, német szakos hallgató számára, meglehetősen fontos, másodsorban pedig pénzkereseti lehetőség, hiszen a pénz igen jól jön itthon. Én pékségben dolgoztam két hónapon keresztül – eddig két egymást követő évben – egy német szigeten. Szabadidőm szinte alig volt, de mivel csak két hónapról volt szó, kibírtam. A munka előnye mindenféleképpen az volt, hogy biztosítottak számomra ingyenes szállást és ingyenes meleg ételt, ennek köszönhetően mindkét évben szép pénzösszeget sikerült megtakarítanom. Egyetlen rossz oldala a dolognak az itthoniaktól való távollét, de az internet segítségével ez a távolság is könnyen leküzdhető.

Több, a programokban részt vett egyetemistáról lehet azt hallani, hogy a vízumuk, illetve szerződésük lejárta után feketemunkát vállalva az Egyesült Államokban maradnak dolgozni.

Huszka Dávid újságíró már kétszer részt vett a Work and Travel programban. Ő is a külföldi munkavállalás árnyoldalaira hívja fel a figyelmet.

– Ennek az egésznek sokkal inkább a tapasztalatszerzés a célja, nem pedig a „pénzkaszálás”. Egész nyáron át tartó kemény munkáról van szó, amelyet itteni szemmel nézve jól megfizetnek, ott viszont minimálisnak tekinthető a kapott összeg. Egyesek félbeszakítják egyetemi képzésüket, és kinn maradnak Amerikában a jobb és szebb jövő reményében. A baj ott van, hogy ezek a fiatalok nagyon nehezen fognak a szakmájukban elhelyezkedni, sokszor ez egyáltalán nem sikerül nekik, és a vállalati hierarchia legalsó szintjén rekedhetnek, ahonnan borzasztó kemény felküzdeni magát az embernek. Persze nem lehetetlen, de nehéz. Ismétlem önmagam, a munkának elsősorban az a célja, hogy az ember világot lásson, első kézből tapasztalja meg a nyugati vadkapitalizmust, annak működését. Sokkal inkább szellemi gazdagodásról van szó, mintsem anyagiról.